bugün

Maaş dahi ödeyemez hale gelen kurum. Aylardır ödemeleri geç yapıyorlardı, mart ayında ise bayağı bayağı maaş ödeyemediler.

6 günlük gecikmenin ardından, öğretmenlerine ve tüm çalışanlarına yarım maaş yatırabildi. Kalan yarısı artık ne zaman yatar Allah bilir.
Doğada maaş yoktur.dolayisiyle dogrusunu yabmis collage.
Özel okullar sallantida yeni dönemde büyük çatirti kopabilir.
Mart ayının ardından Nisan ayında da maaşları yatıramayan kurum.

Bu gidişle gelecek yıl, ellerindeki tüm iyi öğretmenleri kaybedecekler. Bünyesindeki birçok iyi öğretmen, seneye başka okullarla anlaşacak ve tüm iyi öğretmenlerini kaybeden okulda eğitimin kalitesi düşecek. Sonuçta da öğrenci kaybı ve ister istemez iflasa göz kırpan bir kurum.

Eskiden Doğa Kolejinde maaşlar hiç sekmezdi.
Ayın 5'inde trink yatardı.
Sonra ne olduysa 2018-2019 eğitim öğretim yılında maaşlar önce 6'sına, sonra 8'ine derken 10'una sarktı.

Genel müdürlük, her sene kaşla göz arasında imzalattıkları yıllık sözleşmeleri gösterdi: "Bakın biz maaşı 5'inde veriyorduk ama sözleşmede: 'maaşlar ayın 5'i ile 10'u arasında yatar.' şeklinde ifade var." dediler.

Millet naapsın. "Eyvallah! 10'unda da olsa yeter ki alalım." dedi. Sonra ayın 10'unu da geçer oldu. Hatta mart ayı maaşını ancak yarım maaş ödeyebildiler. "Gerisi de bir ara ödeyeceğiz." dediler. Milletin maaşlarını yarım yamalak ödeyip çok afedersiniz piç ettiler.

Şimdi nisan maaşını da, ayın 10'u olduğu halde ödeyemediler.

Herhalde bu ay da maaşın 3'te birini falan yatıracaklar.

Doğa'daki öğretmenler büyük batakta. Krediler, kiralar, faturalar yatırılamıyor. Sonu hiç iyi değil bu okulun.

Edit: "maaşın 3'te 1'ini yatıracaklar" derken şaka yapmıştım ama adamlar 11 nisan'da harbi harbi maaşın 3'te 1'ini yatırdılar. Geri kalan tutarın ne zaman yatacağına dair,en ufak bir bilgi yok.
Şaka maka mali açıdan iyice uçuruma doğru yuvarlanan kolej. Bu ay da öğretmenlerine maaşlarının ancak %30'unu yatırabildiler. Geri kalan tutar da ne zaman yatat Allah bilir.
Allah allah, iyi iyi. Binaları hoşuma gidiyordu zaten
sadece bu okula ait bir sorun değil maaş ödeyememek. tüm özel okullarda var neredeyse. ekonomik kriz çok derinleşti arkadaşlar.
Mezun olduğum lise, sarıyer’de olan kampüsünde hiçte “iyi öğretmen” yoktu. Birde sanırım doğa kolejinin mottosu dershane öğretmenlerini bünyeye almak.
doğa koleji hakkında birkaç kelam etmek istiyorum. bu okula başvuracak arkadaşlar var ise ya da bu okula öğrenci gönderecek kişiler var ise hem kendilerini ya da yakındakilerini uyarmalarını sağlamak amacıyla yazıyorum bu yazıyı.

şuan öğretmenlerine maaş vermiyorlar, ayrıca tazminat vermemek için mobingin dibine vuruyorlar, velilere herhangi bir olumsuz şey söyletmiyorlar öğrenciler ile ilgili. maaş konusunda herhangi bir yerde haber çıkmıyor çünkü hükümete yakın kişilerin elinde.

tavsiyem uzak durun. iki yıldır buradayım hele bu yıl bizi bezdirdiler, iş arıyorum ve bu son iki ay daha dayanıp defolup gideceğim, tam bir cehennem.
insanlar maaş alamıyor bu okulda.

