bugün

hangi özelliğinden dolayı kült film, başyapıt vs.. gibi sıfatlarla tanımlandığını anlamadığım,benim için sıradan bir film. Ama fularlı ortamlarda muhabbetini açmak işe yarıyor.
muhteşem bir coen kardeşler dizisi.

başrollerinde martin freeman ve billy bob thornton var. tüm zamanların en iyi kara mizah dizisi olmaya aday. filmine yapılan göndermeler insanı pis pis gülümsetiyor...

bembeyaz minnesota planları için bile izlenir, izleyiniz...
görsel

http://www.imdb.com/title/tt2802850/
2006 yılında yaşanmış gerçek bir olayı anlatan yeni fx dizisi. güzele benziyor, bakalım ne olacak?
billy bob'ın yine oyunculuk dersi verdiği harikulade dizi.
efsane olacağının sinyallerini daha ilk bölümden veren dizidir. bu hafta yayınlanan 6.bölümü de efsaneler efsanesi olmuş, farklı sözlüklerde entry rekorları kırmıştır.

billy bob thornton ve martin freeman muhteşem oyunculukları döktürmektedirler.
coen kardeşlerin en iyi filmidir.
as kamyon şirketinin yüksek tonajlı kamyon modelidir.
dizisi de süperdir. hatta çoğu bölümde filmi aşmaktadır.

http://www.imdb.com/title/tt2802850/?ref_=tt_ov_inf
10 numara dizidir.

ayrıca kiralık katili çevirmeden serbest bırakan polisin kızı gilmore girls teki rory ye çok benziyor. hatta onun kızı falan mı diyeceğim nerdeyse.
dizisi ciddi derecede kalitelidir..hele son bölümde hastanenin dışından öyle bi çekim yapmışlardır ki beni benden almışlardır..ama filmi kesinlikle overrated'dır şaheser falan değildir..yapmayın etmeyin
bu dizide anladığım kadarıyla bütün oğlan çocukları geri zekalı.

--spoiler--
ayrıca dizinin ana fikrinin 'karı dırdırından yitip giden hayatlar' olması kuvvetle muhtemel.

--spoiler--
lester nygaard şerefsizinin içinde yer aldığı gerçek olamayacak kadar manyak ama bir o kadar yaşanmış bir hikayenin dizisi.

sinema versiyonunda bu şerefsizi shamless ın utanmaz babası william h macy canlandırdığında bunun kadar iyi kimse oynayamaz lafımı martin freeman ile geri alıyorum.

billy bob thornton ise bildiğiniz üstad.

bu senenin bomba yapımlarından biri daha.
efsane dizi. breaking bad kokuyor.
final bölümü ile beni benden aldı durumuna sokarak ilk sezonu kapatan televizyon serisi.

spoiler alert. yıldızlı spolier kullanılmıştır. yani yıldızlı bakınızlar spolier içerir.
* * * *
sezon finalini hala izlemediğim harika bir dizidir.
bünyeye mini bir breaking bad efekti yapmış olan dizidir. 2. sezonu olacak mıdır onun hakkında bir bilgim yok. bilgisi olan varsa lütfen özel mesaj atsın.

oyunculuklar mükemmeldir. hani böyle farklı takımlardan oyuncu alıp, dream team oluşturursunuz ya, cast resmen öyleydi. better call saul, bilbo baggins ve billy bob thornton. gerçi saul abimiz çok ortalıklarda gözükmedi ama o lester'a acınası baktığı mimikleri yetti resmen.

(bkz: ölmeden önce izlenmesi gereken diziler)
1996 yılında Coen Kardeşler Fargo isimli efsane bir film çektiler. En sevdiğim filmlerdendir. Neyse...
Bu sene de aynı isimde bir dizi çekiliyor. Acaba bir bağlantısı var mı diye merak ediyordum.
Çünkü dizinin afişi bile filmin afişine benziyor.
Dizinin başında aynı filmdeki gibi gerçek olaydan esinlenildiği, sadece ölenlere saygıdan dolayı isimler değiştirildiği yazıyor.
Ama dizide olayların 2006 yılında gerçekleştiği söylenmiş. Coenler ise filmi 1996 yılında çekti.
Beynim sulandı da.
Gerek atmosferiyle gerek mizah anlayışıyla gerekse karakterlerin orjinaliyle mükemmel bir dizi...
Coen kardeşlerin filminden uyarlanan, filmle çok alakası da olmayan mini dizi. 10 bölüm yayınlamış olmasına rağmen Breaking bad ile kıyaslanmasının yanlış olmadığını düşünüyorum. Dizinin tek kötü yanı vasat oyunculuğuyla Gus karakteriydi. Onun dışında Noah Hawley kalemini konuşturmuş.
gus karakterini oynayan vatandaş tom hanks'in oğluymuş. ben de kime benzetiyorum bu piçi diyordum. (bkz: colin hanks)
tatmin etmeyen bir finale sahip dizi.

şöyle ki:

--spoiler--

Ya arkadaş biri bana bilmediğim bir şey varsa anlatsın, buradan sonraki yazacaklarımı da cahilliğime versin. Bir sivil gidip de birini vuruyor, bir de adama flama plaket falan veriyorlar, mümkün mü lan bu? hem de adamın kendi mülkünde saldırıyor. postacıya mı düştü adalet dağıtmak amına koyim?

--spoiler--
5-6 tane juggernauttipli polisin bağlı bir adama birer şarjör boşalttıkları dizidir. hadi bağlı olduğunu göremeyecek kadar körsün, anladım. peki adamın öldüğünü de mi anlamadın.
ilk başladığımda kaç bölümünü izlediğimi kestirebildiğim takdirde devam edeceğim efsane dizi. ulan biz lys çalışırken dizi efsane olmuş, dilden dile nesilden nesile yayılmış. her şeyi en son ben yapmasam eksik kalırım zaten.
Bugun itibariyle izlemeye başladığım dizidir.