bugün

yapımsıcından yönetmenine, yönetmeninden oyuncusuna bu sezonu sanki zoraki çekmişler hissinin devamı olan bir final ile tatile giren dizi.

son bölümünün tek bir anlamı var:

--spoiler--
khaleesi is rising.
--spoiler--

onun dışında zoraki çekilmiş hissi veren detaylar bu sezon için şöyle sıralanabilir:

--spoiler--
*khaleesi'nin lekesizleri ele geçirdiği bölüme kadar aksiyon görmedik.
*çok daha güzel bir şekilde anlatılabilecek, çekilebilecek hatta oynanabilecek "kanlı düğün" o etkiyi bırakmadı insanların üzerinde.
*konu hızlı ilerlesin diye olsa gerek, belli sahneler çabuk geçiştirildi. bran'ın hodor'un zihnine girdiği sahne ya da arya'nın ilk kez birini öldürdüğü sahne bunlara örnek olarak verilebilir.
*herkes hemfikirdir ki akıcılığı kaybolmuştu bu sezon dizinin. önceki sezonlarda bir sonraki haftayı iple çekerken, bu sezon çoğu zaman birkaç gün sonra izledim bölümleri şahsım adına.
--spoiler--
--spoiler yok arkadaşlar sakin--

sik gibi bir bölüm sizi bekliyor. s3e10 izlemediyseniz 9. bölümü kendinize final yapın. seneye 3se10 dan başlar 4se1 diye devam edersiniz daha heycanlı olur. beyin bedava. adamlar güzel final yapamıyosa biz yaparız.

--spoiler yok arkadaşlar sakin-
--spoiler--
9. bölümde oha lan robb stark öldü mü dediğimdir.
şuan şoktayım.
--spoiler--
--spoiler--

5 kralın savaşı olayına katılmıyorum zaten ortada kral kalmadı hepsini harcadılar,

Genç kurt sana nasıl kıydılar hala etkisindeyim, hele o başına geçirdikleri kurdunun kafası yokmuydu.. Zorla insanı deli edicekler,

bölümü beğendim güzeldi tahmin ettiğim gibi bitti.. Şimdi 1 sene beklemek gene zor olacak insanlarla dalga geçer gibi 1 ayda 10 bölüm yayınlıyorlar..

Umarım yazar ölmeden kitapları bitirir şuan 6. kitap yazılıyor 7 yide yazıp öyle gitsin bi zahmet ve starkların intikamı alınsın..

--spoiler--
sezonun en silik bölümlerinden birini sezon finali yapmışlar.

--spoiler--
khaalesi yükseliyor. yükseldikçe sıfatlarına sıfat ekliyor. kimsesizlerin kimsesi oldu. jon nihayet döndü. başkada olan biten yok.
--spoiler--
yakışmadı böyle bir diziye böyle sezon finali olmadı.

kitapları okudum ne olacagını bilsemde herkes gibi joffrey in ölmesini bekledim.

spoiler vermek istiyorum ama verecek spoiler bile o kadar boktan bir bölümdü.

keşke kırmızı düğünü sezon finalinde işleseydiler daha iyi olurdu.
Ned stark astınız,
Robb stark katlettiniz,
John snow yedirmeyiz.
pis, manyak dizi! böyle şey olur mu lan?

10 ay beklenecek bir de! hay amk!(övgü anlamında)
3. sezon finalinde sıkmış, izleyicinin 4. sezon için duyacağı heyecanı normal seviyede bırakmış dizidir. heyecanla 4. sezonu bekleyeceğim tabi ama şaftımızı kaydıran ağzımızı yüzümüzü yamultan bir sezon finaliyle veda etmemiştir.
sıradan bir bölümle sezonu bitirmiş dizidir. hadi joffreyin spoilerini yedim. 1 sezon boyunca nasıl spoiler yemeden duracağım onu merak ediyorum asıl. khaleese o insanların içine girince yine birşey olacak zannettim. götümü sıka sıka izledim o sahneyi. adamda güven bırakmadın piç yazar!
diziyi izlemek daha keyifli kitabını okumaktan ama merakıma yenik düşüp alıcam heralde diğer kitapları da.
bölüm sonu gibi bir sezon finali ile bizlere uzun süre veda eden şahane dizi. çok etkilendiğim bir final olmadı her game of thrones finali gibi.

--spoiler--

şimdiiiii, theoncuğum sana kıyamam, sen her halinle kabulümsün, gözlerin yeter. baban bile sattı seni, çok üzülüyorum sana. bebeğimsin.
shea'ye zarf mı attı yoksa gerçekten farkında mıydı varys bilemedim.
ygritte denen salak ellerin kırılsın.
cercei ne yapacak jamie ile merak içindeyim. pek yüzüne bakacak gibi gelmiyor bana nedense.

