bugün

bakir erkeklerin en sevdiği oyun açık ve net.
ingilizler seni bilmem ne çocuğu gibi anacaklar ama olsun... oyun bu.
Kamçatka gibi ülkelerle oynadıktan sonra buralardan bir ülke ile oynamak istedim ve karamanoğulları beyliği ile başladım. Osmanlı'nın bana karşı tutumu tamamen düşmancaydı bunun da yanında çandaroğulları, dulkadiroğulları, akkoyunlular gibi çevremdeki diğer türk devletleri de düşmanlık güdüyordu. Ben de memlükler müttefik olmaya osmanlı ile de aradaki sorunları çözmeye çalıştım. Osmanlılar bana karşı tutumunu devam ettirse de memlüklerle ittifak kurmayı başardım ayrıca o zaman içinde dulkadiroğullarının topraklarının neredeyse tamamını ramazanoğullarının elinde olan tek kenti(adana) almıştım. Sonra memlüklerden de yardım alıp akkoyunlulara saldırdım ve malatya muş erzurum gibi kentleri elegeçirdim. Savaşlarla uğraşırken teknolojimin geride kalmış olduğunu görüp bir süre savaşlara ara verip teknolojimi geliştirmeye çabaladım. Bundan sonra memlüklere güvenerek osmanlıya savaş açmayı düşünsem de kontrol edince yine de yenilirim deyip vazgeçmiş bunun yerine beni rakip olarak gören gürcistana savaş açarak karadenize ulaşmayı planladım. Onun yanında müttefiği güçlü denebilecek litvanya benim yanımda da memlükler savaşa girdi ve sonuç olarak gürcistandan rize ve sanırım artvin gibi kentleri litvanyadan ise eski kırım toprağı olan kırımı ve adı aklıma gelmeyen başka bir kenti daha aldım..