Maaş alamayan öğretmenler borçlarını ödeyemiyor.
insanlar barut fıçısına dönmüş durumda.

Bunu veli ve öğrencilerine yansıtmıyorlarsa da mesleklerine yani öğretmenliğe duydukları saygıdan.

Bunu okuyan bir veli varsa ufak bir tavsiye vereyim: Şu anda öğretmenlerinize iyi bakın. Onları sevin.

muhtemelen haberiniz bile yok ama bu insanlar kiralarını, faturaları, kredi kartı borçlarını ödeyememiş durumda. borçlu oldukları kişi ya da kurumlar tarafından taciz ediliyorlar.

Bu yüzden de saçma salak sebeplerle gidip: "vay efendim oğlumu/kızımı neden en ön sıraya oturtmadınız?" Gibi aptal cümleler kurmayın. Adamı pis terslerler.
öğretmenlerin boş egodan asla omuz omuza duramamasının ceremesini çekiyorlar şu an.

eğitim idealizmini yirmi kişilik sınıfta üç kişiyle ders işlerken yapacaktınız, şimdi değil. sen bir işçisin en ham haliyle. para yoksa iş yok, işçi yok. çok basit aslında.
okul tanımından çok uzak bir ticari kurum. çok enteresan pazarlık teklifleri yapılan tamamen karşısındakine müşteri gözüyle bakan kurum.
Bir TED değil.
-Sözleşme gereği 5-10 Nisan arasında maaşları ödemesi gerektiği halde ödemeyen,

-öğretmenlerine: "biz size 11 Nisanda 1.000 TL falan yatıracağız. Geri kalanını da ay sonuna kadar ödeyeceğiz." diyen,

-ancak nisanın son günü de geçtiği halde insanlara hala maaşlarını ödemeyen kurumdur.

Bir de dalga geçer gibi, 30 Nisanda insanlar maaş beklerken gün sonuna kadar habersiz bırakılmış, iş çıkış saatinde ise müdürlere gelen bir telefon ile ödeme yapamayacaklarını iletmişlerdir.

1 mayısta okullar tatil ama, 2 mayısta doğada cümbüş var.
2 aydır öğretmenlere maaş ödemeyen ve bir açıklama bile yapmayan, maaşların ne zaman ödeneceğini soran öğretmenleri en kibar tabirle sikine bile takmayan kurumdur. Öğrencilerinizi buraya peşin paralarla yazdırıp paralarınızı yakmayın. Battı batıyor.
doğa için çal ekibini kuran kolejdir.
Ben okullarin ozellestirilmesini savunuyorum. Bu baslikta da catir catir savunurum. Sizin mantiginiz hatali en basta.

X bir ozel okulun personeline maas odememesi, tüm ozel okullari töhmet altinda birakmaz. Burada hata bahsi geçen özel okulundur.

Ustelik tek bir sorunda hemen ozel okullara yukleneceksek devlet okullarinin onlarca problemi var. Devlet okulunda ogretmen maaslari sekteye ugramiyor diye gulluk gulistanlik mi her sey ?
özel okullar öğrenciyi müşteri gibi gören öğretmeni sömüren köle gibi çalıştıran ve çoğuna -şaka değil- asgari ücret veren denetimi gevşek kurumlardır.

burada 100'ler bol keseden havada uçuşur. olan benim varoş mahallede 45 kişilik sınıfta okuyan gariban çocuğuma olur.
5-10 Nisan tarihleri arasında yatırılması gereken "mart ayı" maaşını, sonunda 7 Mayıs 2019 akşamı, tam bir aylık gecikme ile de olsa yatırmıştır.

Çok şükür ki insanlar, borçlarının bir kısmını ödeyebilecek ve biraz olsun rahatlayabilecektir.

Şimdi sırada 5-10 mayıs tarihleri arasında ödenmesi gereken Nisan Ayı'nın maaşı var. Umarız onu da geciktirip insanları yeniden mağdur etmezler.
ismi ve dış görüntüsü bir şeye benzeyen, güzel Üniforma renk seçimi, ve bakın bahçemizde at var evet AT demek için sütçü beygiri toplayan, kayıt esnasında buzlu badem ikram eden, belgelere imza attırdıktan sonra velilerin yüzüne bakmayıp sittir eden okul pazarlama şirketi..

