bugün

oldu olacak tüm otobüs şoförlerini hadım edelim olsun bitsin. ulan yurdum insanı kadar gazla çalışan bir millet görmedim. arkadaş neden sektör bazında olaya bakıyorsunuz. bu kansızlığı bir doktorda yapabilir, bir avukat da yapabilir, bir dolmuş şoförü, bir taksi şoförü de yapabilir. önemli olan caydırıcı yasalar getirmek. tek mantıklı çıkar yol hadımdır.
henüz toplum olamamış bir "kalabalıkta" yaşayan kişinin düşüncesidir. e sen dolmuştayken evde anan bacın yalnızsa?

okulu, bilgisayarı, "dolmuşu", akıllı telefonu vs..vs. kültürü sana kazandıran toplumdur. toplumda yaşamıyorsak veya toplum bir şekilde "çözünürse" o zaman hepimiz baltalarla dolaşmaya başlarız. ki, sanırım henüz o noktada değil dünya.
Saçma bir fikirdir, böyle birşeye ancak kırsalda ihtiyaç olur adam ilçeden ilçeye yürüyerek mi dönsün?
daha önce hiç son yolcunun bayan olduğu bir durumla karşılaşmadım. her şöför niyeti bozuktur falan diye düşünmüyorum. umarım yanlış anlaşılmam bu dediğine dikkat edeceğim. olurda yanlış anlaşılırsam polis raporunun fotoğrafını atarım. (gülümseyen ifade)
Hem tüm şoförleri zan altında bırakır hem de kadınları aciz gösterir. Önce ben de destek verdim ama onları koruyan meleğe dönüşeceğimize kendimizi(yani erkek milleti olarak kendimizi) düzeltsek. Daha iyi olmaz mı?
Bundan 1.5 sene kadar önce yaptığım eylem. Şoförün gunahını mı aldım yoksa 22'li yaşlardaki kıza yardım mı ettim bilmiyorum ama o zaman öyle yapmamı söyledi içimdeki ses. Hiç çaktırmadım, kız zaten 2 sıra arkamda oturuyordu o butona basana kadar ben hiç istifimi bozmadım o butona bastı ben de hafif toparlandım, o indikten hemen sonra ben de indim. O bindiğim son minibüstü o gece yarısı eve yuruyerek gitmek zorunda kaldım ama sorun yok. Zaten iner inmez yönümü değiştirdim kız da yanlış anlamasın diye.
yok gülüm her allahın günü fazladan 25 dakika gidemem o kadar da değil . Ha sürücü çok yavşak bir tipse tipinden halinden belliyse o zaman kızı uyarırım in bak bu böyle böyle istersen bir sonraki aracı seninle beklerim yada yakının gelip alsın seni gene beklerim diye . inmesse kendi bilir üstüme düşeni yaptıgımı düşünürüm
bireysel silahlanma ile gerek kalmayan durumdur. zaten her barzonun silahı var, kadınların da olsun. normalde silahlanma karşıtıyımdır ama ülkede ne yöneticilerin ne de halkın umurunda bu durum. açlık sınırının altında yaşayanların silahı var. madem belli bir kesimin(suç işleme potansiyeli yüksek olanlar) silahı var kadınların da olsun. teksasa dönsün ülke. bir kadın tehlikeye girdi mi çeksin vursun. en azından karşılık verebilsin. nasıl olsa dağ kanunları geçerli.
Eğitim falan yalan zaten çözüm bu evet.
Tanımadığınız bayanı korumak bu kadar zor olmamalı, zira sizin bir dolmuşta şüpheli bir durumda gördüğünüz bir bayan için - eeh ben mi kaldım yardım edecek, diye düşündüğünüz sırada başka bir dolmuşta kendi canınız anneniz, kardeşiniz yada eşiniz olsa ona yetişemessiniz, ona da en yakındaki yabancı bir insan varsa yardım edebilir, ancak oda sizin gibi düşünürse ne yapardınız? onu düşünün!!
çok saçma bir fikir.

