bugün

Birde kompleks organların evrimi mevzusu var ki hakatten.. neyse yorum yapmayacağım bu konuda bir kere bakan zaten ikinciye bakmaz eğer biyolojiden de biraz anlıyorsa.
defalarca çökmüştür. hala buna inanan beyin yoksunu kişiler var.
pek bir bilgim yok fakat, nedense inanasım gelmiyor.
Üzerinde dönen tartişmaları gereksizdir. Bir şeyin tam olarak kanitlanabilir olmasi için gözlemlenebilir olmasi gerekir ki bu imkansizdir. Gercekten mantigina yatan varsa inanir yatmayan varsa inanmaz ki benim şahsi görüşüm bu kadar fazla tesadüfe dayanan bir teorinin dogru olamayacagi şeklindedir.
dikkat bilgi içerikli entri!

mendel genetiğiyle evrim kuramının matematiksel temellendirmeleri uyuşmadığında sovyetler mendel genetiğini savunan bilimadamlarını idam etmişlerdi bilimi bozduklarından ötürü. Kara propaganda yaptıklarından ötürü.

Ne garip bir dünya ki her insan kafasına göre kuramı derinlemesine bilmeden hüküm verebiliyor. Keşke insanlara ne kadar cahil olduklarını anlatabilecek bir yol olsaydı.
https://m.uludagsozluk.com/e/32569323/

hala teoridir çünkü bilimde inanca yer yoktur, bilim bu bence doğru, bu büyük olasılıkla doğru, bu görünen o ki genel gidişata göre doğruya benziyor türevi uslupları reddeder.

evet evrim henüz kanıtlanmamış bir teoridir. ben de inanmayı tercih ediyorum ama bilim insanları dahi buna hala teori diyor,

neden mi?

çünkü bilim kesin kanıt ister.

size bir kaç örnekle durumu izah edeyim;
matematik örneğimiz olsun, matematiksel kanıt genelde var olan kanıtlar içinde en kesin kanıt kabul edilir, çünkü hesaplanabilir, sağlaması yapılabilir,

değil mi?

öklid ünlü geometri metni elementleri yazdığında bu tamamen doğru kabul edilmiş ve matematikçiler yüzyıllar boyu bu teoremlere inanıp öprencilerine aktarmıştı, ancak 19. yy sonlarında hillbert bunların çoğunu düzeltti ve yanlış oldukları ortaya çıktı.

yani düşünün 10 satırlık bir geometrik kanıt söz konusu olduğunda bile hangisi doğru emin olamıyoruz.

sene 2002, rus matematikçi perelman yüz yıllık meşhur bir tapolojik proplem olan pointcare varsayımının kanıtına dair bir
döküm yayınladı. bu döküm üç yıl incelendi matematik camiasınca, büyük olasılıkla doğru olduğunu düşünmelerine rağmen hala emin değiller...

thomas hales hala bakın hala keplerin 360 yıllık bir varsayımının kanıtı olarak 1998de öne sürdüğü fikrin ki bu eşit ebattaki küreleri istiflemenin en verimli yoluna dair çok basit bir varsayım ve kanıttı, 5 yıl incelendi;
dünyanın dört bir yanından gelen uzman matematikçilerin olduğu bir panelde
bunu dahi bakın bu çok basit
kanıtlanabilir bir hesap iken, bunu bile giderilemez herhangi bir hata olmadığı halde doğruluğundan hala emin olmadığını ilan ettiler.

kanıt kavramı matematikte bile böyle sallantıdayken. evrim teori olarak kalmaya mahkumdur arkadaşlar.

siz inanabilirsiniz, ben inanabilirim, hawking, dawkins inanabilir ama bilim sizin inancınız bizim muhatabımız değil demeye devam edecektir.

(alıntı değil)
Evrim yok adaptasyon tek gerçek.
Küpaynan açıklarım ben bu teoriyi.

