bugün

mevcut kur biraz daha artar, müdahale gelir, düşer biraz, sonra hafifçe kalkar. 26 mayıs'da 5,05 li rakamları görürüz ve şaşırmayız. ver elini 5,30 deriz o zaman da, oraya da gelir düşer kalkar, süreç bir süre böyle devam eder.

sonra bir gün film biter, devalüasyon kararı açıklanır, kur 8 olur, benzin 12 olur, golf 300 bin olur.

elinizde avucunuzda ne varsa satsanız da para etmez. keşke evi arabayı satıp dolar alsaydım denir. patron işten atar, ama tazminatınız beş para etmez.

bunlar yaşanması muhtemel senaryolar, daha kötüleri de yaşanabilir maalesef.

hazırlıklı olun, paranız varsa tutun, yatırımı unutun, kolay yoldan para kazanma devri bitti, artık zor yollar var önümüzde.
ohhh 4.70lere de alıştık. kimse konuşmadığına göre sanırım durum bu.
alıştık, maalesef alışıyoruz.
Ben şahsen 5 liraya alıştım şu an.
Yılsonu 5.25 bekliyoruz ama bakalım nasıl gerçekleşecek. Yabancı sermaye 2018 sonunu 5.25 ten fonluyor. Garip.
Senin tuzun kuru olan bize oluyor demek istediğim kur.

izlenimlerime göre bu kur seviyesi bir on beş gün bir ay daha sürerse ülke olarak durgunluğa (resesyona) doğru yol alıyoruz; enflasyon da yükselmeye devam ederse olabilecek en kötü şeyi, stagflasyonu yaşıyoruz.
bugün 4.74 e kadar çıkmıştır.

https://tr.sputniknews.co...m_campaign=URL_shortening
dolar kuru, merak etme seçim sonrası ıslanır....
Mehmet abi ingiltere ye birkaç defa daha gitsin de bizde yüklü miktarda dolar alalım. Böyle olmuyor.
Dolar kuru
Soğan kuru.
çocukken 1.5 la çarpıp hesaplıyodum. o günleri özledim.
Malesef ülkemizde büyük çoğunluğun doların artışına sandıkta tepki vermemesini bir süre idrak edemedim ama şöyle bir tahmin geliştirdim. Büyük ihtimalle birikimlerini dolara çevirdikleri için dolar arttıkça biriktirdikleri paranın arttığını düşünüyorlar.

Tebrik ediyorum kendilerini çok doğru bir yatırım ve inanılmaz büyük bir öngörüyle sandıkta doğru tercihi yaptınız. Helal olsun size ülke batsın ama size bişey olmasın çünkü siz çok akıllısınız biz salağız afedersin.

görsel
07.57'de 5.1138 seviyesinden işlem görmüş.

yok lan ekonomi çok iyi amk.

https://www.gercekgundem....a-tarihi-rekor-yukseliyor
çıksa muhalefetin çok hoşuna giden, inse muhalefetin üzüldüğü abd para birimidir.
son zamanlarda alayımıza da çok kötü kur yapıyor.

Ve Burda Cem Yılmaz'ın pek anlamlı bir temennisi devreye giriyor.

http://www.youtube.com/watch?v=PmQPT34_8MA
Şu sıralar şehitler tepesinde dolaşmaktadır.
Çok ilginç bir şekilde iki gündür olduğu yerde duran kurdur.
Allah allah acaba neden? Haftasonu piyasalar kapalı diye mi yoksa?
Bunu kullanmamız lazım aslında, madem haftasonları kur sabit oluyor ülkecek tasarruflarımızı ve yatırımlarımızı haftasonu yapalım.
Eminim bu enrtymden sonra sn. Bakanımız berat albayrak bu konuyu düşünecektir ve belki de yeni slaytında yer verecektir.
Sonuçta bu da bir yapısal reform.
Dolar kuru, TL ıslak, hava soğuk.
Dolar 5 seviyesndeyken yanlis bilmiyorsam bankadaki mevduatlarin yuzde 70i dolardi. Cuma gunu yasanan panikle oran kim bilir nerelere geldi.

Turk lirasini kaldirac yaparak dovizden para kaldiran sermayeler var biz milletce bunlarin spekulasyonlarina geldik ve kuru patlattik. Bankalardaki o oran yukari degilde asagi seyretseydi dolar 5in ustune cikmazdi. Bu yangin hic yasanmazdi. Banane gavurun parasindan diyen insan kadar dolar ucacak alin diyen de alet oldu bu oyuna.

