bugün

o da beyin göçüyle avrupa ya da amerikaya giderdi diğerleri gibi.
einstein türkiyede yaşasaydı:

-hiroşima ve nagazakide yüzbinlerce insan ölmezdi.

-izafiyet denince akla sadece "one la" gelirdi.

-newton fizik kuralları asla yıkılmazdı.

-aya insan yörüngeye uydu gönderilmez, internet olmaz, cep telefonu olmazdı.

nedenleri;

-türkiyede siyasi görüşü olmayan kişi bilim yapamaz.

-o dönemde türkiye yeni deneylere hazır değildir.

-siyasetle uğraşmaktan bilime zaman ayıramazdı.

-istanbula alışamazdı.

kötüde olmazdı aslında. mesela einstein ilk öğretim okulu vs olurdu.
einstein - atomu parçalaya biliriz.

fazla zeki politikacı - evdeki tüp kadar yararı olmaz bunun bizene.

hayır aşağılık kompleksim falan yok. gurur duyuyorum milletimle ama yaşanırdı bu. sonra neden bizde bilim adamı cok az yetişiyo, allah dağına göre kar veriyo işte lan...
(bkz: atom bombası)
işsizliğe bir çözüm bulmuş olurdu.
aynştayn diye çağırılmaktan sinir hastası olabilirdi.
bilimi milimi bırakırdı adamcağız.
atanamazdı... hiç bir kamu kurumu desteklemezdi teorilerini...
sonra beyin göçü yaşar amerika'ya falan giderdi...
muhteiem dahi diye bir dizi çekilirdi. einstein ın atomu karı kız için parçaladğı, edison'un tesla'nın fikirlerini çaldığı iddia edilirdi.
burada laf çok'a beyaz show'a konuk olurdu.
çok şey yazılabilecek olandır. ama yazmıyorum. zira bu başlığa yazdığım yazı sebebiyle bir başka sözlükten silik yemiştim amk. nasıl koymuş be. hâlâ unutamamışım.

(bkz: ekşisözlükten başlık araklamak)
(bkz: einstein türkiye de yaşasa olabilecekler)
(bkz: eniştem türkiye de yaşasa olabilecekler)

besmele mi çeksem ne yapsam.
müslüman olurdu. müslüman bir bilim adamını avrupa kale almaz ve toprak olur giderdi.
Lakap takılırdı:
(bkz: atom karınca heyt yavrum be)
işsiz kalırdı. daha sonra şarapçı olarak dolaşırdı.
atom, günümüzde halen bütünlüğünü korurdu.
(bkz: salak yemin ederim geri zekalı bu çocuk ya)
Atatürk'e mektup yazarak sığınma talebinde bulunmuştur kendisi ancak yeterli şartlar olmadığı için bu talebi kabul edilmemiştir
-kanka aynştayn masonmuş lan yahudiymiş.
+vay ibne..
olamaz efendim. einstein'i aynştayn yapan buluşlarını kanıtlayamadan vururlardı. sırf panteist diye yaşatmazlardı.
-bu yaşta insan öyle dil çıkarır mı ayıp ayıp...
-o yaşta o saçlar hiç yakışmış mı koca adama?!
Vb. Yorumlar yapılırdı sürekli.
Adını bile duyamazdık, gelir bir üniversitede prof. olur kitaplarla uğraşır giderdi. Sonuçta Türkiye gibi bir ülkede pekte deneylerini gerçekleştirecek ortam bulamazdı. Binlerle japon un hayatı kurtulur ve pasifik teki pek çok ada halen japonların elinde olurdu. Fakat enerji diye bir şey olmazdı dünya elektiriksiz kalırdı şimdilerde. Uzaya ilk çıkışta einstein in formülünden faydalanıldığına göre uzaya çok daha geç çıkılırdı, uydular daha geç hayata geçirilirdi, telefonlar daha geç çıkardı, internet daha geç keşfedilirdi resmen dünya 10- 20 yıl geriye giderdi. iyi ki amerika da yaşamış.
Dinsiz imansız denirdi, ülkeden sürgün edilirdi, Allahın atomunu parçalamaktan hapis yatardı, sokakta görülse tinerci diye dalga geçilirdi.
yanlış bilgi vermiyorumdur umarım hata varsa lütfen bildirin düzeltiyim nazi rejiminden kaçan bilimadamları türkiye de çalışmak istediklerini belirtirler bu bilim adamlarının içinde einstein da vardır lakin ki sağolsun ismet inönü reddeder ve einstein resmen direkten döner.
Şu zamanda bile yaptıkları değil, muhtemelen Türkiye' de yaşamasından kaynaklı rakı ve sigara bağımlılığı konuşulurdu. "Yahudi miydi acaba lan?" komplo teorileri ortalıkta dolaşırdı.