Neyse işler böyle iyiye giderken osmanlı bana savaş açtı müttefiğimden gelen desteğe ve onca direnişe karşın büyük bir yenilgi aldım barış için en büyük kentlerimi ve ağır bir tazminat istiyordu böyle olunca devam etme isteğim de kalmadı kapattım öylece..
Ruslarla olan savaştan kısa süre sonra polonya ve onun vasalı denebilecek litvanya macaristana savaş açtı ve benden de yardım istedi. Ben de kabul edip ordumu macaristanın kısa süre önce moldovayı ilhak ederek toprağına kattığı yerleri istila etmeye gönderdim. O bölgedeki adı aklıma gelmeyen kentin uzun süren kuşatmasından sonra yanı başındaki diğer kentleri de ele geçirerek ilerledim. Polonya ve litvanya ise macatistanın büyük bölümünü ele geçirmiş macarları büyük bozguna uğratmışlardı. Bunun da üzerine güçsüzlüğünden yararlanmak isteyen venedik de macaristana savaş açmıştı. Her ne ise böyle iken polonya macaristanı kendine vasal yaparak barış yaptı ancak macaristan hala venedik ile savaşta olduğundan polonya otomatik olarak venedikle savaşa girmiş oluyordu ve yine benden yardım istedi. Ben de yine kabul ettim ancak birkaç macar toprağını venediklilerin elinden kurtarmak dışında pek bir şey yapmadım savaş da uzun sürmedi venedik yenildi zaten.
Bu müttefiklikten sonra rahatlamış idim. Bir önceki savaştan dolayı Moskova ile olan saldırmamazlık anlaşması biter bitmez ruslara saldırıp topraklarımı genişletmeyi ve yüklü bir tazminat alarak borçlarımı kapatmayı planlıyordum. işler istediğim gibi gitti ve tüm müttefiklerimle birlikte savaş açtım. Onların yanında bir süre önce bağımsızlığını kazanmış isveçte vardı ancak yine de Kolay bir galibiyet olacak gibiydi. Sanırım Bizim asker sayımız onlarınkinden en az üç dört kat daha fazla idi. Her ne ise birkaç yıl süren savaştan sonra isveç vr moskova knezliğinin pek çok toprağı istila elimiş halde idi. Bende önce isveç ile antlaşma yaptım. Bu antlaşmaya göre isveç bana yüklü bir tazminat ödeyecek ayrıca ticaret gelirlerinin yarısını bana ödeyecekti. Sonra sıra moskovaya geldi onlardan da ryzan bölgesinin tamamını vr birkaç başka kenti kendime aldım polonya ve kazan'a da istedikleri birkaç kenti bırakarak savaştan çekildim. Durum beklediğimden de iyi olmuştu. Kazandığım toprakların yanında Tüm borçlarımı ödemiş üstüne de cami, pazar yeri gibi ekonomimi geliştirecek yeni yapılar inşa ettirmiştim..
Daha sonra artan osmanlı tehditi ve moskova tehlikesi nedeniyle polonya ile ilişkileri geliştirmeye başladım derken ruslar kazan hanlığına savaş açtı onlar da hemen benden destek istedi. Önce kabul etmeye pek yanaşmasam da kazan hanlığından sonraki hedefi ben olurum diye düşünerek kabul ettim. Ekonomim iyi olmadığı halde borçlarım olduğu halde kredi çekip savaşabililecek herkesi orduya aldım bunun da üzerine birkaç paralı asker tuttum. Yine de olabildiğince meydan savaşından kaçınarak müttefiğimin düşman eline düşmün kentlerini kurtarmaya ve rus kentlerini işgal etmeye çalıştım. Sonuçta savaş hiç ummadığım kadar iyi gitti ve kazandık. Kazan tatarları birkaç kent ve savaş tazminatı elde etti.
Sanırim tam bu sıralarda az da olsa para kazanmak ve toprak elde etmek için güneyimdeki güçsüz gazikumuk devletine savaş açtım. Bu devletin Şimdi aklıma gelmeyen güçlü müttefikleri olsa da çeşitli nedenlerden ona destek çıkmadılar ben de kısa süre de yurtlarını istila edip tüm topraklarını aldım. Hemen ardından da aldığım kentlerden birisini vasalım çerkezyaya sattım.
Ayrıca düşmanı olan osmanlı ve moskova knezliği ile olan durumum ve gelişen ilişkiler nedeniyle polonya ile müttefik olduk..