Gorulmesi gereken cok basit bir sey var. Kurun 5lerin ustunde fiyatlama yapmasi durumunu dar gelirli kaldiramaz. Zaten gecim sikintisi yasayan insanlar iyice kole hayati yasamak zorunda kalirlar. Parasi olanla olmayan arasinda ucurum yaratiyor bu kur. Dar gelirlinin gecinemedigi icin tuketmedigi bi ekonomi ulkeyi durgunluga goturur ki bu da erdoganin olmasini istemedigi tek sey. Bunu 2008de de istemedi ve kur artisini goze alarak ekonomiyi canli tutmaya devam etti. Bu politika ulkemizi son gunlerde yasanan saldiriya acik hale getirse de vatandas oyle korkutucu bir gecim derdine dusmedi.

Ama 5in ustunu kaldirabilecegimizi sanmiyorum. Ne yapip edip tl dolar dengesi saglanmali kur dusulebildigi kadar dusurulmeli. Dolar suanda kademeli olarak dusuyor, yaratilacak bir havayla cuma gunu nasil yukari dogru firladiysa benzer sekilde asagi dogru cakilacaktir.

Dolara abandigimiz donem 3.5 seviyeleriydi. Beklenen satislar gerceklesirse oralari bile gormek hayal degil bence. Ama ekonomiye guvenmeyen dolardan cikmak istemiyor. Hala kar etme derdinde olanlar da var.

Tahmin yaparken sunu gormek gerekiyor, amerika kendi kendine yetebildigi icin kimse sikinde degil ama diger ulke ekonomileri birbirlerine entegre durumdalar. Politik sahada neredeyse dusman durumunda oldugumuz ulkeler bile turkiyenin ekonomik acidan buyumesini istemeseler de stabil kalmasina muhtaclar. O yuzden turkiye batmaz, bitmez.

Biz simdi birkac on yil cile cekecegiz, zorluk yasayacagiz. Bi onceki enrtimde yazmistim. Kafamizi kullanacagiz, o kafa ve kabiliyet bizde var. Kendi imkanlarimizi kullanacagiz ve kendi degerlerimizi yaratacagiz. Zaten olmasi gereken de buydu, kur dusuk diye samani bile yurtdisindan almak degildi. Temennim 5in altina inmesi, inecegini de dusunuyorum ve mumkunse 4lere kadar cekilmesi kisa vadede. Ölümü gorduk. Hani derler ya kurt kışı atlatir ama yedigi ayazi da unutmaz diye. Bu krizi firsata cevirmek zorunda oldugumuzu anladik ve cevirecegimize inaniyorum. Ve o ibne patronlarin da artik kafasi calisan insana hakettigini verip yurtdisin medet umacagina yerli beyine yatirim yapmasi saglanir.

Ve Emek olmadan kazanilan paranin amina uc kurus maasla gecinen, coluk cocuk okutan harama el uzatmadan namusuyla yasayanlar koysun.
An itibariyle 6.42 olan kurdur.
insanı kur takip etmekten kurdeşen eden bir şey.
seçimler yaklaşıyor ya yine bir yerden borçlanıp borçlanıp kapatabildikleri kadar kapatmaya çalışıyorlar amerika ile birden can ciğer kuzu sarma oluverdik. birde 4.99 denen psikolojik sınıra da indi mi amanenn akp den iyisi yoh. birde emekliye 1 ay maaş verdin mi yav akepeye oy moy yok artık diyen hüseyin çavuşu tutmayıverin gari. yalar yalar atar zarfı.

marttan sonra da görecem o hurmalar nasıl götümüzü tırmalayacak.
Son haftalarda TL değer kazanıyor ve faizler düşüyor,doğru.

Ancak,yalnızca finansal piyasalara bakarak ekonomiyi yorumlamak doğru olmaz. Son bir yılın verilerini incelerseniz sanayi üretimindeki gerilemeyi,işsizlik oranının yılın ilk dönemindeki düşüşüne karşılık ardından yükselişe geçmesini ve enflasyondaki yükselişi çok rahat okursunuz.

Kaldı ki kurun ve faizin aylarca çok yüksek seyretmesinin ekonomi üzerinde yarattığı tahribat öyle kolay kolay geçmez.
kur ve faizler düşüyor diye göbek atanlar, gidin o zaman bankaya, koşturun, bakalım bankalar o düşen faizden size kredi koklatıyor mu?
2 haftaya psikolojik sınır olan 5'in altına iner umarım.
5 barajından aşağı inerse asgari ücret zammı % 15 e düşer.
Geçmiş olsun.