bugün

rakı acımtrak.
ağzım kekremsi.
ya ezine olmasa.
En sevdiğim peynir türü.
Peynirin kralı. Koyun sütünden olanıdır aga.
Tam kıvamında yağı, keskin rehasıyla fevkalade bir peynir.
(bkz: edirne peyniri)
en sevdiğim peynirdir. fakat fiyatlar malum tabi.
Rakılık, sert yağlı.
https://www.canakkaleden.com/kategori/koyun-peyniri

devamlı sipariş verdiğim-aldığım marka. tavsiye edilir.
Lezzetlidir de fiyatı iyice aldı başını gitti maalesef.
Enfestir. Lezzeti; Koyun, keçi ve inek sütlerinin karıştırılarak yapılıyor olmasından gelmekte olan peynir.
tahsildaroğlu olanı enfestir.
olgunlasmis peynir tavsiye ederim.
ezineyi aramiyorsunuz.
az önce aldım tahsildaroğlu ezine peyniri 550 gram 55 tl çok pahalı 1 kg fiyatı 110 tl civarı bakalım tadı nasıl beğenirsem markasını yine alırım.
akp iktidarı sayesinde, almanın hayal olduğu, etten pahalı olan, süt ürünü çeşididir.

2 sene önce adam gibi ezine peynirinin kilosu ortalama 40 tl iken, şimdi 60 tl civarı.

yani 2 senede yüzde 50 artmış. ama enflasyon yüzde 10!!.
Güzeline Çanakkale'de sezgin peynircilik'te denk gelmiştim. Bir de Dedeoğlu var. Bir iki firma daha vardı unuttum...

Fakat Kırklareli ve Edirne'nin aynı klasmandaki paçal dedikleri peyniri bu Ezine peyniri dediğimiz arkadaşı döşemelik gibi evire çevire katlar!
Yanına kırmızı biber ve rakıyla akaaaar gider.
yağlı olur delikli olur yoğun olur bir de pahalı olur.
orjinali delik deşik olur. lezzeti zaten deliklerindedir.
başıma bir şey gelmeyecekse, güzel bulmadığım peynirdir...
internette ve şarküterilerde yaptığım araştırmalardan çıkan sonuca göre en iyisi Bergaz Ezine peyniridir. Coğrafi tescilli peynir bulmak zor. Diğer yandan koyun, keçi ve inek peynirleri de var. Uzun zamandır bulamadığım ürünleri yeni satmaya başlayan bir siteden aldım çok memnunum(http://www.keyifgurme.com). Şiddetle öneririm.
doğruluk derim tek geçerim.
(bkz: tahsildaroğlu)
efsanedir.
tadı güzel sert bir peynirdir.
artık yanına yaklaşılamayan peynir çeşididir.
edirne veya kırklareli beyaz peynirlerinden daha iyi değildir.
marketlerde satılan değişik marka ezine peynirlerini denedim.
belki bizim bilmediğimiz marketlerde fazla satılmayan yerel üreticilerin peynirleri vardır.
çok süperdir bilmiyorum.ama edirne veya kırklareli peynirleri de oldukça üst düzey kalitede.