osmanli oyunun kolay modu 1700lere kadar. herkese rahat saldirabilir. her yil devlet yutabilirsin. gaziler ustunden ve teknoloji de yuksek oldugu icin avrupa devletleri bile bir is yapamiyor. hizli hizli ingiltereye bile varir. gaza uzerinden kolaylikla bolgeleri kendi core un yaparsin. ama bir tarih gecince batililasmazsan berbat oluyor. batililasma yerine teknoloji ile ilgili daha guzel mekanik yapsalarmis keske. en kucuk, fakir avrupa bolgesi, senin koca devletinden daha yuksek teknolojide oluyor.
300 saatten fazla oynadigim oyun. avrupa ulkelerini secince en boktan kucuk bir yer icin bile tum avrupada dunya savasi cikiyor. herkes birbiri ile muttefik oldugu icin. o yuzden hindistan gibi baslamak daha hos. vijayanagar ile baslayip bharati kurdum.
Sonra kerç boğazını ve azakı elinde tutan cenevizlere saldırmak istesem de pek çok güçlü avrupa ülkesinin onun yanında savaşa gireceğini görüp vazgeçtim. Diğer komşun olan litvanyaya saldırmak ise intihar demekti neredeyse. Litvanyanın benden çok güçlü olması yetmiyormuş gibi bir de dönemin güçlü krallıklarından olan polonya ile müttefikti. Her neyse güneyimde gürcistan yıkılıp yerine gelmişti ve onunda güçlü müttefikleri vardı. Geriye sadece büyük orda kalıyordu ancak o da özbekler ile müttefikti. Özbeklerin savaşa girip büyük ordaya yardım edemez hale gelmesini beklemeye karar verdim böylece. Bu süre ekonomim az çok toplandı ve ülkedwki huzursuzlukları azaltmayı başarabildim. Ayrıca nogay hanlığı önce hanedan evliliği sonra ittifak teklifinde bulundu ben de kabul ettim
Sonra moskova knezliğinin büyük ordaya savaş açtığını ve özbeklerin de onlara destek verdiğini gördüm. Özbekler yeni düşman kazanmak istemez herhalde diyerek savaş açmaya hazırlandım ancak beklediğim gibi olmadı özbekler büyük ordaya sadıktılar. Yine de moskova gibi güçlü bir ülke ile savaşta olmalarına güvenip savaşa girdim. kazan hanlığı ve nogay hanlığı büyük ordanın en büyük düşmanlarındandı zaten hemen onlarda savaşa girdi. Savaş sırasında neler yaşandığını Tam anımsamıyorum sonuç olarak ben ve müttefiklerim büyük ordanın büyük bölümünü istila edip ele geçirdik. Geri kalan toprakları da rusların eline geçmişti zaten. Önce zor duruma düşmüş Özbeklerle herhangi bir şey almadan ya da vermeden barış yaptım sonra ele geçirdiğim tüm kentleri toprağıma kattım sadece kentlerden birisini nogaylara diğerini kazan hanlığına bırakmıştım..
Bu oyundaki favori devletlerimden olan kırım hanlığı ile oyuna başladım ve hemen kazan hanlığı ile müttefik oldum. Daha sonra döneminin iki büyük gücü olan osmanlı ve özbek hanlıklarıyla müttefik olabilmek içib ilişkileri geliştirmeye başladım Sonra da ülkemin topraklarını genişletmek için yanı başımdaki güçsüz theodoro ve çerkezyaya saldırmayı planlıyordum. Önce ordumu çerkezya sınırına getirip çerkezyaya savaş açtım küçük ordusunu yok ettiktrn sonra önce başkentlerini sonra kalan diĝer kentlerini ele geçirip çerkezyayı vasalım yaptım. Sonra zaman kaybetmeden theodoroya saldırıp bir iki binlik küçük ordusunu yok edip tek kenti olan başkentini kuşattım ve çok da uzun olmayan bir zaman içerisinde ele geçirdim. Ancak müttefiki olan pontus rumları da savaşta idi ve teodoro müttefikinin savaşta olması nedeniyle topraklarını bana vermiyordu. Aradaki gürcistan nedeniyle de ne onlar benim topraklarıma gelebiliyor ne de ben onların topraklarına varabiliyordum. Durum bu iken gürcistan birileri ile savaşa girince ordum topraklarından geçebilir hale geldi. Ben de hemen trabzon seferine çıkıp kentte bulunan rum ordusunu yok edip kenti kuşattım. Akkoyunluların ve osmanlıların trabzonu istiyor olması ve benim de zaten trabzonu almaya niyetimin olmaması nedeniyle rumlardan tazminat alıp barış yaparak geri döndüm ve sonunda theodoroyu topraklarıma katabildim. Bu arada theodoroyu almamın da etkisiyle osmanlı bana düşmanca davranmaya başladı. Özbeklerle ise aram iyiydi ancak hanedan evliliği de yapmış olmamıza karşın beni güçsüz bulmaları ve aradaki mesafe nedeniyle müttefik olmaya yanaşmıyorlardı..

