bugün

haftanın en güzel günüdür, zira iki gün tatildir öğrenciler için..
o gün ödevler yapılmaz, hafta sonu palnları kurulur.
cumartesi de gezilir.
pazar sa en kötü gündür, ödevler ve dersler birikmiş, kara kara düşünülür.
Bugün de günlerden cumadır cuma,
Yar hamama gitme yüzünü yuma.
Ben seni sevmişem ellere deme,
Zalim celek vurmuş yaram var benim.

Bugün de günlerden salıdır salı,
Sallan gel sevdiğim salınak bari.
Yoktur bu dünyada yarin emsali,
Zalim celek vurmuş yaram var benim.
lazca erkek kardeş. kız kardeş için; (bkz: da)
bir erkek ismidir. "toplanmak, birleşmek, birlik olmak" anlamına gelmektedir.
vakti geldiğinde kıyametin kopacağı gün. kıyamet bir cuma günü kopacaktır.
(bkz: robinson)
cuma namazı'nın kısa adı.

(bkz: cumaya gittim geleceğim)
yamulmuyorsam kapatılan bir dergi.

http://www.cumapazarlama.com.tr/pinfo.asp?pid=333
provakasyon eylemlerinin en çok yapıldığı istatistiklerle kanıtlandığı mübarek gün.

kaynak:cia
müslümanların bayramıdır.öğrenciler çok sever bu günü.
en yorgun olduğumuz gün.
Arapça'daki 'cem' (toplanma) kökünden 'cum'a'... (cem, cami, cuma, cumhur, cumhuriyet, cemaat, cemiyet, vb. hep aynı kökten türemiştir) Müslüman toplumlarda toplanma günü, cuma...
hakkında çokça hadis, söz bulunan gündür. hayırlı cumalar...

(Cuma günü günah işlemeden selametle geçerse, diğer günler de selametle geçer.) [imam-ı Gazali]

(Cuma günü geldiği için sevinen bir mümine, kıyamete kadar her gün, o kadar sevap verilir ki, adedini Allahü teâlâ bilir.) [Ey Oğul ilmihali]

(Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de Cuma günü ve gecesinde işlenilenden kötüsü yoktur.) [Ramüz]

(Cumadan faziletli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldır.) [Deylemi]

(Cuma, fakirlerin haccıdır ve müminlerin bayramıdır ve gök ehlinin bayramıdır ve Cennette de bayram günüdür. Günlerin en iyisi, en şereflisi Cumadır.) [Ey Oğul ilmihali]

(Cuma günü iyiliklerin hazinesidir ve güzel şeylerin menbaıdır.) [Ey Oğul ilmihali]

(Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir.) [Taberani]
suudi arabistan da tatil gunudur. persembe cuma, miladi takvimin cumartes pazari gibi tatil olarak degerlendirilir.

aslinda normal birseydir. ama ulusalararasi calisan sirketlerde sacma sapan sorunlar cikartabilir. misal bu isletmeler 4 gun blok tatilden yirtmak, isleri dondurebilmek icin haftanin kalan 3 gununde gotlerini yirtarlar.
Bolu ili, Mudurnu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.
pazar günüyle başlayan aylarda ayın 13'ü daima bugüne* denk gelir.
kendini alkole ve sekse boğmanın en güzel günü.
mezarlığa gidip dua ettiğim benim için özel bir yeri olan gündür...
tadından yenmeyen gündür.tatile gebedir bi daha gel emi cuma...
okulun bittiğine sevinip aynı dakikada haftasonu dershane olduğunu hatırlayınca hayatınıza lanet etmenize neden olacak gün.

(bkz: öss yolunda çekilen çile kutsaldır)*
müslümanlar için bildiğin bayramdır. ama her hafta geldiği için diğer bayramlarla aynı coşkuyla kutlanmaz.
genelde en sevilen gün.öğrenciler için tatil başlamadan bir önceki gün.memurlar için aynı sevinme nedeni..

islam alemi için kutsal gün.cuma namazı ve cuma vaazı özel önem taşır.

robinson un yalnızlığını paylaşan esmer tenli kişi..
müslümanlarca mübarek olan ve haftanın 5. günü.
(bkz: ya gittim gelicem)
yarının tatil olması vesilesi ile çalışanlar tarafından iple çekilen gündür.

(bkz: cumartesi günü çalışmak)
(bkz: pazar günü çalışmak) *