bugün

--spoiler--
katil dexter
--spoiler--
ağır spoiler

çok ağır spoiler

evet sonunda dexter suçüstü yakalanmıştır. hem de kardeşine. hem de kendisine aşık olan kardeşine. vay anasını sayın seyirciler.

ağır spoiler

çok ağır spoiler

edit: ulan yorum bile yok entryde neyini kötülediniz bu kadar?
--çok fena spoiler--

s06e12

sonunda.. deb kardeşinin katil olduğunu gördü. sahnede bir aksiliğin geleceği o kadar belliydi ki.

"Allah kahretsin yine mi bir seri katile aşık olmuşum."

ve bölüm özeti:

father, son, serial killer.

--çok fena spoiler--
ilk çıktığı günden 4.sezona kadar usanmadan, sıkılmadan izledim bu diziyi. hatta ilk zamanlarda masters of horror'ı bile satmışlığım, camı çerçeveyi indirmişliğim bile vardır. fakat ne allah'ın hikmetidir bilinmez. şu son 2-3 sezonunu zerre izleyesim yok. popüler kültür zımbırtısı sağolsun, bana da bulaştı; izleyemiyorum diyordum, hatta sağda solda dönen teaserlarını görünce ortamdan kaçarak uzaklaşıyordum.

neyse bi ara ciddi ciddi düşündüm, "eh eyvallah tamam popüler kültür felan diyosun da kardeşim, somut delil ver lan bana" dedim kendime. oturdum düşündüm tabi, neden bu diziyi artık sevmediğimi kendi kendime sordum. evet bilinen birkaç neden var aslında, çoğu kişinin de katıldığı şeyler bunlar; dizinin biraz boka sarması vs vs. asıl sorun öznel nedenler ki, bunların içerisinde en dişe dokunur olanı üniversite eğitimi için denizli'de ikamet ettiğim sırada, diziyi bakkal safa amcanın da izliyor olduğunu öğrenmem olmuştu. hatta kayserili olan bu abimiz kemik izleyicilerden bile daha fazla fanatikti, şöyle ki; 2004 model ayzır laptop'unda dexter'ın duvar kağıtları dönmekteydi, her gittiğimde farklı birine denk geliyordum. neyse gel zaman git zaman derken, bir gün açtım muhabbeti bu adamla, anadolu çocuğu olan bu abimizin, kayseri'nin bağrından kopmuş, yiğit kara-yağız bi delüğanlı olduğunu da belirtmeliyim.

-abi dexter mı izliyosun?
+he yav.
-ne zamandan beri izliyosun abi?
+valla 2 sezondur izliyom topraam. sen de mi izliyon?
-eskiden izliyodum abi.
+izlenmez mi olum alemin en baba katili dekstır.

günler böyle geçedururken bakkala her gittiğimde dizinin safa amcayı nasıl bi dönüşüme sürüklediğine şahit olmaya başlayacaktım artık; dizideki ingilizce replikleri şiveyle karışık, şöylemeye çalışması mı, diziden öğrendiği felsefi söylemleri, kendi görüşleriymiş gibi iki lafın arasına sokuşturmaya çalışması mı.. ne ararsan vardı bakkal safa amcada.. ama özellikle ingilizce konuşmaya çalışması beni çok şaşırtmıştı. bi gün alayla karışık ingilizceyi ne zaman öğrendiğini sordum. verdiği cevap aynen şuydu:

+e oğlum ne zamandır dekstır izliyoz ya amk..

allah belanı versin safa amca..
6x12'nin yayınlanmasıyla birlikte 6. sezonu sona ermiştir. şimdi işin yoksa ekim 2012'ye kadar bekle. 6. sezonun bazı bölümlerinde ciddi anlamda mantık hataları vardı ve bundan dolayı önceki sezonlardaki gibi tat vermedi bana. buna rağmen 7. sezonda neler olacağını şimdiden sorgulatmaya başlayan bir şekilde sona ermesi ayrı bir güzellik.

--spoiler--

6. sezonun ilk bölümlerinde genelde din konusuna odaklanıldı ve dexter morgan'ın kendi hayatını sorgulaması, hayatındaki öncelikleri değiştirmesi ilgi çekti. özellikle oğlu harrison morgan'ı hayatının merkezine koydu. daha sonra brother sam ile tanışmasıyla birlikte din vurgusu daha da ön plana çıkmaya başladı. diğer taraftan da travis marshall ve james gellar'ın işlediği cinayetlere çözüm bulmaya çalışıyorlardı. cinayetlerin son derece ustaca bir şekilde işlenmesi, kendince bir mesaj vermeye çalışması ve orijinalliğinden dolayı özellikle travis marshall'ın işlediği cinayetlere hayran kaldım. * zaten ilerleyen bölümlerde aslında james gellar'ın olmadığını öğrendik. orada biraz kıllandım. travis marshall'ın o kadar cinayeti tek başına işlemiş olabileceği pek mantıklı gelmiyor bana. ayrıca james gellar'ın ne zaman öldüğüne dair sorular vardı kafamda ama sonradan aslında james gellar'ın uzun zaman önce öldüğünü öğrendik.

