bugün

1986 senesinde turnedeyken otobus kazasi sonucunda ölmüştür... Cliff öldükten sonra metallica grubu dagitmayi dusundu ama sonra vazgecip devam ettiler... Ama cliff olmadan hep bir eksiklik var sanki... Ama onu unutmayacagiz... Onemli olan da bu.
1986 yilinda ölmüş olmasina ragmen hala benim gibi yeni yetmelerin uzerinde cok buyuk bir etki birakan muthis gitarist.
david ellefsonla birlikte dünyanın en iyi bass gitaristidir. Yaşasalardı ve bir araya gelselerdi chuck schuldiner ile birlikte sağlam işler yapabilirlerdi.
Bir yüce insan.
Gerçek bir idol.
Belki de dünyada az kalmasının sebepleri bunlardır kim bilir ?
metallica nın en iyi bas gitaristidir geezer butler dan sonra basta wah pedalını kullanan bas gitaristtir ve virtiöz bir bassisttir.
27 eylül 1986 da geçirdikleri trafik kazasında ölmüş basçı. metallica' nın ron mcgovney' den sonra ki ikinci basçısı. heavy metal tarihinin en iyi bas gitarcılarından biri.
ölümünün üzerinden neredeyse 30 sene geçmiş olan bass gitar efendisi.
yaklaşık 2 dakika öncesine kadar doğumgünü olan efsane bas gitarist. Metallica nın ruhu, grubun en iyi şarkılarında payı bulunan insan. eğer yaşasaydı bugün 52 yaşında olacaktı.
edit: saygıyla anıyoruz.
Trafik kazası değil de sebep altın vuruş diye duymuştum sadece o ana denk gelmis olabilir.Hayır yani öyle bişey olmasa bile bu oyuncuların müzisyenlerin hepsine de uyuşturucudan dolayi öldu diyolar artık nasıl bi etkisi olcaksa magazine de anlamadım gitti.metalikaya metalika havası katan boğuk, soğukkanlı şahsiyettir kendileri.
özledik reyiz, şarkılar üşüyor yokluğunda.

to live is to die parçasının muhattabı, efsanevi basçıdır.
Orion u her notasina kadar bestelemis guzide basscidir. Ölümü trajik olsa da şarkılar ile yad edilir.
metallica nın unutulmaz bass cısı.
tanrı onu gitar dinlemek için yanına aldı.
genç yaşta göçmüş efsane bass gitaristtir. kayıbı metallia yı sarsmıştır. to live is to die şarkısı ona yazılmıştır.
dave mustaine i kovdurup ron mcgovney i işinden etmiş orta derece basçıdır.

hakettiği yeri bulmuştur.
https://www.youtube.com/watch?v=Z8CHD4KB1Mk
https://www.youtube.com/w...1V78Bk0WqXZ1C0g8HZC1PW7dg
Orion gibi bir başyapıtı yazan, 02:59-03:12 da feci gaza getiren rahmetli Metallica bass gitaristi. Duyduğum kadarıyla James'in bu kadar iyi bir metalci olmasının en büyük sebebiymiş, Lars'ın dediğine göre, Cliff Burton yaşasaydı, Black Album , Load, ReLoad gibi albümleri göremeyecektik. Ayrıca Lars bir de "Cliff Burton bugün yaşasaydı onu gruba almazdık" demiş, bu lafı da bence Cliff'i gruba zorla kattıkları için onlar yüzünden öldüğünü düşünerek söylemiştir gibime geliyor. Çünkü Cliff grup için başka yere taşınmayacağını söylemiş, James ve Lars, Cliff'in olduğu yere taşınmış.
Ölüm yıl dönümünde to live is to die ve orion ile anılan büyük bas gitaristlerden biri.
Dave Mustaine'i kovdurduğu falan yalandır. "Dave Mustaine, 1983 yılında Kill 'Em All kayıtları başlamadan kısa bir süre önce aşırı alkol düşkünlüğü, kendine ve çevresine verdiği fiziksel zararlardan dolayı gruptan ayrıldı." vikipediden alıntıdır. Ulan Cliff Burton melek gibi bir adam, yukarı da adamın dediği şeye bak "dave mustaine i kovdurup ron mcgovney i işinden etmiş orta derece basçıdır.

hakettiği yeri bulmuştur." Hayatımda ilk kez duydum Dave'in Cliff yüzünden kovulduğunu söyleyen birini. Yavaş atın yavaş.
Metallica’nın en iyi basçısı.
Dün saat 23:00 de gördüm ölüm yıldönümü olduğunu ve dışarıdaydım tam yazacakken telefonun şarjı bitti. Geçte olsa huzur içinde yatsın tekrardan, Metallica'yı Metallica, James'i James Hetfield yapan adam gibi adam. 24 yaşında daha ne şahaserleri bize armağan edemeden aramızdan ayrıldı. Bize bıraktığı Orion bile başlı başına bir sanat eseri ve başyapıt zaten. Kendisinin ölüm yıldönümünde James 18 yıl sonra rehabilitasyona giriyor düşünün bu nasıl bir adam.
Kimsenin canlı performansını bile bilmedigi, ancak kulaktan dolma bilgilerle "metallica'yı metallica yapan adam" dediği balon ve şovmen adam.

Metallica nasıl bir balonsa, bu herifte o kadar büyük bir balondur.
https://youtu.be/2kdUJ5NAnTc

soyle guzel canli performansi vardir.

ayni zamanda son calistigi demo to live is to die introsu 1989 da ilk ve son defa calinmistir.

https://youtu.be/Au_rE_QjN0I
Bugün ölümünün 35. yılı olan gelmiş geçmiş en iyi bas gitaristlerden birisi. Huzur içinde uyusun. The Call of Ktulu, Orion ve To Live is To Die kombosu yapılır bu özel gün de.