--spoiler--

31 mayıs 2013 unutmayacağız. eşekherif'e saygılar.
3. sezon finalinin diğer finallerden sönük kaldığı dizi. yine de merakla diğer sezonu beklemiyor muyum, bekliyorum. belki merakımı kitapıyla gideririm.
9. Bölümleri sezon finallerinden daha başarılı olan dizi. En azından benim için öyleydi.
ilk sezon ned stark'ın ölümü,
2. Sezon stannis'in king's landing'e saldırışı, savaşlar falan,
3. Sezon ise malumunuz red wedding sezon finalini gölgeleyen olaylardı. Ha sezon finali kötü müydü, bence hayır. Her bölümün böyle olmasına razıyım.
an itibariyle bitirdiğim kitap uyarlaması muhteşem dizi. 3 yıldır çektiğim işkence nedeniyle bu sene artık kitapların okunma vakti geldi diye düşünmekteyim. yaptığım kısa bir araştırma sonunda "kılıçların fırtınası" kısım II' den başlarsam dizinin kaldığı yerden başlıyabiliyormuşum. bilen varsa özelden beri gelsin...

ayrıca kitapları çevirenin çok sevdiğim 90' ların gülü sibel alaş abla olduğunu görünce ayrıca mutlu oldum. sevgiyi selamı bir borç biliriz...
--spoiler--
sanırım bölümleri karıştırmışlar. 9. bölüm ile 10. bölümü yer değiştirseler olurlardı. sadece şu 5 krallığın birleşme mantığını rob stark öldükten sonraya kaydırabilirlerdi. ama yine de sezon sonu hiç ama hiç olmamıştır. zaten khaleesi'nin böyle bir şey yapacağını biliyorduk.9. bölümden sonra bu sezon finali hiç ama hiç olmamış. süpriz yoktu ne yazık ki.

--spoiler--
evet güle ağlaya geldik 3. sezonun sonuna. * şimdi 10 ay daha beklemek lazım 4. sezon için.

ama ben ve benim gibi beklemek istemeyenler için çözüm kitaplarda. kitapyurdu'nda 4 seri, 7 kitap 110 tl'ye yakın bir fiyata geliyor. değer mi? değer. ama merak konusu olan şey çeviri kalitesidir yazar dostlarım. epsilon iyidir hoştur gayet tabi ama okuyan yazarlar çeviri hakkındaki görüşleri ile mesaj kutumu şenlendirirlerse çok mutlu oluruz.*

edit: somut'un ve boylebirseyyokamaolabilirde'nin verdiği bilgiler ve tavsiyeler sonucu siparişimi verdim. çeviri ile ilgili olarak ise şunlar var; gayet kaliteli fakat soy isimlerde de bazen türkçe çeviri var. aslında garip gibi dursa da bence soy isimler aile ve kişiler hakkında genel bilgiler verdiği için türkçeye çevrilebilenlerin çevrilmesi mantıklı.
(bkz: jon kar)

edit 2: 3. gününde yani bugün elime ulaştı kitaplar. görsel
şunun şurasında 2014 nisanına ne kaldı ki zaten?

ahahaha, amına koduklarım, bu yapımcılar türkiye'de olsa yiyecek ekmek bulamaz ipneler.

1 sene dizi arası nedir arkadaş?
şimdi bu dizideki oyuncular senede 3 ay çalışıyor, 9 ay yatıyorlar. peki aldığınız para buna yetiyor mu arkadaşlar?

tamam sezon finali yapın, yaz tatili de yapın, herkes yapıyor, siz de yapın. ama eylül sonu, ekim başı gibi başlayın yeni sezona.
yabancı dizilerden nefret ettiren bir sezon sonu daha izletmiştir.

ulan amk 1 seneye kadar kış gelir. winter has already come olur amına koyduklarım.
stark ların yaş ortalamasının 7 ye düştüğü dizidir.
--spoiler--
sevimli tombiş sam giderek açılıp yüzüklerin efendisi'ndeki sam tadına gelmektedir.
--spoiler--
heralde bi 15 sezon sürecek dizi. yani 12 yıl sonra biter tahminen.
sezonun benim için tek cümlelik özeti

--spoiler--
dünya kadar malın olacağına podrick gibi namın olsun
--spoiler--
sevgilimin izleyip 'EJDERHA ISTIYORUM' demesiyle temprası olan bu genci dumur etmiş dizidir.
hatunların karizma üstüne karizma yaptığı bir sezon finaline sahne olmuştur.

(bundan sonrası sağlam spoiler içerir dikkat!)

--spoiler--
- daeneryis'in eller üstünde havada taşınma sahnesi,
- arya'nın abisinin kesik kafasının yerine kurt kafasını nasıl diktiğini zevkle anlatan elemana şirinlik muskası bir modda yanaştıktan sonra elemanı kevgire çevirmesi,
- shea'nın gidip rahat bir hayat sürmesi için verilen bir kese dolusu elması tereddütsüz yere fırlatarak tyrion'ı terketmeyişi,
ve de
- asha'nın babası balon'un çoktan gözden çıkardığı theon'u kurtarmaya -babasına sağlam ayar vererek- yola çıkış sahnesi.
--spoiler--