bugün

e3 2018' de duyurulan yeni doom oyunu. daha son çıkanı oynamak nasip olmadı ama yine de heyecanlandırdı. beklemekteyiz.
4k oynanış videosu.
güzelmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=LJ6BnaE0Inc
Oynadım. Ne kadar güzel olursa olsun klasik doom serisi ve 90'lar yapımı diğer id software oyunlarının tadını vermiyor. Kötü demiyorum kesinlikle ancak eski id software ruhu yok. Daha çok painkiller tadı veriyor. Ayrıca fizik motorunu da eksik buldum. Mesela oyunun bazı yerlerinde etraftaki çeşitli mekanizmaların harekete geçmesini sağlamak için dönen çarklar oluyor. O çarkların yanına gidip değdiğinizde ne oluyor biliyor musunuz? Koca bir hiç. Ancak klasik doom ve quake serisinde bu gibi çarkların ve sıkıştıran, ezen diğer nesnelere değdiğiniz an mükemmel bir parçalanma efekti ile ölüyordunuz. Sadece bu ufak örnek bile john carmack, john romero, adrian carmack ve tom hall'suz bir id software'ın id software olamayacağının kanıtı. Yeni ekip eski kadronun geleneklerine hiç sadık kalmamış Ayrıca silahların vuruş hissiyatı ve canavarların vurulunca verdiği tepkileri de beğenmedim. Yemin ederim 96 yapımı quake bu konuda daha başarılı. Bunlar dışında grafikler fena değil optimizasyon ise mükemmel. Boş zaman geçirmek ve stres atmak için ideal. fazlası yok.
an itibariyle oynadığım oyun.

önceki doom serisini komple oynamıştım zaten. yalnız inanılmaz zor. daha da nightmare'de oynamama rağmen. bide ultrası var bunun. bide cephane sıkıntısı hat safhada. daha doğrusu oyunun her aşamasında kendini hissettiren bir sıkıntı bu. melee öldürebildiğimi öldürüyorum. şu gerizekalı zombiler bile beş altı yumruk darbesinde anca ölüyor. hayırlısı bakalım kör topal ilerliyoruz şimdilik.
hic bitmeyen aksiyonu, hizi, muzikleri ve vahseti ile kendinizi seytanin bogazini ciplak ellerinizle sikiyormus gibi hissettiren oyun. evde cokca vakit gecilirilmesi gereken su guzel bahar gunlerinde perdeleri kapatip karanlikta dis dunyadan kopmak icin ideal. oyun ciktiktan hemen sonra soyle bir doom eternal incelemesi yazmistim: https://www.saniyedekare....aska-bir-distopya-mumkun/
Stres atmak için en iyi oyunlardandır heleki o bitiriş hareketleri oynadığım zamanlarda beni benden alıyordu.
Beni çok ciddi şaşırtan Doom oyunu. Dışarıdan baktığınızda 2016 Doom oyununun daha gelişmiş bir versiyonu, ben Far Cry seviyesinde bir değişiklik yapacaklarını düşünmüştüm, hiç alakası yok, görüntüleri çok benzer olsa da bu oyunlar bambaşka iki iş.

ilk oyun güzel bir old school shooterdı, her ne kadar eski Doomları oynamamış olsam da Old School FPS'e aşinayım, yeni bir anlayış ile eski FPS'yi güzel de diriltmişlerdi diyebilirim. Elinizdeki cephaneyi düşmana boşaltıp ilerleme ve mini keşif üzerineydi oyun temelde. Doom Eternal ise bunların hepsine sahip ama oyun daha da elden geçip gerçekten olabilecek en iyi noktaya getirilmiş.

Senaryo falan eklemişler de, yani Doom dan bahsediyoruz, hikaye kısmını çok ciddiye almadım ve komple skipledim ben. Merak edeni için yer alıyor hikaye.

