bugün

matmazel noraliya nın koltuğu derdim ama... neyse dedim hadi. niye demeyeyim ki? dedim gitti.
böyle iç konuşması da bol bir kitap. dipnot olsun.
1-Acımak/sabırsız yürek-Zweig.
2-iki şehrin hikayesi-dickens.

Acımak
Bir çok kitap okudum, çoğunu gözümde canlandırmaktan çok içselleştirdim, onlardan öğrendiklerimi yapmaya çalıştım, bir bakıma rehber edindim. Okuduğum kitaplar içerisinde en etkileyicisi veya en iyi dile sahip olan roman değildi. Çok saha iyi kitaplar okumuştum ama bu kitap hep farklı oldu bende. Okul kütüphanesinde bulup almıştım, 90’larda yayımlanmış, yırtık pırtık bir kitaptı. Aldım okudum bir noktaya kadar. Hikayesi güzeldi ama beni en çok etkileyen hofmiller’in işlenişi oldu; diğer karakterlere olan düşünceleri, tavırları, empatisi, isteyip de yapamadıkları, olmayan hayalleri vs. Ben aslında kitabı değil anton hofmiller’i içselleştirmiştim ama başka bir kurguya gitmeyeceği için bu kitabın adını yazıyorum. Okumak için öneri arayan birisi olur da okursa diye hiç Spoiler vermiyorum, önerimdir.

2- iki şehrin hikayesi

Dickens kitaplarının en iyisi, en popüleri olan kitap aslında, bilmeyen yoktur. işleniş ve olay bağları çok güzel. Her karakterin farklı yönleri, olaylara dahil olduklarında olayları farklı yönlendirişleri çok güzel. En sevdiğim karakter sydney carton. ilk defa kendimle bağdaştırmadığım bir karaktere hayran olmuştum, garip olmuştu.

Umarım bu iki kitap gibi birden fazla kitap bulurum ve yerlerine geçerler.
martin eden.
Gorgias.
tutunamayanlar, fareler ve insanlar.
yusuf atılgan - aylak adam, franz kafka - ceza sömürgesi ve diğer birkaç öyküsü, sait faik abasıyanığın yazdığı birçok şey ve oğuz atay’ın tutunamayanlar romanı. türk toplumunun katmanları ve nasıl çalıştığını iyi öğrettiler bana.
Monte kristo kontu.
Suç ve ceza
Fareler ve insanlar
Cyrano de bergerec
Büyük romulus
Romeo ile juliet
Veba
Güneş de doğar
Biz aşağıda imzası olanlar
Clamanjero nün karları
Kürk mantolu Madonna
Saatleri ayarlama enstitüsü.
Suç ve ceza
Fareler ve insanlar
Cyrano de bergerec
Büyük romulus
Romeo ile juliet
Veba
Güneş de doğar
Clamanjero nün karları
Kürk mantolu Madonna
Suç ve ceza
Fareler ve insanlar
Cyrano de bergerec
Büyük romulus
Romeo ile juliet
Veba
Güneş de doğar
Clamanjero nün karları
Kürk mantolu Madonna
Godot’u Beklerken(Waiting for Godot), Samuel Beckett
(bkz: das kapital)

Hayatımda okuduğum en iyi kitap. Baş ucu eseri.
Necip Fazıl Kısakürek- aynadaki yalan. baya hoşuma gitti. Baya hoş bir roman bence
'Şizofren aşka mektup' yıllar önce ilk okuduğumda çok etkilenmiştim.