Not: Berbat bir yazı oldu ancak her ne ise..
Son güncellemeleri sevmedim
Bir ara Osmanlı ve parlamenter sistem vardı onu kaldırmışlar.
Eu3 te bildiğin internettekilerin bile ötesinde iyiydim...
Çok uzun süre oynama gözlem ve her yeni oyunda bir şeylerin hesapı çok önceden yapmaktan.

Gel gör ki eu4 konsept işleyiş çok farklı hiç elim gitmedi. Başladım bir kaç defa ama hakim olamadım.
Tebrik ederim kardeşim. Biz de yaşadık böyle şeyler. Katolik Osmanlı olup kutsal imparatorluk lideri ol bir de.
saçma sapan bir strateji oyunu, veya sadece resimli oyun desek daha doğru olur. çünkü oyun sadece strateji üstüne kurulu total war serisi gibi savaş mekanikleri veya aoe serisi gibi 3d grafikli şehir kurma mekanikleri yok sadece resimden ibaret. sega sağ olsun saçma sapan, bug ve fps drop dolu total war oyunları çıkardığı için bizi böyle vasat oyunlara mahkum etti maalesef. nerede medieval 2 nerede. nerede aoe 2. zaten yıllardır doğru düzgün bir stateji oyunu çıkmadığı gerçek ama insan eski güzel oyunları istemiyor değil tabii. neyse konumuza dönersek neden eu4 saçma sapan bir oyun ? çünkü bir müddet sonra 1600'lü 1700'lü yıllara gelince oyun crash yiyor evet. günlerce emek verdiğim bizans ve burgundy savelerim crash verdiği için oyuna girdiğim zaman crash verip atıyor. bir diğer sıkıntılı yanı ise yine oyunda zaman geçtiği zaman oyun yavaş yavaş kasmaya başlıyor tamam yeni yerler ortaya çıkınca drop yemesi normal ama bu öyle böyle değil. rdr 2 oynarken high ayarlarda kasmayan bilgisayarım eu4'de dökülüyor resmen. bu da oyunun ne kadar amatörce optimize edildiğinin kanıtlarından biri.
(bkz: epic games) in 7 ekime kadar bedava verdiği oyun.
Normalde tarih konulu strateji oyunlarını severim. Crusader Kings olsun Total War olsun ama bu oyuna bir türlü ısınamadım.
resmen amatörce yapılmış strateji oyunu total war serisi buna bin basar.
oyunda osmanlıyı aşırı güçlü yapmışlar oyunu bizimkiler yapsa bu kadar abartmazlardı. eğer bir balkan devletiyle oynuyorsanız hilesiz bir şekilde osmanlıyı yenmeniz imkansız gibi bir şey tabi eğer pro su değilseniz.
40 bin kişilik orduyla 10 bin kişilik osmanlı ordusunu yenemiyorsunuz aynı teknolojiye ve aynı general seviyesine rağmen şaka gibi sanki oyunu isveçliler değilde ülkü ocakları yapmış gibi. bunun sebebinin zamanında avrupalılar da ki osmanlı ve türk korkusundan dolayı olduğunu düşünüyorum. adamlar o kadar korkmuş ki oyunlarına bile yansıtmışlar sanki osmanlıyla değil herkülle savaşıyorsunuz.
Bu paradox yalıyo bu oyun nanesni.
"...kamçatka'yı seçmiştim..."
harbi çelınçmış...bir insan kamçatya'yı niye seçer onu da anlamış değilim.

neyse tanım: güzel bir oyun. size tarihi de öğretir..
indirdim fakat çok karışık olduğundan oynayamıyorum.
zor arkadaş.

gerçekten oldukça zor.

ancak alışınca başından kalkılamayacak bir yapım kendisi. kafasını çalıştırmak isteyenler, tarih sevenler kesinlikle kaçırmamalı.
Kaçak olarak oynadığım yüzlerce saatten hariç 800 küsür saat oynamışım. Hala yeni bişey görünce vay amk böyle bişey yapabiliyormuşum diye şok oluyorum. 10 senedir müslüm baba dinleyip hala yeni şarkılarını keşfetmek gibi. Evet. Teşekkürler.
bir an önce bitmesi istenilen oyun.
sebebi ise seri her yeni oyunda dil desteğini artıyor.
başlatıcısında türkçe'yi de desteklediği için yeni desteklenecek dillere türkçe'de adaydır.

tahminimce serinin 6. oyununda türkçe de olacaktır.
Yayın yapan yeni bir kanal keşfettiğim oyun. https://www.youtube.com/c.../UCSzbVV1c5e4GGxIPMo4U7QQ izlemek isteyenler bakabilir.
hayatımın oyunu. korsan oynadığım yüzlerce saati bir kenara atarsam, steam de 973 saatim var. adım adım 1000 e gidecez bakalım.