bugün

Aksiyon tarafı dışında göze batan eksik bir noktası olmayan, son zamanlarda izlediğim en güzel bilim-kurgu filmi.

Filmde en dikkat çekici karakter bence Caleb çünkü ben bu karakterde insanların kendilerinden daha zeki olabilecek varlıklara karşı nasıl tepkiler verebileceğine dair kesitler gördüm. Kendini robot sanıp elini keserek insan olup olmadığını kontrol etmesi, robottan etkilenip onun her dediğini yapması vs harika detaylardı.

Toparlamak gerekirse oldukça kaliteli bir iş ve türü sevenlerin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum ve biraz zorlamayla 9 puanı var diyorum.
hatun zekası yapayda olsa tüm erkekleri mal etmiştir. vay amk.
Işe kadınsal olarak bakmayın..

özgürlüğü olmayan zavalli birinin özgürlüğüne kavuşmak uğruna yapamayacağı şey yoktur.

Eh tabi kadın olmanın verdiği şeyleri de kullanmış o da ayrı bir tartışma konusu.
izlerken uyku getiren, iç bayan; bitince de "aslında iyidi" dedirten bilim kurgu-dram temalı filmdir.

--spoiler--

kadının makine haline bile güvenilmiyor.

--spoiler--

bana sorarsanız izlemeyin, zaman kaybı ve hayal kırıklığı.
kahpe mahpe taş gibi robot şey kadındır başroldeki alicia vikander*.
etkileyici film.
etrafımda böyle biri varmı acaba diye düşündürmedi değil.
mis gibi filmdir. alicia vikander'i tanımama vesile olduğu için daha da bi sevdiğim filmdir. domhnall gleeson da yetişmeye devam ediyor, etsin aferin.
çeşitli şekilde notlar içeren film.

--spoiler--
1- kadının hiçbir türüne güvenmeyeceksin. makine olsa dahi.
2- abazanlık kötü şey. öyle her kaçır beni diyene inanmayacaksın.
3- erkek aklı hep aynı yere gidiyor. müthiş zeki adam yapay zekası olan kadın yapıyor. tutuyor onları da s*kiyor. lan zaten deli gibi zenginsin ne diye robotla makineyle uğraşıyorsun.
--spoiler--
descartes, plato, deus ex machina. göndermeleri, sorgulamaları ve senaryosuyla bence "olmuş" bilimkurgudur. garland filmin sonuyla da ekranı öptürtecek hoşluğunu yapmıştır. severek izliyoruz.
Gerçekten güzel bir film olmuş, beğenerek izledim. Yapay zekanın zararını düşündüren bir film. Fakat son sahnede güldüm. O robotun pili bitmeyecek mi? Hadi sizde gülün şimdi.
--spoiler--

öpüp koklaşmak için robot yapan bir bilim adamını içeren film.

--spoiler--

bilim dünyası ağlıyor. bilim dünyası yasta.
Yaratan-yaratılan metaforudur.
Kötü bir filmdir,daha güzel yaratan sorgulamaları mevcuttur.
caleb'a üzülmedim diyemem. yapay zeka tarafından kandırıldı. sonuç olarak robot, turing testini geçti.
sex machine. kimse yazmamış hayretler verici.
Mesajıma cevap vermeyen kibirli yazar.
Bugün izlediğim güzel bir film. Görsel olarak muazzam. Sonuçların beklenmedik olması da bi ayrı güzeldi. Bilim, teknoloji ve zekayı sevdiğim için bana güzel geldi.
Mukemmel bir film basrollerinde Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Oscar Isaac'in oynadigi bilimkurgu filmi.film akici ve surukleyiciydi.ayrica filmin basindan beri gerildim.

--spoiler--

--spoiler--

Caleb adli cok iyi bir programci yarisma sonucu dunyanin en unlu teknoloji firmasinin gizemli ceo'sunun dağ evinde bir haftalik ödül kazanir ve bu yarisma sonucunda 'yapay zeka 'ile yapilan bir deneyde kendini bulur.ceo'nun adi natham bateman'dir ve kendi urettigi robotlarin yapay zekasini caleb'le test etmektedir.baslangicta caleb robotlari test ettigini dusunse de daha sonra aslinda kendinin test edildigini anlar.ava adli robotun caleb'i cinsiyet,empati,hayal gucu ,bilincalti gibi kavramlari kullanarak onu sevdigine ikna etmistir.sonu sacma bitmis diyenler var.aslinda filmin verdigi mesaja gore dogru son.filmin bize anlatmak istedigi yaptigimiz teknolojinin bizi yenip bize hakim olmasi.filmde bir sahnede su replik geciyor:
-ava icin uzuluyo musun?kendin icin uzul dostum.Gunun birinde yapay zekalar bizim afrikadaki iskeletlere baktigimiz gibi bize bakacaklar.

Yani kendi urettigimiz robotlar bir gun bize galip olabilirler.filmin sonunda da zaten insani kandiran robot ,nathan'i öldurup caleb'i de tutsak birakarak kaciyor.
--spoiler--

--spoiler--
izleyiciye sürprizler yapan konusu başarılı film.
ex machine den sex machine olmaz.
kendini robot sandığı sahne süperdi.ve gerçekten biz neyiz? diye sordurmuştur.
Senaryosu çok Askıda kalmış filmdir. Final zaten ebegümeci gibi olmuş. Oyunculuk vasat. Zaten 3 tane oyuncu var. işaretler filmindekine benzer amaçsıslık hakim.
insanı korkutan filmdir.
konu üzerine özellikle nathan'ın ağzından felsefi göndermeler yapmayı da es geçmeyen, görselliği ve hikayesiyle ilgi çekici bir film. yer yer biraz ağırlaşıyor falan ama izlemeye değer. ayrıca oyunculuklar da hiç fena sayılmaz, özellikle oscar isaac nathan tiplemesinde sazı almış, epeyce döktürmüş. caleb ve ava tiplemeleri de fena oynanmamış.
Bu seneki en iyi görsel efekt oscar ödülünü alan film.
oldukça feminist bir filmdir. alt metninde tamamen kadın özgürleşmesi üzerine odaklanır aslında.