bu sezonda beni en çok rahatsız eden şey dexter morgan'ın işlerinin hep yolunda gitmesiydi. evet, zaman zaman başına bir şeyler geldi ama travis marshall'la veya başka biriyle ilgili bir bilgi aradığında ona hemen ulaştı. diğer taraftan, 6x11'de beth dorsey miami metro police department'teyken internetten onun fotoğraflarını bulması ve bütün binayı kurtarması bana çok mantıklı gelmedi. yine aynı bölümün sonunda denizde alevlerin ortasında ve elleri bağlı bir şekildeyken kurtulması pek de gerçekçi gelmedi bana. orada sanki olayı abartmışlardı. zira dexter morgan'ı iyice bir süper kahraman yaptılar. 6x12 genel olarak iyiydi ama burada da bütün miami metro police department çuvallarken dexter morgan'ın travis marshall'ın nereye gideceğini bilmesi, olay yerine son anda yetişip harrison morgan'ı kurtarması yine çok mantıklı değildi. diğer taraftan da debra morgan'ın dexter morgan'a aşık olması belki de beklenen bir şeydi, çok şaşırmadım. ancak, 6x12'nin son 2 dakikası nefes kesiciydi. dexter morgan tam travis marshall'ı öldürecekken debra morgan'ın onu görmesi 7. sezonda neler olacağına dair merak uyandırıyor. dexter morgan'ın tam da o anda "oh, god" demesi de ilginç geldi. tanrı'nın varlığını o kadar reddettikten sonra böyle bir durumda tanrı'nın adını anması şaşırtıcıydı. 5. sezonun bir bölümünde de bu gerçeği öğrenmeye çok yaklaşmasına rağmen son anda öğrenememişti debra morgan. yine de bir şekilde öğrendi.

--spoiler--
ülkemizdeki tüm dizilere selam çakmış dizi.

final böyle yapılır, dizi böyle tasarlanır denmiş resmen.
--spoiler--
bak şimdi dexter, deb sana kiliseye gitmeni söylemişti bölümün ortalarında. sen de angel'ın kardeşine deb olay mahaline gitmemi istedi deyip çıktın evden. ulan deb zaten sana kesik, evine gider, nerede olduğunu sorar, sonra böyle gelir kiliseye görür seni iş üstünde. aklını sikeyim dexter.
--spoiler--
her şeye rağmen deb sabah akşam sikilmeyi hak ediyor.
o nasıl bir sondur ya...

--spoiler--
dex!! zaten sinyallerini veriyordun, son 2 sezondur senden umulmayacak kadar dikkatsizsin ve gelişigüzel hareket ettiğin de çok oldu. bu durum nasıl açıklanır ki şimdi debraya?? ve o kadar ay nasıl geçer??

--spoiler--
dexter sağ, becerlikli, şanslı, iyi niyetli anlamlarında latince bir sıfattır. aynı zamanda sık kullanılan bir britanyalı ismidir.
son derece saçma sapan bir sezon finaline imza atmış olan dizi.
hoş beklentimde küçüktü, çokda umrumda olmadı o yüzden.

--spoiler--
-binaların çatısında neden sadece 1 kişi var? koskoca miami polis departmanı 6-7 tane binaya sadece 1 kişi koyabiliyorsa bi basıp gitsin zahmet olmazsa.
-tamda çocuğu kesicekken geliyor dex ha? oldu canım... bu son sezon da değilde ilk sezonda falan olsaydı dexter dizisi ilk sezonda final yapardı. o kadar vasattı.
-binanın girişinde kamera falan yokmu? elini kolunu sallayan girebiliyor, çıkabiliyor falan?
-travis in silahı vardı. niye kılıca çark etti?
-milletin çok sevdiği final kısmı ise bir hayli vasattı. aman debra gördü ne büyük mesele. kardeşini ispiyonlayacağını düşünen varmı? sesini çıkarmayacak tabiki.
-koca bölümde izlemeye değer hiçbirşer yoktu neredeyse. son partın son 5 dakikasını aç hiçbişi kaçırmazsın.
-dexter , kalitesini önceki sezon finalinin rezilliği ile kaybetmişti. bunlada sıvadı. zaten beklentim de yoktu alışkanlık işte.
--spoiler--
sezon finali ile bitirmiş dizidir. mükemmeldir.
bir gün adlı kitabın baş karakteri. baş roldeki kıza yapmadığını bırakmayan artist ve uyuz kişi.
tanım: bir dizi.

uyarı: 6.sezon finalini izlemediysen beri dur.

--spoiler--

* final sahnesi haricinde aynen geçen sezon finali gibi sönük kalan bir bölüm oldu. bi at kafası temalı bölüm değildi yani. negzel bölümdü o.

* michael showtime'la anlaşınca bölümün adı hatta ve hatta bence senaryosu da değişmişti. bilindiği gibi normalde bu bölümün adı electric chairdı ve son bölüm olarak lanse edilmişti. muhtemelen dexter reyiz nalları dikecekti electric chairda. ama ne zamanki anlaşmaya varıldı, önce adı değişti sonra da senaryo. çünkü ya çok çabuk gelişti olaylar ya da bi kopukluk vardı anlayamadım ben. aceleye getirilmiş gibi bi hali vardı bölümün.