Mahalle okullarında daha iyi eğitim alınabilir
iflas mı edecek, birilerine mi satılacak her ne yapılacaksa bir an evvel yapılması gereken okul zinciri.

Zira süreç böyle ilerlerse ve kimse bu duruma bir dur demezse mağduriyetler giderek büyüyecek. Velilerden toplanan milyonlar ileride buhar olup uçacak.
Umarım böyle bir şey olmaz ama bir iflas durumunda, binlerce öğretmen, on binlerce öğrenci ve yüzbinlerce veli mağdur olacaktır.

Şu an için kesin ve net olan bir şey varsa o da: Doğa kolejinin şu an itibari ile öğretmenlerinin maaşlarını bile ödeyemediğidir.

Ağustos ayı geldiği halde hala haziran maaşlarını ödeyememiştir.
işin daha da kötüsü öğretmenlere maaşla ilgili en ufak bir açıklama yapılmamaktadır.

Twitter'da öğretmenler sürekli olarak "maaşları ne zaman yatıracaksınız?" diye sordukları için, okulun genel müdürü Ali Rıza Lüle twitter hesabını "korumalı" konuma getirmek zorunda kalmıştır. ( http://www.twitter.com/AliRızaLule )

Doğa okulları resmi instagram hesabı ise yoruma kapatılmıştır. Sebep tabi ki maaş alamayan öğretmenlerin foto altına yaptığı yorumlar. ( https://instagram.com/dogaokullari )

Kampüslerin elektrik, su vb. faturalarının bile aylardır ödenmediği söylenmektedir.

Durum giderek daha vahim bir hal almaktadır.
cortayı çekmiş bir kurumdur. para yatıran velilere geçmiş olsun. geçen sene sonu öğretmenlerle sözleşme imzalayabilmek adına kredi çekerek maaşları yatırdılar o para da suyunu çekti ekstra kredi borcu olarak geri döndü. şuan 2 aydır öğretmenler maaşını alamıyor.

geçen sene hakkı olan maaşını soran öğretmenler ile bu sene anlaşma yapılmayıp işten çıkarıldı ama bu sene artık bıçak kemiğe dayandı hiçbir öğretmenin umurunda değil. Ben bu eğitim yılında hiçbir öğretmenin derse gireceğini girse bile verimli olacağını sanmıyorum. Artık "seneye anlaşmayız" tehdidi de sökmez çünkü bakalım öğretmenler seneye senle anlaşacak mı ey doğa koleji?

Para yatıran velilere geçmiş olsun. Vazgeçebilen vazgeçsin zararın neresinden dönse kardır.

Zira doğa koleji çoktan batmış ve son saçmalamalarını yaparak bataklıkta çırpınan bir kurum. şu durumda bile yeni kampüsler açıp öğrenci kaydı almaya çalışarak nakit bulmaya çalışıyor... O kayıt paraları öğretmenlere ya da okullara değil kim bilir hangi borcun faizine gidiyor?
Takvimler 18 Ağustos 2019'u gösterirken, haziran maaşını dahi hala yatırmamıştır. Şaka gibi ama öğretmenler yaz tatillerini bir maaş dahi alamadan geçirmişlerdir.

Yarın yani 19 Ağustos günü 8.sınıflar için kurslar başlayacak ve yaz tatili boyunca maaş vermedikleri öğretmenleri yarın göreve çağırdılar. Bakalım öğretmenler gidecek mi?

31 mayıstan bu yana para alamayan bir öğretmen eğer 19 ağustosta okuluna gidip derse giriyorsa, ona zaten her şey müstehaktır. Sömürüye devam...
En son maaşı 31 mayısta ödemişti. 21 ağustos itibari ile hala maaş yok. 26 ağustosta tüm öğretmenlerin iş başı yapmasını istiyorlar bir de. Ulan sen önce insanlara haklarını öde, ondan sonra iş iste. Yüzsüzler...
öğretmenlerinin maaşlarını vermiyormuş.