bugün

Dindarların genellikle dini bilgilerinin kıt olmasından kaynaklı durum.
Yönlendirilen hiç bir eleştiriye mantıklı bir çevap bulamaz ve gerilirler.
zaten

kadını kapatıyorlar
kuranı duvara alıp çantaya kapatıyorlar
perdelerini kapatıyorlar
kapalı kutularda para saklıyorlar

dolayısıyla normaldir.
bütün dinler dogmalardan oluşur. dindarlarinda kendini bu dogmatizme kaptırıp, kendilerini eleştiriye kapatmaları şeklinde açıklanabilecek durum.
dindar adam eleştiriye açıktır. inancına saygılı olduğunuz sürece eleştiriye hazırdır. "pedofili peygambere inanıyon", "din bir dogmadır", "1400 yıl önce yazılan kitaba nasıl güveniyon" ve "yobazlaşmışsınız oğlum siz" tarzı laflar ederseniz ters tepkiyle karşılaşırsınız ama "müslümanlar niye bu kadar berbat halde", "dini istismar eden politikacılara halk niye güveniyor", "islam dünyada niçin terörle anılıyor" ve "niye bu kadar din ve mezhep arasında sünni islam" gibi sorular sorarsanız gayet güzel tartışmanız olur. dindar insan dinini bilir bilmediği yerini araştırır. yeri gelir turan dursun okur, ateist forumları kurcalar hatta incil ve tevrat'ı karıştırır.

kesinlikle dindarlarla karıştırılmaması gereken yobazlar ise farklıdır. her kız arkadaşım bir kere versin ama ben bakire kız bulayım, akşam sahilde biramı yudumlayayım ne de olsa namaz kılıyorum allah affeder beni tarzı kafa yapısına sahip olurlar. face'te sürekli dini şeyler paylaşırlar ama normal hayatında yemedikleri bok kalmaz. bu adamlara ne anlatsan boş olur. iran'ı hatta arabistan'ı size savunmaya kalkabilirler.

demek istediğim dindar insandan size zarar gelmez. onların dini bilgisi iyidir. insani yönleriyse çok daha iyidir. çalmaz çırpmazlar. yobazlardan ise gördüğünüz yerde kaçın.

not: muhafazakarım.
belli noktalarda katıldığım tanımlama. elhamdülillah Müslümanım, görevlerimi de yerine getirmeye çalışırım. ancak her toplulukta olduğu gibi belli bir bilgi birikimine sahip olmayan ve bilgisi olsa dahi bunu hayat ile harmanlayamayan insanlarda eleştiriye kapalılık normal karşılanması gereken bir durumdur. sizin söyledikleriniz doğru veya yanlış olsun karşıdaki insan belli kalıp ve format ile yaklaştığı için söylenenleri değerlendirme durumu yoktur. ancak eleştiriyorum diye hakaret eden danalar 'yav bunlarda hiç lafa gelemiyor' diyorsa olay çirkinleşir, her türlü ayar verilir.
Eleştiriyi bırakın soru dahi soramazsınız. Hemen art niyetli oluverirsiniz.

