bugün

fenev-cincon derbilerine verilen istanbul çapındaki isim. dünya derbisi sananlara tokat gibi cevap; el sikko.
genellikle penaltı ve kırmızı kartların damgasını vurduğu maç tipi. o da olmadı tekme-tokat savaşı ya da su savaşı şeklinde geçer. işte bu yüzden el-sikko'dur.
hiç bir zaman iki güzide klüp taraftarlarınca* ciddiye alınmayan bir takım üçüncü grubun isyanı.

sizin yaptığınız mücadeleler sadece bir maçtan ibaret.

bu karşılaşmalar ise tarif edilmesi zor duyguların yoğunlaştığı anlara tekabül eder...

sorun fenerbahçelilere neler anlatacak, sorun galatasaraylılara nelerden dem vuracak...

bu kadar isyana gerek yok sizin de bir derbiniz var. hem de en kallavisinden...

(bkz: bursaspor)
her ne kadar tabire her iki takımın taraftarları kızsa da, * son zamanlarda ki oynanan zevk vermeyen oyun ve olayları ile gerçeklik payı olan yakıştırmadır.
galatasaray - fenerbahçe rekabetinin dışında kalmanın ezikligini yasayan kesimin* uydurduğu saçmalıktır.
bu tanımı yapan beşiktaş taraftarlarına kızmıyorum,üzülüyorum. hayatta fenerbahçe'den nefret ettiğim kadar hiçbir şeyden nefret etmedim. ama galatasaray'ı galatasaray yapan şey fenerbahçe'dir, fenerbahçe'yi de fenerbahçe yapan galatasaraydır. forma satışlarından tutun da yüzmeye kadar her alanda birbirleriyle yarış halindedir. her ikisi de birbirinin yaptığının daha iyisini yapmaya çalışır. ezeli rekabet, edebi dostluk diye boşuna demiyorlar sanırsam. beşiktaş taraftarına üzülmemin sebebi ise, hayatları boyunca bu tarz bir heyecan yaşayamayacak olmadıdır. gönül ister ki herkes tatsın bu heyecanı, saatleri değil dakikaları saysın. herkese nasip olmuyor maalesef.

tanım: türkiye'yi nefessiz bırakan tek spor müsabakasıdır.
Çekememezlikten içi içini yiyen beşiktaş'lı taraftarlara üzülen, galatasaray'lı ebedi dost ezeli rakiplerimizle aynı düşünceyi paylaştığımız düşüncenin tezahürü maçtır.

dedik inanmadınız...

Gir youtube'dan gavur futbolseverlerin en iyi derbi listelerini izle... anlarsın belki.

http://www.youtube.com/wa...Pa6Iw&feature=related
http://www.youtube.com/wa...hZwRs&feature=related
http://www.youtube.com/wa...j5cmY&feature=related
ALIN KAYNAKLI;
(bkz: 25 ekim 2009 fenerbahçe galatasaray maçı/#6363767)
boca-river maçına maçına 65 farklı ülkeden yabancı basın mensubu katılmışken süper lig derbisi sadece ispanyada özet şeklinde yayınlanmıştır.el sikko olması muhtemeldir.duygusallığı bir kenara bırakıp gerçeklere bakmak lazımdır.her iki takımında ülkemizin güzide takımları olması,dünyada bir şey ifade etmemektedir.türkiyeyi kasıp kavuran bu derbinin dünyada saygınlığı yoktur.

(bkz: süper ligin kalitesizliği)
iki takimin da adeta got korkusundan dolayi boyuna duran, topun oyunda kalma suresi baz alindiginda dunyanin en boktan musabakalari arasinda yer almasi garanti, kadikoy' deki maclarda galatasaray' in istedigi kadar ugrassin sonuca bir turlu ulasamadigi, fb' nin golu bulmasiyla birlikte cozulen derbi karsilasmasi. nitekim cimbom' un yeni stadi faaliyete gecene kadar ayni senaryo devam edecek gibi gozukuyor.
dünyanın en göze çarpan derbilerine verildiği gibi, fenerbahçe-galatasaray derbilerine de bir isim verilmesi gerektiğinden yola çıkılarak uygun görülmüş yeni bir isim. el clasico'dan esinlenilmiş belli ki, gerçi el clasico bir derbi değil, ezeli bir rekabetin adıdır. "derbi dediğin aynı şehir takımı olacak" safsatalarının beni de sindirmesiyle böyle konuştum. vay aq, ben de onlardanım artık.

bu el sikko muhabbetinin ortaya atılması ile birlikte el ele veren fb ve gs taraftarına bakıyorum; bugün tekrardan bir kavga, yepisyeni bir atışma, efendime söyleyeyim yeni bir sürtüşme içerisindeler. halbuki maçtan evvel ne de güzel kardeş kardeş evcilik oynuyordunuz, hep bir ağızdan el sikko benzetmesine çemkirip adeta tek vücut oluyordunuz.

