bugün

sorun desteklemek değil aslında. ben de hiçbir zaman gs'nin tarafını tutmadım, ama asla oynayacakları bir takımın formasını giyip hava alanlarındaki karşılama törenlerinin içerisinde bulunmadım. hele ki o takımdan daha önce ''5'' gol yemişsek.
futbola aşina tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de rakip takım taraftarının rakiplerini uluslararası arenada desteklememesidir.nasıl barca taraftarı real madrid i desteklemiyorsa, nasıl lazio taraftarı roma yı desteklemiyorsa türkiyede de bjk, gs, ts ve daha nicesi fb yi avrupa da desteklemez.normal olan budur.olması gereken budur.çünkü holiganizmde kardeşlik ve dostluk yoktur.
gerçekten isteyerek arkadaşlarla maç izlenecek bir yere gidilir. o kadar fenerlinin arasında tek galatasaraylı vardır *. desteklenir desteklenir ama birden fenerbahçe gol atar ve insanın içine bir hüzün çöker ne olduğunu anlayamaz insan daha sonra rakip bir gol atar bu sefer insanın içinden sevinmek gelir hafif bir sırıtma... yavaş yavaş ortaya çıkar ne olduğu fenerbahçenin kazanmasıyla birlikte *. oraya gidip feneri desteklemenin asıl nedeni maça kesin kaybeder bunlar* gözüyle bakmaktır o yüzden rahat rahat gidilir. türk takımı bunlar desteklemek lazım cümlesini kuran çoğu insan istemeden yalan söylemiştir. tek amaç oraya gidip şov yapmaktır .
içerde ne kadar sevmesek de dışarda asla mümkün olmayan durumdur. dışarının milli maç kapsamında olduğunun bilincinde olan için sorun yoktur.
ya da fenerbahce yi desteklememek; fenerbahce taraftari olmayan, spor ve milliyetciligin ayri kavramlar oldugunu anlayabilen*, ve bunun bir yarisma, bir eglence oldugunu bilen biri icin gayet normal durum.

kaldi ki fenerbahce'nin antipatik olusundan, gercekleri gormezden gelmesinden ve 2 gunde kendini prens ilan etmesinden hic bahsetmedim bile. yoksa bunlar bir tesaduf mu?
destekleyememek değil de desteklememek olarak değişse çok daha doğru olacak olan başlıktır. ayrıca da doğru olan harakettir. spor bir milli mücadele örneği değildir, vatan millet sakarya modunda maç izlenmez. tüm lig maçlarında ağız dolusu bir takıma sövülürken, ülke dışındaki takımlarla yapılacak maçlarda onu desteklemeye kalkmak, kişinin kendi kendine yalan söyleyip, kendi kendini kandırmasından başka bir şey değildir.
rakibinin başarısını görmek istemeyen sağlıklı insanların yaptığı şeydir.
abartılacak bir durum değildir.
fenerbahçe yöneticileri ve taraftarları galatasarayın uefa kupası ve super kupayı almasını "tesadüf eseri" bulurken, sadece çeyrek finalde bulunan bir takım için vatan millet sakarya naraları atamam.
futbol rekabettir kardeşlik değil.
(bkz: fener i tutacagima aklimdan bir sayi tutarim)
(bkz: fenerbahçe yi siklememek)
fenerbahçeli taraftarların umrunda olmayan bir durumdur.
fenerbahce'nin kimsenin ekstra destegine ihtiyaci olmadigi icin kisileri baglayan durum.

yardim kampanyalari duzenleyip para dilenenler dusunsun "nasil destek buluruz" diye..
(bkz: tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış)
fenerbahce taraftarinin buna neden böyle takdigini anlamadigim olaydir. hic bir zaman herkes sevmez birisini sevmekte zorunda degildir ve desteklemekte zorunda degildir. sonuc olarak fenerbahce taraftari ve evet baska takimlarin taraftarlarida besiktasin 8 gol yediginde zevkten ölmüslerdi. galatasaray zamaninda uefa kupasini kazandiginda kendi baskanlari, aziz bey, bile sansa kazandi demisti ve bu gecmis seyleri unutup su an bizden destek beklemeleri cok sacma. cünkü sonuc olarak baska takimlar destege ihtiyaci varken her yedigimiz gollde sevincden ölmüslerdi bunlar unutulmuyor.
gayet normal bir şeydir efendim, gönlünüz rahat olsun. hem de hamasete bulaşmaya hiç gerek yoktur. ülke puanı dediğiniz şeyin insanın ve ülkenin hak ettiği yere gelebilmesi için gram faydası olmayacağı ortadayken daha ne kandırıyoruz kendimizi böylesi gülünesi yalanlarla.

oysa hemen herkesin kabul edebileceği tek husus yalnızca kendi menfaati için akı bile siyah yapabilecek kadar gözü dönmüş bir fenerbahçe taraftar tipolojisinin varlığıdır. aynı tipten elbette diğer takım taraftarlarında da mevcuttur fakat bu şüpheye mahal bırakmayacak ölçüde fenerbahçeliliğe has bir fenomendir. ve bu tipolojinin ülkeye ve hiçbirinizin aslında umursamadığı insanlığa ve onun haysiyetine neler kaybettirdiğini, kaybettirebileceğini her gün görüyoruz. her zaman iddia ediyoruz ki, bu anlamda tanımlanabilen fenerbahçe taraftarı yalnızca bir spor olayına ilgi gösteren sıradan bir yığın değildir; bilakis sosyolojik olarak incelenmesi gereken hastalıklı ve kompleksli bir hastalığın taşıyıcı ve yayıcılarıdır.
- abi be, aslan abiyle kartal abi fenerbahçemizi destekleyemiyormuş ne iş?
+ siktir eeeet.
- nasıl yani abi?
+ şeyimden aşşa kasımpaşa yani. anladın sen onu.
futbol/#3220423
(bkz: asla ve asla desteklememek)
son derece normal eylem, zira aksini düşünmek gerizekalılıktır. neden mi? ulan dünyada milyon tane spor takımı var. herkes tabiki kendi ilgi duyduğu takımı destekleyecektir. ama başlıkta ufak bir sorun var gibi. sen dersen ki, "avrupa'da fenerbahçe'yi destekleyemeyen türk" diye, o ayrı. beyoğluspor'u destekleyememekten farkı yoktur bunun. bir ben mi destekliyorum şimdi?
fenerbahçelilerin pek de umurunda olmayan eylemdir. ha bu eyleme "gayet normal" diyenler vakt-i zamanında mtk budapeşte maçı öncesi "mtk ya başarılar" pankartı açan güruhun bu tür eylemleri başlattığından da bi haberdir kanımca. kendileri avrupa'da bir takımla maç yaptıkları veya yapacakları zaman "desteklemeyen türk değildir" edebiyatı yapanlar şimdi bu hadiseyi "gayet normal" olarak adlandırmaktadır. işin asıl üzücü yönü rakip takımı taa havaalanına kadar gidip karşılarken çok değil 8 yıl önce aynı takımdan 5 tane yediğini unutmaktır.