1) inmeyen diğer yolcuların sapık olmadığını nerden bileyim?
2) şoföre sapık muamelesi yapmak adama hakaret değil mi?

bu mu çözüm? bu halde miyiz?

şiddet eğilimli insanlara fiil ehliyeti verilmese, rehabilitasyon merkezleri artsa?
Beşiktaş futbol kulübünün Çarşı adlı taraftar grubunun samimiyetsiz bir açıklaması. Heyecan anında yaptıkları bir açıklama diye düşünüyorum. Zira umarım öyledir. smile smile
fakir davranışıdır.

gerçek erkek arabası olan erkektir. dolmuş ne lan?
Genelde muhabbet edip güzel bir arkadaşlık kurarım yalnız ise evine bırakırım ,bunların hiçbiri olmuyorsa kadın evli nişanlı vs olabilir karşı kaldırımdan denilebilecek kadar uzaktan izlerim güvenli bölgeyi geçtiğinde ise iki sokak dolaşır yoluma öyle devam ederim.
Bu ülkede şoförle iş birliği yapacak olan insanlar çıkma olasılığı yüksek olduğu için kadınlar için hiçbir anlam taşımayan öneridir.
birkaç sene önce metroya bindim. bindiğim vagondaki bir kızla aynı durakta indik. aynı merdivenlerden çıktık. yürüyen merdivenlere geldiğimizde önümdeydi. sırf ürkütmemek için önüme baktım, başımı kaldırdığımdaysa başını çevirmiş soran gözlerle bana baktığını gördüm. sonra hızla uzaklaştı.
o kızı tanımıyordum. takip edip kim olduğunu öğrenmek gibi bir niyetim yoktu. sadece aynı yöne gidiyorduk. ürkmemesi, çekinmemesi için başımı eğdiğim, araya mesafe bıraktığım halde bunu ne yazık ki başaramadım.
kısacası, kafa karışıklığı yaratabilecek, iyi niyetinizin yanlış değerlendirilmesine yol açabilecek bir davranıştır. ama iyi niyetli bir altyapısı varsa elbette takdir edilmelidir.
Bunu yapacak erkekten de şüphe edilir doğrusu.
acil bir işimiz olup mutlaka erken inmemiz gerekebilir. bu durumda ne yapıyoruz, bayanın yanına giderek cebimizde ki colt marka silahı çıkarıp, mermiyi namluya sürerek eline tutuşturuyoruz.

bacı, yerinden kalkarsa şuradan emniyeti açıp kafasına sık diyoruz.

bunu şoförün duyacağı şekilde söylersek olası bir felaket yaşanmadan önüne geçmiş oluyoruz.

çözümü tüm şoförlerin potansiyel sapık olduğunu varsayarak arıyorsak, bu da etkili bir çözüm olacaktır.
farkındalık sağlamak amaçlı bir slogan hepsi bu.

sanki sadece dolmuş şöförleri sapıktır algısı yaratmasın. böyle sapık bir ülkede şahsen ben kadın olsam, iki erkek kaldığında eğer algım bu yöndeyse daha tedirgin olurdum. yapılması gereken, aile içi eğitimin kontrol edilmesi. öğretim gelişimi aile içi eğitim ruhu ve psikolojiyi yaratır. o sapıklar, doğduğunda sapık doğmuyor, içinde yaşadıkları ailenin tohumlarını etrafa saçıyorlar. sapık kadar, birde anasına babasına bakmak lazım.
Sorunu dolmuşçu sorunu olarak görmek yanlışlığıdır. Sorun zihniyettir. Malesef ki bu zihniyet şoförde olabileceği gibi pekala doktorda, esnafta, başbakanda, öğretmende de olabilir.

Bu sorun 3 ayaklı bir sandalye gibi, ayaklardan birisi devlet, birisi erkekler birisi de kadınlardır. Hepsinin aynı derecede çözüm için katkı sağlaması lazımdır.