Oynanış tarafında ise oyun gerçekten level atlamış. Bir kere oyunun temelinde değişikliğe gittiklerini belirtmede fayda var. ilk oyun daha kafa dağıtmalık diyebileceğimiz seviyede bir oyun iken eternal biraz daha dikkat gerektiren bir iş. iki oyunda da özel düşmanlar ve standart düşmanlar kategorisi hakim en başta. ilk oyunda bunlara mermi yağdırarak öldürmeniz mümkündü, canınız ve merminiz buna müsaade ediyordu. Dilerseniz önce ufaklıkları halledip ardından büyükleri indirerek ilerlemeniz mümkündü. Eternal buna izin vermiyor. Eternal, kaynaklarınızı inanılmaz derecede azaltmış. Çok hızlı şekilde merminiz ve canınız bitiyor öncelikle. Büyük düşmanlar ile kapışırken ufaklıkları kaynak yenileme olarak kullanmanız amacıyla vermiş oyun. Bu sebepten de ötürü sanırım ilk oyunda da mevcut olan özel düşmanların zayıf noktalarına çalışma mevzusu çok ön plana çıkıyor, çünkü düşmanlara doğrudan kafa göz dalmak Eternal için ölüm demek. Savaş alanını kontrol etmeye çalışıp bir yandan düşman ile uğraşıp bir diğer yandan da kaynak kontrolü yapmak Eternal'ın ana mekaniği olmuş durumda.
Oyuna aynı zamanda eklenen yeni mekanikler de mevcut. Öncelikle oyuna platforming gelmiş ki aslında savaşma için çok gerekli değil, oyunun keşif tarafını güçlendirmek adına koyulmuş, keyifli. Ama bu mekanik ile birlikte gelen boost özelliğinin oldukça iyi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim, düşmanlarla savaşma sırasında bu özellik çok can kurtarıcı olabiliyor.
Keza oyuna yeni eklenen bir düşman grubu daha var ki, elite düşmanlar, bunlar için de oyun Kılıç eklemiş oyuna. Vurabildiği her düşmana tek atan bu silah hem bunlara karşı bir silah, hem de acil durumlarda kullanılabilmesi adına başarılı bir iş çıkartıyor. Yine eski oyunda olmayan super punch özelliği de alan kontrolü ve kaynak alımı açısından oldukça başarılı.

Atlayamayacağım bir konu da oyunun performansı. Doom Eternal gerçekten çok performanslı bir iş. 2060 ekran kartımla Ray Tracing açık şekilde DLSS'siz 100 fps dolaylarında oynadım ki inanılmaz. Başka oyunlarda Ray Tracing'i sırf performans adına kapatırken burada hala yüksek FPS aldığımı farkedince bıraktım. Çok hayatı kesinlikle değiştirmiyor ama hoş bir eklenti gibi oyunda var.

Oyuna dair söyleyebileceğim eksi ise, bir yerden sonra sıkmaya başlaması. Sonlara doğru özellikle zor ölen düşmanlardan fazlaca spawnlatması ve savaşın hep aynı mantıkla ilerlemesinden ötürü bayabiliyor. Kurtarıcı olabilecek sanırım orada çok güçlü silahların artık oyunun o noktasında erişilebilir ve kullanılabilir olması. Bir diğer zayıf noktası da sanırım boss fightlar olabilir. Pek yaratıcı değiller ve üzerinize düşman yağarken aynı şeyleri spamlemeniz üzerine kurulu çünkü en iyi çözüm onlar.

Game Pass'te de oyunun olduğunu düşünürsek, açıkçası eğer yeterli bir sisteminiz var ise kesinlikle şans verilebilir bir iş. Oynanış açısından gerçekten ne ekleyebilirler sorusunu sorduruyor bana artık son oyun, çünkü gerçekten bir sonraki oyunda da böyle radikal ve şahane değişikliklerle gelecekse ben okeyim.
bu ne. doom un yeni oyunu mu ?