* ayrıca bi sürü soru soru işareti ve hassssiktirler bırakarak sezonu noktaladı.

* bi kere dexter iğneyi batırdı kendine sonra nasıl birden ayaklandı?

* kendi yüzünü çekiçlerken nasıl kimse sesi duymadı ve noluyo diye girmedi içeri, hadi onu geçtim daha önce dexter'ı sikine takmayan ekip niye eve girmek için dexter'ı bekledi?

* teknede öldürdüğü adam ne ayak, niye diğer yolcular gayet soğukkanlı karşıladılar, şantaj montaj yapmadılar?

* geek protezi yolladı, eee sonra?

* angel kuin'i niye dehlemek istiyor?

* laguerta niye encıllaştı birden?

* matthews'a noldu?

* dexter tekneden eve gediğinde anahtar yok dedikten sonra sanki başka bi eve gitti ev onun eve benzemiyordu? o kimin eviydi? sen misafirsin bi kere öle laps laps soyup muz mu yenir amk. yiyebilir miyim de bişey de. harry code of harry'i öğretmiş ama görgüyü es geçmiş herhalde.

--spoiler--

--final sahnesi spoiler--

sen bütün bölüm boyunca müsamere gibi oyunculuklar sergile sergile, son 2 dakikada hayvani bi hassiktirin akabinde 1 sene nasıl beklicez lan şimdi diye düşündürmeye başla. aslında iyi oldu en azından biri biliyor artık dexter'ın olaylarını ve hala hayatta. gelecek sezon çarşı karışır beyler.

--final sahnesi spoiler--

finali özetlemek gerekirse;

(bkz: oh god).
--spoiler--
6. sezon final sahnesiyle 7. sezonun izleyici kitlesini şimdiden garantiye aldılar. ilk defa bir finalde çözüm değil sorunu ortaya koydular. deb benim tahminim abisini öyle gördükten sonra dexter la aralarında uzun bir konuşma geçecek ve aşk yüzünden deb ya bu durumu kabullenecek ya da travmatik bişeyler yaşayacak. deb sen nerden çıktın ya ?
--spoiler--
--spoiler--
i'm a father, a son, a serial killer!
--spoiler--
efsane bir dizidir. ayrıca 6. sezon finaliyle okkalı bir siktir çekmemize neden olmuştur. zira 6. sezon dizinin en iyi sezonu olmakla birlikte aynı zamanda 7. sezonun daha iyi olacağının sinyallerini çakmaktadır. diziyi izleyen herkez dexter morganla arasında ufakta olsa bir bağ kurmuştur.*
--spoiler--

i'm a father, a son, a serial killer... (bkz: oh god)

--spoiler--
amk dexter amk. lan dizi böyle final yapar mı yaa yapar mı?
kaç ay seni mi bekliycez bu sonla biz şimdi? dahi anlamındaki mı ayrı yazılır.*
oğlumu askere yollamış gibi hüzün kapladı içimi. kaç ay seni mi bekleyeceğim lan?
o halde;

gel dextere gel dextere bitsin bu hasret...
on saniyelik bir 6. sezon finali izlediğimiz dizi. aslında son on saniyesini izleyin yeter anlamına geliyor.
ama siz yine de izleyin tüm sezonu.
bu arada dexter karakterinin sahibi micheal c. hall ile debra karakterinin sahibi jennifer carpenterin 3 yıllık evli olduklarını ancak 2 aralıkta boşandıklarını da paylaşmış olayım.
adamlar boşanmış, hala rollerini profesyonelce yapıyorlar amk.
bu amerikalılar nasıl insanlar ya !
--spoiler--

bugüne kadar kurduğu en uzun küfürü bekledim ama kitlendi debra.

--spoiler--
--spoiler 6 x 12--

hasssssssikkkkkktirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

--spoiler 6 x 12--
--spoiler--
şimdi işler karıştı diyebiliriz artık, debra ve dexter beraber kesecek anlaşılan yoksa (bkz: 2 kişinin bildiği sır sır değildir)
--spoiler--

--7. sezon öngörüleri--
(bkz: #13942351)
--7. sezon öngörüleri--
3. sezona kadar bıkmadan seyrettiğim ancak daha sonrasını izlerken artık bitsede başka dizi izlesem diyerek izlediğim dizi. bir yerden sonra aynı şeyleri tekrarlamaya başladılar how i met your mother gibi iki diziyi de çok severim ama gerçekler bu dememe de yol açmıştır ayrıca.
tanım: neredeyse izlemediğim yabancı dizi kalmamasına rağmen açık ara ve çok net olarak en iyi olan dizidir.

şimdi 8 ay nasıl geçecek? sorusuyla aklımı kurcalayan,
diziye bok gibi vb. cümleler kullananlara: sizinle burda değil dışarda oynayacağım şeklinde şahsıma atarlı şeyler yazdıran,
bir erkek olarak bu diziye bu kadar tapmam normal mi? diye düşündürüp kendimi sorgulatan bir sezon finali yapmış dizidir.