bugün

Bir adam zeki olsun.

-Parası olur er yada geç.
-Dürüstlüğü becerir (olmasa bile öyle gösterir seni üzmez)
-Espiri zeka işidir dememe gerek yok.(eğlenirsin)
Vermek derken? Kız seviyor ise ailenin elinden bir şey gelmez ve onların görüşleri önemli değildir.
Paraya bakıyorlar sonra vay efendim mutlu olsunlar yeter.
Bir de erkek evine şunu aldıralım bunu aldıralım herşey tam olsun erkek evinin anasını s.kelim borca batıralım gibi düşünce var lan memlekette.

Lan senin kızınla evleniyo adam, erkek tarafını bu kadar zorlayıp anasını s.kmenin ne anlamı var...
(bkz: Kız vermek)
Mal mı veriyorsunuz kardeşim kız vermek mi kalmış. Artık isteme merasimlerinde peder beyler "gençler tanışmış anlaşmış, bize de bok yemek düşer" diyorlar. "Evlenilecek kişi/erkek nasıl olmalı" diye değiştirilecek olursa da o tamamen evlenecek kişinin hayat tarzıyla, beklentileriyle vs ilgilidir. Bunun yorumu pek yapılamaz. Maddi açıdan Askerliğini bitirmiş, işi gücü olan, başını sokacak bir yeri olan biri olmak evliliğe hazır olmak anlamına gelebilir. Manevi olarak da gerektiğinde alttan almayı, susması konuşması gereken yeri bilmesi, ortamlarda bir ağırlığı olması vs olabilir. Valla ne bileyim, öyle işte.
başlık "Kadınlar erkeklerle neye göre evlenmeli", olabilirdi ve ben de aldığı maaşa göre diyebilirdim.
Dogu da geline karsi alinacak inegin guzelligine gore verilir. Guzel bir sarikizla giderseniz adam 8 9 kizinin arasindan istediginizi secmenize izin verecektir.