bugün

daha önce ''o.rospu çocuğu kamyon ve tır şöförlerini içinde barındıran ilçe. '' demiştim lakin entry hakaret içerdiğinden silinmiş. tamam sırf hakaret var diye buraya o.rospu çocuğu diye hakaret ederek rencide etmek istemiyorum ama ne olduklarını az çok biliyorum.

allah o entryimi silen moderatörün yolunu bir gün dilovasına düşürsün. suphaneke dinimiz amin.
hava kirliliği sebebiyle en çok kanser vakalarının görüldüğü ülkemizin güzide ilçesi. kamyoncuların korkuyla sizi direksiyona yapıştırması işten bile değil.
''türkiye'nin iskenderundan sonra en büyük sanayi bölgesini içine alan kocaeli'ye bağlı ilçedir. e haliyle hava kirliliği ile meşhurdur.''
suç oranlarının ve sanayinin fazla olduğu yerdir. texas diye anılır. fakat eskiye nazaran yaşanabilirlik açısından ilerleme gösteren ve gelişmekte olan kocaeliye bağlı bir ilçedir.
bir düzeltemediler şurayı. iyi para kazanıyor abiler.
çalışanların ve yerleşik halkın sağlığının, sırf daha fazla kar edebilmek için hiçe sayıldığı, namı diğer "kanser ovası" dır. burada doğan bebekler, anne sütünden kanserojen madde alıp, kanser oluyorlar. deniz kenarında balıklar kıyıya vurmuş. kısacası, emile zola'nın 1860'lar fransa'sını anlattığı romanı "germinal"deki gibi bir ortam mevcut burada. 2011'deyiz. trenle geçerken camlar kapalı olduğu halde içeri sızan o gaz, nasıl oluyorda görmezlikten geliniyor, anlamıyorum. "gelişmekteymişiz efendim, olası şeylermiş bunlar." diyecek kadar vicdansız adamlar tarafından yönetiliyor bu ülke, çok safım, değil mi? kime şikayet edeceksin ki. kimden yardım dileyeceksin. dileyince şu oluyor, anlatayım: bölgeye araştırma ekibi gönderilir, tabi gönderilmeden bir kaç gün önce fabrika sahipleri aranır, ki fabrika bacaları bir kaç gün önceden filitrelensin. sonra bir durum analizi yapılır. ondan sonra sonuç bi güzel kılıfına uydurulur. ha bir de, kılıfına uydurulmasına engel olan profesöre dava açılır, şaklabanlık yapıyor diye. tıpkı geçenlerde kocaeli üniversitesi rektörü'nün Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'na açtığı gibi. ne büyük çelişki. "tersine dünya okulu demişti" bir zamanlar galeano. "alice" demişti, günümüzde yaşasaydı bir aynanın içinden geçmesine gerek kalmazdı, tersine dünyayı keşfetmek için. çünkü burada herşey tersine işler, burada vicdansızlar ödüllendilir, buranın hocaları doğaya iftira eder: adaletsizlik doğanın kanunu derler, demişti. "adalet yalnız çıplakları ısıyor demişti" bir de, "tıpkı yılanlar gibi". haklıymış. evet, maalesef haklıymış.

dün birgün gazetesinde çıkan bir yazıda bu konu işlemişti, başlık: "bilimin ortaçağ manzarası" ne kadar da uymuş. evet, keşke uymasaydı ama uymuş. başka ne söylenebilirdi ki bu rezilliği anlatmak için. ne bu kadar iyi isabet edebilirdi.

işte o yazı:
http://www.birgun.net/sun...1&month=05&day=29
ilçe olmadan önce gebze'ye bağlı olan izmit ilçesi. sınırları içinde çok sayıda sanayi tesisi vardır.
envaye çeşit kimyasal kokunun var olduğu, kokunun da katran gibi insanın ciğerine yapıştığı kocaeli'nin sanayi bölgelerinden biri.
kürtlerin gelip fabrikaların dibine gece kondu yaptığı ve sonra da "dövlet bize bakmiyir" diye dem vurdukları sanayi bölgesi.
4 tane köye sahip olan kocaeli ilçesi.
sanayi kirliligine bagli hava kirliliginin en yogun oldugu bolge. Kocaeli'nde oturan arkadasim kurtlerinin de meshur oldugunu soyledi.
ölümlerin yüzde 90 kanser olduğu yer gece zehirli gazları salar fabrikalar yaşanmaz yer aslında ama doğulu cahil insanlarımız maalesef burada yaşarlar kötülemek kesinlikle niyetim değil cahillik adı üstünde oysa bilgilendirilmeleri lazım yönlendirilmeleri lazım.
Hayatımda gördüğüm en yaşanılmayacak yerlerden biri.
Her geçişimde, burada yaşamak zorunda olanlar icin dua ettiğim ilçe.
Rampası meşhurdur.
Kanser olmak için elverişli yer.
Zihniyet felakettir. Yani Kocaeli, Düzce - Rize, Trabzon gibidir.

Anlayan anladı.
yakın zamana kadar gebze'ye bağlıyken şu anda artık ilçe olan izmit ilçesi.
Bu alanda çalışma yapan bir akademisyenle konuştuğumda durumu şöyle anlatmıştı: " buradaki çevre şartlarında anlık olarak zarar gözükmüyor ancak çok uzun süre burada yaşayanlarda sıkıntılar başlıyor. Bu konuyu yetkililere ilettiğimizde duyarsız kaldılar. insanlar ve çevre ölüme terk edilmiş durumda."
bursa-istanbul dönüşü bisikletle çekilmeyen rampalara sahip sanayi bölgesi.
izmitin eskiden gebzeye bağlı olan ama şimdilerde yeni ilçesi.
dilovası.
zihniyetlere yeni bir isim katılmış troller için velinimet bulunmuştur.
kural tanımayan sanayinin anasını siktiği ilçe. 50 bin nüfusludur. otoyoldan her geçişte ciğerleri siken havası nedeniyle cam kapatılır.
marmara bölgesinde hatta şanlıurfa'nın batısında hdp'nin en yüksek sonuçlarını aldığı yerdir. sultanbeyli, esenyurt gibi artık küçük şırnak, ağrı olmuş bölgelerde bile %20 ya zar zor gören yada ucundan kaçıran hdp burada %40 zorluyor:

http://secim.haberler.com...dilovasi-secim-sonuclari/

mersin akdeniz denilen artık türk bulunmayan bölgede bile hdp'nin bu oranı bulamadığını not düşelim.
insanların orada yaşama nedeni görsel
geçen senelerde 3 başlı bir çocuğun doğduğu ilçe.