öküz öldü demek ha? derbiden evvel zuhur eden ortaklığı ben şu anda göremiyrüm çünkü.
yok efendim diğer ülkelerde ilgi çekmiyormuş da, kimsenin sikinde değilmiş de gibi saçma sebeplerden dolayı galatasaray- fb derbisine verilen isimdir.

bize ne amınakoyayım, kimse iplemesin, dünyanın hiç sikinde olmasın. bize ne! türkiye'yi heyecanlandırıyor mu bu derbi, izlerken sinir krizleri geçirtiyor mu insanlara? bu maç yüzünden kalp krizi geçirip de ölen yok mu? e daha ne lan, demek ki türkiye adına gayet büyük bir derbidir.

sakarya- kocaeli derbileri kimin umrunda? bir de git sakarya'ya izmit'e sor bakayım.
nerede kaç milyon kişinin izlediğiyle değil, kaç yabancı kanalın yayınladığıyla değil, aralarındaki nefretin temelinin olması veya olmamasıyla değil, sahadaki görüntüsüyle el sikko adını sonuna kadar hak eden maçtır. ben son yıllarda bu iki takım taraftarı dışında herhangi bir futbolsever tarafından keyifle izlenebilecek bir tane bile fb-gs maçı izlemedim kardeşim. bir maç 4 kırmızı kart olur, bir maç daha başlamadan yumruklar başlar, bir maç sahaya pet şişe yağmuru... teknik direktörün, hakemin, futbolcunun kafası yarılır, kaşı açılır... kardeşim bir maç da futbol şöleni olsun!

siz birbirinize olan nefretiniz arttıkça derbinin büyüklüğü artıyor zannediyorsunuz ama ne yazık ki olan tek şey görüntünün büyümesi. görüntü büyüdükçe de maçı aşırı heyecanla ve hevesle bekleyen (medya tarafından bu şekilde programlanmış) taraftarların hayal kırıklığı da büyüyor.

ne yazık ki bu böyle...
uluslararası izlenilebilirliği artabilse zaten bunların hiç biri olmaz ya da bunlar bu kadar abartılı olmasa tersi olur. o seviyeye gelebilmesi için de herkesin elini taşın altına koyması gerekir, en başta medya denilen "beygir gözlüklü" güruh.
yoksa ne iskoç ne de arjantin klasiko'su yanından geçemez bana göre genel itibariyle, istisnaları dışında. oyun kalitesi olarakta bu konuda iddialıyım ama dediğim gibi maalesef bu işin "el sikko" isminden kurtarılması için doğru hamleler ve adaletli cezalar verilmeli kimsenin gözünün yaşına bakmadan, bakılmadan.
ispanya'nın en işe yaramaz iki sikkosunun yılda iki kere karşı karşıya geldiği ve kıran dökene geçen mücadele...
ne galatasaray taraftarı nede fenerbahçe taraftarı tarafından siklenmeyen kaale alınmayan beşiktaşlıların uydurması.

not: alttaki entarilerde beşiktaş kimseyi umursamaz bla bla söyleneceklerdir.
bir galatasaraylı olarak doğru bir tabirdir. sahada oynana futbol değildir, taraftarlar maç öncesi ve sonrası kavga edip birbirlerine küfür ederler. yöneticiler bile amatörce beyanatlarda bulunurlar. belki mücadele üst düzeydedir ama gerçek futbol ve gerçek profesyonellik namına hiçbir şey yoktur.
asıl sikko olan; galatasaray-fenerbahçe maçlarına el sikko diyenlerin deliler gibi bu maçları izlemesidir.
emre belözoğlu ile ayhan akman'ın olduğu bir maç el sikko'dan da beterdir.
bir tanesi daha yarın oynanacak karşılaşma. yine dünyanın en büyük derbisi geyikleri yapılacak, yine altının ne kadar boş olduğu ortaya çıkacak. yine dağ fare doğuracak.

yazmıştık zaten;#6371621.
ezik beşiktaşlıların uydurduğu şey. kabul edin yavrularım sizi kimse siklemiyor.
(bkz: körler sağırlar birbirini ağırlar)
ister el clasico, ister el sikko denilsin. benim anlamadığım şey, neden ispanyolların kullandığı tabirleri bizim ülkemizdeki derbiler için kullandığımızdır.

ne bileyim kardeşim. adam gibi birşey bulsanıza bizim derbilere de. ne öyle el clasico, el sikko, bilmem ne.
(bkz: el clasico yla gerdeğe girmek)
çok çakmadır, öyle böyle değil.