Herkes kendisine çeki düzen verse pamuk gibi ülke oluruz vallaha. He hassasiyet yapıp "ne demek kadın kendine çeki düzen versin" demeyelim

Kadının kendine çeki düzen vermesi daha fazla topluma kendisini kabul ettirmesinden geçmektedir. Ülkemizde hala kendisini 2. sınıf insan gören kadınlarımız var. Kadın haklarını kadınların savunması gerekir.

Erkekler açısından durum biraz daha vahim, son 1 haftada gördük ki, aslında normal karşıladığımız bir çok davranışımız erkek egemen toplumun normalleştirdiği, kadını aşağılayan ve sindiren davranışlarmış.

Devletin kendisine çeki düzen vermesi ise, sorunu pembe metrobüsle çözülebilecek bir sorunmuş gibi görmek yerine kalıcı ve rasyonel çözümler üretmektir. Yoksa pembe metrobüs, pembe asansör, pembe yaya geçidi, pembe oksijenle çözülecek sorun değildir.
dolmuş ve minibüs şöförlerinin tümünü itham altında bırakan başlıktır. tamam gerçekten de dolmuş, minibüs, halk otobüsü gibi toplu taşıma araçlarının şöförleri hiçbir denetimden geçmiyor, her isteyen elini kolunu sallayarak şöförlük yapabiliyor, bugün şehre geleni ertesi gün minibüs veya taksi direksiyonunda görebiliyoruz, burada can taşınan bir hizmet sektöründe denetim mekanizmasının hemen hiç olmadığını görmekteyiz, ha hangi işte denetim ve düzen var ki diyebiliriz, konu gene plansız nüfus artışına geliyor, nüfusumuz kaynaklarımıza göre çok çok fazla, düzen ve intizam sağlamak zor, artı insanlarımız arasında da kültürel ve yaşamsal açıdan uçurumlar var.

başlığa konu olaya dönersek, minibüste, dolmuşta son kalan bayan için risk az da olsa vardır. ama sanmam ki 100 şöförün 95'i böyle bir karaktersizlik düşünsün, dolayısıyla hepsini de ırz düşmanı vs olarak damgalamak yanlış olur. Adam ekmeğinin peşinde iken, arabasının plakası, hattı vs ortada iken böyle bir işe çok psikopat olanlar veya madde kullanımı yapanlar dışında kimse kalkışmaz. kaldı ki özgecan olayı basit bir kavga neticesinde başlayan sonrasında cinayete varan bir adli olay da olabilir, şöför kaçırma veya tecavüz amacında olmayabilir. adam mersine götürmek üzere anlaştık, giderken neden yolu değiştirdin diye yanıma geldi ve akabinde biber gazı sıktı diyor. yani üniversiteli genç kız kaçırıldığını zannedip kendisini savunmak amacıyla bazı eylemlere girişmiş, akabinde de kavga başlayıp şöförün bir darbesiyle kız ağır yaralanmış sonrasında da panikleyerek o cinayeti işlemiş olabilir. dava sonuçlandığında umarım gerçekler ortaya çıkıp, suçlular da hakettikleri cezaya çarptırılırlar.
bunu savunan tüm erkeklere, bir erkek olarak tavsiyem, bu şekilde dolmuşta fazla durak gideceğinize önce çevrenizdeki kadınları metalaştırmaktan vazgeçin. Kadını mal yerine koyan arkadaşlarınıza dur deyin, kadını sadece bazı ihtiyaçlarını giderme aracı olarak gören ve bunu sürekli muhabbetlerinde dile getiren kişiye "adam ol" ya da defol diyin,önce kendinizi sorgulayın sonra bu hayvani içgüdüleriyle dünyayı bok çukuruna çevirenleri bertaraf edin sonra da o dolmuşa rahat rahat binin ve inmek istediğiniz noktada son kalan yolcu kadın olsa dahi, inin!
cennete dolmuşla gitmek
güzel bir davranış olurdu, ancak kimsenin fedakarlık yapacağına inanmıyorum. laf çok icraat yok.
Yaranamassınız. Bu seferde beni takip ediyor bu sapık diye olay çıkar. kadınlar enteresan yaratıklar vesselam.