bugün

bokum gibi bir dildir. Kulak tırmalar. Adamı irrite eder.
bonjour muah muah, şöyle bi çarpıcan azına, sinir bozan dildir.
tam bir yazı dilidir.

je ne sais pas demekle, i don't know demek bir değil azizim.
asla öğrenmek istemeyeceğim gözümde kıymetsiz lisandır.
je conduis une voiture.

Ancak böyle üç beş cümle yazarım. seneye öğreneceğim.
bazı sınavların dilidir, sözde türkçedir ama tek kelime anlaşılmaz.
Comment ça va?
Zaz sayesinde ilgilendiğim dil sesi güzel bir bayan konuşsun saatlerce dinlerim.
Fransızlar bu dili çok naif bir sesle konuşurlar ancak sonradan öğrenen kişi ğggggggg diye konuşur.
Öğrenmesi Zor ama konuşması da bir o kadar hoş olan dil.
passe compose'leri çok zevkli.

bulmaca gibi fiil çekiyoruz.
Kendi yöntemimle kabaca 1 yılda öğreneceğimi düşünüyorum.

paso fiil çekimi ezberliyorum.

önce présent, sonra passé composé.
eğitimini almayanın ya da iş/ okul için kullanmayanın bulaşmaması gereken dil. gerçekten de öğrenmek ve telaffuz etmek çekilir çile değil... denemeyin. sonra teşekkür edeceksiniz.
(bkz: jamiryok)
müzisyenlerin sevmeye daha eğilimli olduğunu düşündüğüm, öğrenmesi keyifli, güzel dil.
Özellikle şarkılarının kulağa çok hoş geldiği bir dildir.
Lisede 4 yıl gördüğüm sikindirik dil.
Kendisi zor bir de telaffuzu ayrı bir zor.
Bir yıldır düşe kalka öğrenmeye çalışıyorum.

Diğer işlerimden vakit kaldıkça üzerine düşebiliyorum.

Fiil çekimlerini ezberledikçe ilerlediğimi hissediyorum.
Tarihçilik için biçilmiş kaftan.

Son 50 yıllık ingilizce hegemonyası sayılmazsa, 1400-1950 arası yaklaşık 500 küsür yıllık dönem fransızcanın egemen olduğu dönemdir.

Açıkçası fransızca bilen bir tarihçi bilhassa Türkiye gibi bir ülkede 5 adım öne geçer.
yazılırken harf sayısını zirvede tutmayı gaye edinmiş dildir. * *
Çoğu zaman nerede bu dil ile ilgili bir şeyle karşılaşsam ya da ne zaman st. Benoit'un önünden geçsem, hiç görmediğim halamı hatırlarım. Diğer dillerden farkı bana halamı hatırlatmasıdır. Eğer öğrenirsem ileride, halamla daha yakın olacağım.
zor dildir ama esnek olmayan kurallara tabi olduğundan mantıklı dildir. diğer diller gibi kalıp olgusundan uzaktır.

fonetiği ve kuralları Türkçeye bir hayli de yakındır. yani öğrenmesi çok zor değildir aslında. konu sadece ne kadar sistemli çalışıp vakit ayırdığınız ile alakalıdır.

yeteri kadar vakit ayırdığınızda bir süre sonra kafada Fransızcayı çözdüğünüzü düşünmeye başlarsınız. işte o an kritiktir. seviye seviye bol bol Fransızca kitaplar okumaya başlayıp bırakmazsanız koparırsınız.

ayrıca akıcı konuşmaya başladığınızda ise hem kendinizi hem karşınızdakini zevkten kudurtabilirsiniz. bir hayli eğlencelidir.

bu onu diğer dillerden daha özel yapar.

sanırım bu nedenledir Fransızca bilenlerin birazcık burnu havada olma hali.
Bilmeden sırf tınısıyla bile sevilesi bir dil. Yada bana öyle geliyor bilemiyorum ama dinlediğimde fazlasıyla mutlu oluyorum. Tabi Edith Piaf ve Zaz'ın etkisi büyük bu düşüncede.
ingilizceden çok daha eski ve karizmatiktir.

je ne sais pas mı daha güzel, i don't know mu?
Uzun süredir öğrenme niyetiyle heveslendiğim lakin bir türlü adım atamadığım dil. Şunu anladım grammer filan bi şekilde öğreniliyor da telaffuz olayını sana biri öğretmezse veya teknik desteği sağlamazsa öğrenme süreci zulme dönüşüyor. O yüzden efendim gönüllü öğretmrn varsa mesaj kutumu seve seve aydınlatabilir.