bugün

osmanlı devleti'nin medâr-ı iftihârlarından olan, 7 dil bilen, 21 yaşında dünyanın merkezi istanbul'u feth eden, cennet mekân yedinci osmanlı padişahıdır. çağ kapatıp çağ açan bir padişahtır. bir dehâdır. kendisi bilime ve bilim insanlarına, aynı emir timur gibi çok değer verirdi. roma imparatorluğuna hayrandı. gemileri karadan yürüten padişahtır. bunu daha önce hem vikingler hem de umuroğulları'ndan aydın bey yapmıştır. kendine kayzer-i rum ünvanı verilmiştir. yani sezar'ın varisi gibi bir şeydir. eğer ölmeseydi roma'ya sefer düzenleyecekti. biz de hem roma hem selçuklu hem de osmanlı'nın mirasçılarıyız. ruhun şâd olsun yiğit türk padişahı.
görsel

Fatih Sultan Mehmed'i tasvir eden bir Avrupa gravürü ...
görsel

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı imparatorluğu aleyhine faaliyet gösteren ve siyasi iktidarını tehlikeye atan tarikat üyeleri ve birçok hocayı Edirne’de devasa bir çukur kazdırıp, topluca hepsini yaktırmıştır.

Kaynak: ismail Hakkı Uzunçarşılı, Osmanlı Tarihi ııı. Cilt 2. Kısım, Ankara:Türk Tarih Kurumu 1995 (6. Baskı)

https://www.facebook.com/.../posts/10159118671394674/
görsel
istanbulu fetheden sıpa.
istanbul'u 21 yaşında fethetmiştir.
görsel
Batıda Grando Turco Doğuda Fatih olarak anılan hükümârımız. ilber hoca Timurla savşsaydı ne olacağını söylüyor. izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=Kex2sb-TS2o
"Benim gücümün ulaştığı yere imparatorunuzun hayalleri dahi ulaşamaz" diyen bir cihan padişahıdır.
Sonuç olarak kendisinin bu sözü nasıl bir kişilik ve nasıl bir imparatorluğunun olduğunun göstergesidir.
Tarih otoriteleri Osmanlı'nın en kabiliyetli ve zeki hakanı olduğunu söylerler ve bana göre de öyledir.
Ancak bir şey daha var ki Fatih, askerler tarafından sevilse dahi toprak reformlarından dolayı halk tarafından pek sevilmediği belirtilmektedir.
Bir anektot dahi vardır ki ilginçtir:
istanbul fethedildiğinde Akşemseddin, Fatih'e "Bu yeri yeşil sarıklıların sayesinde kazandın." deyince Fatih kılıcını göstermiş ve "Ben bunun sayesinde kazandım." demiştir.
Fatih Sultan Mehmet istanbul’un fethinden önce 6 ay yatağını bozmamıştır. Annesi neden uyumadığını sorunca istanbul kafirin elindeyken nasıl uyuyayım der.

Daha küçücük bir çocukkenden fetih planları yapan padişaha Akşemsettin yok bilmemneyle kazandın demez.
Ortodoksların halifesi.
Fatih'in dehşet bir şekilde okuyucu olduğunu çoğu kişi bilmez. Kendisi Çağatayca olan kitapları dahi su gibi içmiş. Çocukken dahi tarih, coğrafya, felsefe gibi alanlarda birçok okuma yapmıştır. iskender'in, Hanibal'in ve tarihteki birçok komutanın taktiklerini çok iyi bir şekilde analiz etmiştir.
Kendisinin padişahlığında özel bir kütüphane kurduğu biliniyor. Hatta vaktinin birçoğunu orada geçirdiği söyleniyor.
Sadece büyük bir komutan değil aynı zamanda çok büyük bir entelektüel.
Babacan bir padişah
iyide dinde saltanat sistemi yokki.
1453 yılında istanbul'u fethetmiştir.
istanbul fatihi padişah.

istanbul'a girerken beyaz bir ata bindiği tarih kitaplarına sonradan eklenmiş bir detaydır. elbette ki büyük ihtimalle şehre ata binerek girmiş olmalıdır, ama dönemin birinci el kaynaklarında atının rengine bir atıf yoktur. ünlü ressam zonaro'nun tablosunda atının beyaz olarak resmedilmesi beyaz at konusunu popüler hale getiren detaylar arasındadır.
Üflesen yıkılacak olan üç bin nüfusu olan bir şehri fetheden zat.

O kuşatmanın bir günden uzun sürmesi başarı değildir.

Evet.
içinde 'fatihin istanbul'u fethettiği yaştasın' sözleri geçen mehter marşına her denk geldiğimde, kendimi sorgulamama sebep olan, anadili türkçe ile beraber arapça, latince, ibranice, farsça ve yunanca dillerini mükemmele yakın bildiği söylenen, aşırı entelektüel bir hükümdar.
adam 21 yaşında istanbulu fethediyor.

benim kuzen de 22 yaşında ve bilgisayarımın başında gta oynayarak sabahlıyor.

not : entry'i görebilme riski var.
Fatih Sultan Mehmet Han 21 yaşında istanbulu fethetmiştir. Ama Bana göre Türk tarihinde en büyük liderler sıralamasında ilk üçe girecek biridir. 49 yaşında vefat etmeseydi büyük ihtimal Roma'ya kadar gidecekti. Allah rahmet eylesin.
Fetihten sonra çandarlı halilin kellesini aldırmıştır.
görsel
Şu adamdan 5 tane daha çıkaymış her şey başka olurmuş.