bugün

son zamanlardaki gözlemlerime göre, ders veya akdademik olaylarla alakası olmayan, sabaha kadar parti, karşı cinsten birini götürmece ve biraz da avrupa turu olanakları sağlayan değişim programıdır. eğlenmek ve kültürel tecrübe için gidilir ama akademik anlamda bişeyler öğrenmek, bölümünüzle alakalı kendinizi geliştirmekse amacınız, yanlış seçimdir.
nice aşklara ve ayrılıklara sebebiyet veren değişim programı.
erasmus sadece sınavı geçmek veya bununla birlikte yüksek okul notlarına sahip olmak değildir. başta hepimiz öyle sanarız belki ama asıl kısım sonrasına vizeyi, oturma iznini, pasaportu vs bir çok şeyi çıkarmaya çalışmakla başlar. başta pasaportunuzu okuldan aldığınız harç muafiyeti belgesiyle ve bir kaç fotoğrafla çıkartırsınız ve diğer her şeyin kolay olacağını düşünürsünüz ama asla öyle değildir. la belgesi çıkarmak başlar, vize yazısını aylarca beklersiniz, yurt veya kalacak yer ayarlamaya çalışırsınız daha sonra nice belgelerle ve beklemeyle uğraşırsınız ki vizeyi alana kadar vazgeçmeyi defalarca düşünürsünüz. söylenilenlere göre gittikten sonra pişman olmuyormuşsunuz orası ayrı. *
2012 -2013 yılı için yedekte beklediğim değişim programı.
" TÜRKLERiN TERCiHi ALMANYA
Geçen yıl en fazla Türk öğrenci çeken ülkelerin başını 1786 öğrenciyle Almanya çekti. Almanya'yı, 1511 öğrenciyle Polonya, 954 öğrenciyle italya, 727 öğrenciyle ispanya, 544 öğrenciyle Hollanda, 541 öğrenciyle Fransa, 498 öğrenciyle Çek Cumhuriyeti, 402 öğrenciyle ingiltere, 396 öğrenciyle isveç, 394 öğrenciyle Macaristan, 356 öğrenciyle Portekiz ve 297 öğrenciyle Belçika takip etti.

Bunun karşılığında 2010-2011 akademik yılında 4 bin 288 Avrupalı öğrenci Türkiye'deki üniversiteleri tercih etti. Bu dönemde en fazla öğrenci Almanya'dan (1038) geldi. Bu ülkeyi, Polonya (566), Fransa (386), Hollanda (376), italya ve ispanya (259), Litvanya (234), Çek Cumhuriyeti (163) ve Belçika (137) izledi. "

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21629848.asp
balıkesir atatürk mahallesinde bir restoran ismi.
et döner'in 100 gramlık ekmek arası porsiyonunu 3,5 TL olması ile dikkat çekicidir.
Beni çok heycanlandıran bi programdır.polonya da olacağim 2013 de.bana gezmek istediğim ülkeler için para hesabı yaptıran, aklımda delice soru işaretleri bırakan program.yardımcı olmak isteyen arkadaşlar mesaj atarsa çok sevinirim.
birisi kız arkadaşıma erasmus ile mekke'ye gidemeyeceğimi anlatabilir mi?
Dilin dile ya da karşı cinse değmesinin dil gelişiminde çok etkili olduğunu gözlemlediğim eğlence programı. Şöyle böyle ingilizcesi olan bir insanın gecenin ilerleyen saatlerinde çatır çatır ingilizce konuştuğuna şahit oldum.
hukuk fakültesinde olup yapan arkadaş var mı merak edilen programdır.
size dönerin, baklavanın hatta yoğurdun bile yunan icadı olduğunu gösterecek ve bunların aslında türk yemekleri olduğu konusunda sizi çeşitli polemiklere sokabilecek programdır. ha hepsi yunan değil elbette ama yunanlarla türkler arasında iyi bir yarış var o konuda. hoş benim için çok da fark etmiyor.

ayrıca;

macaristan'da, bir dönere 350 forint veriyorsunuz, marulsuz olsun dediğinizde 650 forint oluyor. neymiş, özel isteklerde fiyat artarmış. nasıl bir satış - pazarlama stratejisidir arkadaş onca zaman çözemediğim tuhaf konulardan biri bu oldu.
bir hafta önceye kadar girmeyi düşündüğüm sınavdı.* artık gidip gelen, gitmek için sınıf kapılarında sınav sırası bekleyen arkadaslarımı izliyorum..genelde de o sınavlar kolay oluyormus öyle dıyorlar! ya da bizim gibi ingilizce bölüm okuyanlara kolay geliyordur herhalde bilemedim!