Adı üzerinde teori. Kesin yargıya varılamaz. Kanun değildir.
onu bunu bilmem ama evrimi reddeden kişi apaçık ve hiçbir kuşkuya mahal vermeyecek şekilde geri zekâldıır. söyleyeceklerim bu kadar hakim bey.
aksi ispatlandığı için teori olarak kalmıştır. yoksa neden yasa olarak ilerlemedi? teoriydi ortaya atıldı tutmadı ama ideolojik olarak tutan tarafları var ve oda kesinlikle maymunlardan geldiğimiz değil. abi primat nedir yaa. ben insanı kamil olarak ahseni takvimde yaratıldım kardeşim ne primatı, kendi kendinize edin hakaretinizi, hepinize hakaret davası açmak lazım. neymiş ben aslında primatmışım, djşajdj.
sözlüğümüzde "troll iğrenç" şeklinde kategorize edilmiş teoridir.

yapmayın mübarekler, çarpılırız valla.

darwin in mezarında kemikleri sızlar.

bilim dünyasında saygı duyulan koskoca bir teoridir bu.

hani sen kabul edersin, etmezsin orası ayrı bir şey,

ama sırf sen kabul etmiyorsun diye bunu "troll" olarak adlandırmak biraz tuhaf olmuyor mu?
şimdi rahat koltuklarımızda, toplu taşımada, evde yatakta, iş yerinde bilgisayar başında oturup
random başlık tıklarken bunu görüp
üzerinde 30 saniye düşünüp entry girmek çok mantıklı değil. Kuranda şöyleymiş, darwin böyle demiş falan.

senin fikrin burada tutulmayacak arkadaşım. genel geçer kaç düşünce var bu konuda?
kaçını biliyorsun?
"darwin var işte maymun diyor, kuranda adem-havva yazıyor"
ee? şimdi bu ikisi ile konuya hakim oldun, buraya yazacaksın o değerli düşünceni ve bilim-din dünyası bir anda uludağ sözlük yazarının evrimi değiştiren düşüncesi ile değişti mi olacak.

sincaptan geldim ben. ne olur "o zaman hala sincaplar neden var?" deme bana.
daha iyisi iddia edilene kadar en iyi teoridir efenim.
evrim yasadır! yasalar bilimsel dilde tanım niteliği taşımaktadır. bilimsel dilde teoriler, günlük hayatta sıkça kullandığımız kağıt üstünde olan veya düşünceye dayalı olan bir sistem değildir. bilimsel literatürde ise ; 'mevcut koşulların bazı özelliklerinin açıklanmasıdır'. bilimsel teoriler için temelde üç gereklilik söz konusudur:
1. delillerle desteklenir.
2. test edilebilir ve yanlışlanabilir.
3. yeni tahminler oluşturmak için kullanılabilir.
dolayısıyla 'yalnızca bir teoridir' öncülü ile(ki öncül bile sayılmaz) evrimi daha da saygın yapan bir tanımlama yapmış olursunuz.
adam üşenmemiş yazmış ya da copy-paste yapmış..
anyway, sonuçta üşenmemiş..
ama tabi ardından gelen yorumlar yine beklenildiği gibi olmuş..

benim asıl merakım şudur..

-bu nitelikli entiri isteyiceler nerede?
-dolaylı ya da dolaysız yoldan "kendi yordamlarınca" destek veriyorlar mıdır?

sorunun cevabını da kimseden istemiyorum ayrıca.. beklentimi boşa çıkarmayınız lütfen..
Şu anda yaşayan insanların hayatta kalmasını sağlayan örneğin solunum sisteminin evrim teorisine göre şu anki halini almadan önce gelişmemiş vaziyetteyken o canlı nasıl hayata tutunup yaşıyordu elenmiyordu ve yok olmuyordu? Bu boşaltım sistemide olabilir.
Edit:hep aklıma gelir evrim teorisi denince. Hop insan olduk demiyor evrim. Bunun ara geçiş formu var güçlü olanların tutunması mevzusu var. Merak etmişimdir.
buna inanan salaktır.
darwinin attığı teoridir. bu teoride insanlar maymundan geldiği iddia edilmez. maymunla ortak atadan bir primattan geldiği iddia edilir. ayrıca hala teoridir çünkü darwinde hep şüphe ile yaklaşmıştır.
çökmüş teoridir.
batı uydurması olan saçmalık.
Inanclilarin neden inkar ettigini anlamadigim teori. Evrimi de allah yaratti de gec kardeşim. Boyle reddederek kendinizi bitiriyonuz soyliyim.
teori ne zamandır kural oluyor da gerçeklik sayılıyor amk.
Saçma sapan ortadoğu masallarına inananların haliyle kabul etmeyeceği teori.

Birçok bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olmasına rağmen bilim cahilleri ısrarla masallara inanmayı seçer.
Evrim mantık ve Felsefe derslerinin zorunlu olmadığı bir eğitim sistemi moron yetiştirir.
Bu derece önemli bir konudur.
Maymun değiliz çamuruz. Olmayan Beyninizi sikeyim.