bugün

tekvir suresinin tüm ayetleri ve
Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilah edineni gördün mü? Ona sen mi vekil olacaksın?(Furkân Sûresi 43)
ey peygamberin kadınları! siz kadınlardan her hangi biri gibi değilsiniz, eğer korunur, takvalı olursanız onun için söylerken kırıtmayında kalbinizde bir maraz bulunan (kötülüğe meyilli kimseler) tamaha düşmesin (bi ümide kapılmasın) güsgüzel, dosdoğru söz söyleyin! hem vakarınızla evlerinizde durunda evvelki cahiliyet çıkışı gibi süslenip çıkmayın. namaz kılın , zekat verin allah ve resulune itaat edin! allah sadece şunu istiyor, sizden kiri uzaklaştırsın da ey ehl-i beyt, siz tertemiz/pampak etsin! oturun da evlerinizde okunan ayatullahı (allahın ayetlerini )ve hikmeti anın! şüphe yok ki allah latifhabir bulunuyor. ahzab süresi 32-34. ayet.
(bkz: embriyoloji)
bir spermin ve yumurta hücresini döllemesi ve ilk üç ay sonunda tüm organların şekillenmesi. tek bir hüceden onlarca farklı doku ve organ oluşması... *
Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.
(Bakara Suresi, 216)
35 ... konuşmasına şöyle devam etti:

tanrı'nın önünde haklıyım diyorsun.
doğru buluyor musun bunu? ama hala, günah işlemezsem yararım ne, kazancım ne? diye soruyorsun.
Ben yanıtlayayım seni ve arkadaşlarını. Göklere bak da gör, üzerinde yükselen bulutlara göz gezdir.
günah işlersen tanrı'ya ne zararı olur? isyanların çoksa ne olur o'na?
doğruysan, o'na verdiğin nedir? ya da ne alır o senin elinden?
kötülüğün ancak senin gibi birine zarar verir,
doğruluğun ise yalnız insanoğlu içindir.

(eyü.35:1-2-3-4-5-6-7-8)
alemlerin rabbi olan allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. (tekvir suresi/29)
inkar edenler, göklerle yer bitişik bir halde iken bizim, onları birbirinden kopardığımızı ve her canlı şeyi sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? Yine de inanmazlar mı? (Enbiya-30)

Şüphesiz Allah (hakkı açıklamak için) sivrisinek ve onun da ötesinde bir varlığı misal getirmekten çekinmez. iman etmişlere gelince, onlar böyle misallerin Rablerinden gelen hak ve gerçek olduğunu bilirler. Kafir olanlara gelince: Allah böyle misal vermekle ne murat eder? derler. Allah onunla birçok kimseyi saptırır, birçoklarını da doğru yola yöneltir. Verdiği misallerle Allah ancak fasıkları saptırır (çünkü bunlar birer imtihandır). (kehf-26)

iki denizi birbirine kavuşmak üzere salıvermiştir. Aralarında bir engel vardır, birbirine geçip karışmazlar. (rahman-19-20)

Geceleyin sizi öldüren (öldürür gibi uyutan), gündüzün de ne işlediğinizi bilen; sonra belirlenmiş ecel tamamlansın diye gündüzün sizi dirilten (uyandıran) O'dur. Sonra dönüşünüz yine O'nadır. Sonunda O, yaptıklarınızı size haber verecektir. (enam-60)
Yeryüzünde böbürlenerek yürüme; çünkü ne yeri yarabilirsin, ne de boyun dağlara erer, onlara erişebilirsin. (isra suresi 17)
Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.
(Bakara Suresi, 153)
kim zerre miktarı iyilik yapmışsa onu görür. kim de zerre miktarı kötülük yapmışsa onu görür.

(zilzal, 99/7-8)
la taknetü.
ümidinizi kesmeyiniz.
"ey iman edenler iman edin."
'Sana ölüm gelip çatıncaya kadar da Rabbine ibâdet et. (15/99).
düşündürür insanı birisi en etkilemeyen ayetler başlığı açsa ne olur diye, var mı insanı etkilemeyen bir ayet. hepsi yaradanın kelamı, o'ndan gelip etkileyici olmayan ne var şu iki ayaklı kendine zulmeden insanoğlundan başka.
Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.
( isrâ SURESi-36 )
sakın allah'ı zalimlerin yapmakta olduğundan habersiz sanma. o, onları, gözlerin korkudan donup kalacağı bir güne erteliyor, hepsi bu.

ibrahim suresi 42. ayet
kalpler ancak allah'ın zikri ile tatmin olur. (rad suresi/28. ayet)

allah'a tevekkül et, vekil olarak allah yeter. (ahzab suresi/3.ayet)
(Musa) dedi ki: 'Rabbim! Benim gönlüme genişlik ver.'
(Taha/25)

Ey Rabbim! Ben senin bana indireceğin hayra. öylesine muhtacım ki.
{Kasas / 24}
Allah'ın nurunu ağızlarıyla (üfleyip) söndürmek istiyorlar. Halbuki kafirler hoşlanmasalar da Allah nurunu tamamlamaktan asla vazgeçmez.(tevbe suresi 32.ayet)
allah'a ve peygamberine ihanet etmeyin! (enfal/27)
+ Ona dedik ki: "Ey Dâvûd! Gerçekten biz seni yeryüzünde halife yaptık. insanlar arasında hak ile hüküm ver. Nefis arzusuna uyma, yoksa seni Allah'ın yolundan saptırır. Allah'ın yolundan sapanlar için hesap gününü unutmaları sebebiyle şiddetli bir azap vardır."

+ Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

+ Onlar, yalanı çok dinleyen, haramı çok yiyenlerdir. Eğer sana gelirlerse ister aralarında hüküm ver, ister onlardan yüz çevir. Onlardan yüz çevirecek olursan sana asla hiçbir zarar veremezler. Eğer hükmedecek olursan aralarında adaletle hükmet. Çünkü Allah, âdil davrananları sever.

+ Yarattıklarımızdan, hakka sarılarak doğru yolu gösteren ve hak ile adaleti gerçekleştiren bir topluluk vardır.
adam olan hepsinden etkilenir.
O inkar edenler görmüyorlar mı ki, göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. yine de onlar inanmayacaklar mı?
(bkz: enbiya-30)
--spoiler--
sabır ve namaz ile allah tan yardım isteyiniz.. şüphesiz o (sabır-namaz) allah a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelir...
--spoiler--

bakara 45
"her nefis olumu tadacaktir."