erasmus proğramına katılmak isteyen bir ogrencinin gitmesi gereken ilk 3 ülke ispanya, italya, polonya.
(bence)
ikinci dönemde atina üniversitesi mevzilerinden yardıracağım ab programı.gidelim görelim yazarız feyz alır genç dimağlar.
başvurmaktan korkulmaması gereken program. ingilizce sınavından 60 alan ve not ortalaması 2.10 olan birinin tecrübesine güvenin.
yüksek lisansta henüz ilk dönemini okuyanlar için not ortalama kriterinin nasıl yapıldığını merak ettiğim program.
amk ben mimarlık, Tıp falan kazanacağım sikindirik elektrik, makine, Gıda mühendisleri ya da boktan tm bölümü Öğrencileri ile aynı sınava girip bu programı bekleyeceğim. adam gibi bölümümü bitirir, işimi elime alır öyle giderim hem sizin gibi üç beş günlük de değil.
Büyük Umutlarla gelip bir o kadar hayal kırıklığına uğradığım program

Liseden beri hayalimdi erasmusla Almanyaya gitmek.Almanca eğitim veren bir lisede okuduğumdan istiyordum Almanyayı.Hem avrupanın merkeziydi benim için Almanya -ne safmışım- Izmir'in Türkiye'de en çok erasmus programından yararlanmakla övünen bir üviversitesinde okuyorum. Ders durumumda oldukça iyiydi -tabi gitmeden- Almanya'nın batısında oldukça iyi sayılacak bi üniversiteye gittim.Gelişimde bir mentor karşıladı beni.Sanırım oryantasyon anlayışları buydu.Ne bir etkinlik oldu doğru düzgün ne bir kaynaşma. Ilk dönem bu lisans halimle 3 yuksek lisans dersi aldım-ders yok ki başka- Kurs oluyor bize haber verilmiyor. Öğrendikten sonra kuralcı Almanlar süresi geçti diyip bizi almıyor.Benim kıytırık bulduğum üniversitem bile daha koordineli çalışıyor en azından her şeyiyle bizi bilgilendiriyor. Tek dersten ümidimiz vardı o da bizden yuksek lisans seviyesinde bir Ingilizce beklendiği için kaldı.Yardımcı olmaktan ziyade işimiz zorlaştırıldı.Dönem projesi aldık biz sanıyoruz ki 10 sayfalık bir araştırma yapıcaz olay kapanıcak hayır eser hırsızı damgası yedik.Geri dönmek istedik kendi üniversite koordinatörümüz bunu desteklemediğini söyledi.Doğru düzgün bir yeri de gezemedik.Harç ödemeyeceğimizi sanıyorken 240 euro dönemlik harç ödedik. Almanca gram gelişmedi.ilk dönem dunyanın parası boşa gitti. ikinci dönem için de aynı şekilde ümitsizim.Size önerim araştırıp gidin.Bir süre sonra eğlenmek de sıkıcak çünkü sizi.Her gece barlara gidip sabahlamaktan bıkacaksınız.Hıı derseniz ki okul uzayabildiği kadar uzasın ailemin parası bol ben gezmeme eğlenmeme bakayım tamam buyrun yararlanın bu programdan ama biraz olsun idealistseniz gitmeyin bence veya gidecekseniz Polonya ya gidin yata yata geçin.
Sayesinde italya' nın Ascoli kentine (köy bence) gittiğim olay.
Geçen yıl başvurup kabul edildiğim okulda ikinci dönemi Fransa'da okumama olanak veren programdır.
seneye için universidade do poto yu kazandım bakalım neler bekliyor bizi.
Erasmus Programı Ne Değildir?
1. Erasmus programı bir “yabancı
dil öğrenme programı” değildir.
2. Erasmus programı tam anlamıyla
bir “burs” programı değildir.
3. Erasmus programı bir “diploma”
programı değildir.
4. Erasmus programı bir araştırma
programı değildir. Ama tüm hepsinin kısmen içerir...
hayatım boyunca içimde ukte olarak kalacak program. bir insanın elinde fırsat olmasına rağmen, okulun erasmus sınavında 1. olmasına rağmen sırf özgüvensizlikten, asosyallikten ve de okulun uzama korkusundan gitmez mi lan? bence ikinci bi insan yoktur benim gibi. belki erasmusa gitseydim ufkum açılacaktı, belki değil açılacaktı. artık paramla gezerim diye kendimi avutuyorum.

ahh ki ne ahhhh
istanbul universitesinde okuyorsaniz benim gibi 71 dahi alsaniz gidecginiz garanti degildir ve sonuclari bekliyorsunuzdur.zira bazi picler amerikaya gittigi halde 80 alirken siz sadece 15 liralik kitaptan calismissinizdir.ancak bence hayatta her insanin denemesi gereken mukemmel otesi bir programdir.kesin sonuclar daha aciklanmadi aciklaninca update ederim.

edit: gecen sene gidemedim maalesef 15.03.2014 te tekrardan giriyorum bakalim , bu sene cok iyi hazirlandim hadi hayirlisi gene update ederim.
deliliğe övgü'nün yazarı.
Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik Avrupa Birliği öğrenci değişim programıdır.*