Zamanında lise de din hocama gayet Safiyane bir soru sormuştum. Adam demediğini bırakmamıştı.
O gün bu gündür bir dindara dini konularda soru sormam.
sorgulamadan itaat eden insanların ne tür bir eleştiri anlayışı olabilir ki?
adamlar kendisini sorgulamıyor, kendini sorgulayacaksın, inandıklarını sorgulayacaksın ki, gerçeği görebilesin, yoksa böyle yobazca saldırırsın insanlara.
din dogmatiktir. Sorgulamaya izin vermez. Dinde ya reddetme vardır ya da kabul etme. Sorguladığın zaman şirk koşmuş olursun. Bu yüzden, eleştiri de bir sorgulama çeşidi olduğu için, din insanları eleştiriye kapalıdır ve sorgulamaya da izin vermezler. Soran kişi susturulur ve "Allah'tan iyi mi bileceksin?" sözü gelir, konu kapanmıştır.
hakaret etmeyi eleştiri zanneden bok kafalilardan ötürü olan durumdur.
Yıllarca insanlara örümcek kafalı, Bidon kafalı der, sanki fikihciymis gibi ezanı Türkçeleştirir, şehirleri bombalarsanız (bkz: atma Hamidiye atma), insanları sizinle aynı tür giyinmiyor diye Asar (bkz: iskilip li atıf hoca), kur an dahil eski yazıyla yazılmış eserleri yasaklarsiniz bir milletin tarihle bağını kopartirsaniz türküleri yasaklar klasik müziği şart kosarsanız (m. Kemal zamanı yaklaşık 4 ay), demokrasiyi getirdim devlet kurdum deyip 450 kişilik meclise 451. Adayı koymazsiniz (tek parti yılları, m. Kemal) birazcık alınmış olup size sert davranabilirler. Yine de yaptıkları Allahin kitabına ve Resulün Sünnetine uymaz. ben hepsi adına Özür dilerim.
genç müslümanların hemen dürüst ve samimi duygularla, objektif olamak namına kendini kaptırabileceği, ama içinde çelişki ve kocaman bir yalan barındıran sahte tespittir.
müslüman eleştriye açıktır ama islamiyet eleştiriye açık değildir. yani oturup benim inancımı "eleştiremezsin".bu benim senin varlığını eleştirmeme benzer. kendi içinde tutarlı değildir. ben senin varolmanı, varlığını eleştiriyorsam sen de hemen etkilenip yok mu olmalısın?
haydi bunu boşverin, inançsızlar kendi düşüncelerini eleştiriyor ve eleştirtiyor mu acaba? kendileri bir jargon kurmuşlar, seni onun içine hapsedip eleştirmeye kalkıyorlar. genç arkadaşlarım burayı iyi anlasın lütfen, örnek vereyim: kendi yazdıkları sözlükle konuşup seni de buna mecbur ediyorlar. elbette mağlup olursun!
bir hatıramı anlatayım. lise öğrencisiydim ve en yakın arkadaşlarım iki komünistti. bir gün bunlardan biriyle emperyalizm üzerine konuşurken bana dedi ki "sizin filanca devlet için tanımlamanız nedir". Ben kendi fikirlerimi anlattım. "onu demiyorum, yani bunlardan hangisidir; yarı sömürge, tam sömürge, oligarşik bilmemne" diye beş altı etiket sıraladı.illa onlardan birini söylememi beklerken sanki bunlar evrensel doğrularmış gibi benim o tabirlerden birini seçmeyişimi cahillik olarak kabul edip dalga geçmeye başladı. ben de o anda meseleyi farkedip dedim ki: bizim sınıflamamız, "laik" dir. çünkü biz sermaye açısından değil din açısından bakıyoruz.
anlatabildim mi? hadi gelin hep beraber sizi eleştirelim deyip kendileri saha kenarından alkış tutacak olan şaklabanların kurgusuna kapılmayın. akıllı olun.
eleştirmek ayri şey hakaret etmek ayri şey merak ettiğin birşey varsa sor üçe beşe bakma sabaha kadar anlatalim bilmemi istediğin birşey varsa anlat sabaha kadar dinleyelim ama şu, insanlarin kutsalina pedofili, sübyanci, sapik vs tarzi halaretleri birak. tee ebesinin terekesindeki, dinin imanin petrol olduğu yerde insanlar! birbirlerini gırtlaklıyor diye, ki zaten orda konunun din olmadığını sen de bal gibi biliyosun, beni/bizi, bizim kutsalımızı suçlama illa birşeyi örnek göstereceksen islâmın ne olduğunu bilerek yaşamaya çalışanlara bir bak.
hani birazcık saygı başka birşey değil.
Garip durumdur yani bir şey sorarsın ama cevap vermez bi de sorumu hakaret kabul eder ama kendi beni gücendirne ihtimali olan büyün soruları sorar .