bugün

Sokakta yürürken elinizdeki çöpü yere atmaktan vazgeçip tam çöp kutusuna doğru yöneldiğinizde içinizde oluşan "ideal dünya vatandaşı" olgusuna tam olarak oturduğunuzu düşündürten hissiyattır.

Bu hissiyat yalnızca "en asil duyguların insanı" olan kişilere özgü bir durumdur.
Karşısındaki insana değer veren ve onu önemseyen insandır. Saygılı ve edeplidir.
ağır klişe.

kullananların tez kellesi vurula.

aha bir klişe de benden.
herkesin ağzına dolanmış bir kalıp.
ne klişe bir laftır bu yahu, her başlığın altında görüyorum ama gerçekte göremedik bir türlü nedense.
(bkz: en asil duygularin insani)
ruslardır. hiçbirşey umurlarında değildir. al gülüm ver gülüm zihniyeti taşırlar. kendilerini mutlu eden erkekleri sevdiklerinden en asil duyguların insanıdırlar.
atatürk'ün "türk şoförü en asil duyguların insanıdır" ayeti kemalisi ışığında sözlüğe musallat edilmiş bir cümledir efendim.
asansördeyken "ay pırtladım. ay çok utandım ya la" diye içinden kendisiyle konuşan insandır.
(bkz: delikanarya)

sözlüğe yazdığı yazılardan kalitesini ortaya koyan insandır.
(bkz: guerilla)

çok asil olmasının yanı sıra çok da yüce dir.
kendi ayakları üzerinde duran, kimseye yalakalık yapmayan ciddi, dürüst şahsiyettir.
her başlıkta karşıma çıkan ilginç insan. o değil de orospu başlığında görürsem şaşırmam artık.
gün içerisinde sık sık kulağı çınlatılan ve neredeyse her tanımda karşımıza çıkan insandır. uludağ sözlüğün en asilidir.
yeri geldiğin bir lokma ekmek için canını dişine takan, çocukları yaşıtlarından geri kalmasın diye kendine nerdeyse hiç birşey almayan, yeri geldiğinde omuzlarını kabartıp çoluğunu, çocuğunu, karısını koruma altına alan, evden en erken ayrılmasına rağmen en son gelen ve milletin ağız kokusunu çekmesine rağmen ev ahaline güler yüzle yaklaşan kişidir.

evet evet hepimizin gözümüzün nuru, evimizin direğidir o. babamızdır, en asil duyguların insanıdır.
(bkz: sabri sarıoğlu)
bir uludağ sözlük klişesidir.
(bkz: kara murt benim ulan)
(bkz: süper kupa ya sevinen fenerli)
(bkz: uludağ sözlük e bir daha gelinse alınacak nickler)
bulan yazar belirsizdir.
bir sözlük klişesi esasında. çok severek kullanırım.