bugün

fenerbahçe'nin eski alman teknik direktörü.
Kanseri galiba en son maç izliyordu türkiyede stadyuma gelmiş.
Geçmiş olsun.
RTL'nin aktardığı habere göre Alman teknik direktör Christoph Daum yoğun bakıma kaldırıldı...
öldü sandım. şifa diliyoruz...
Fenerbahçe'ye benim izlediğim kadarıyla zico ile birlikte göze hoş gelen görsel zevki yüksek futbol oynatan iki hocadan biri. Dünya kupası arasına kadarki jesus'u da sayabiliriz. Geçmiş olsun daum.
iyi bir adam ancak hayatınızda yapmak istemediğiniz şeyleri yaparsınız da üzerinizde tü kaka diye etiket kalır ya, ama aslında öyle bir insan değilsinizdir, çaresizlik, yalnızlık, suskunluk yüzünden üzerinizde bu etiket kalır. daum'da tahminimce öyle bir adam.
geçmiş olsun, allah şifa versin.
iyi hocalardan Türkiye gibi istikrarsızlık abidesi ligde iki büyük takımda başarılı oldu.
Fenerbahçemizin efsanesi. onun dönemlerinde oynadığımız futbolu, alex'li, Pierre van Hooijdonk'lu, luciano'lu, tuncay'lı, appiah'lı, nobre'li, anelka'lı sezonları özledim. allah acil şifalar versin.
Kanser tedavisi çok zor bir süreç. Allah yardımcısı olsun.

görsel
ülkemizde beşiktaş, fenerbahçe ve bursaspor'u çalıştırmış teknik adam. yarı türk sayılır.
beşiktaş ve fenerbahçe'de görev yapmış alman teknik adam.

o kadar maç seyrettim, o kadar gol sonrası teknik adamların hal ve hareketlerine takıldım. gol atan takımın hocaların kimi sevincini dışa vurur, kimi içine atar, kimi ciddidir ve istifini bozmaz, kimi de ihtiyatı elden bırakmayıp taktik konuşmaya çalışır.
bir de gol yiyen takımın hocalarına takılır kameralar. golü yiyince kimisinin suratı asılır, kimisinin yüzü gülmeye devam eder ama içi kan ağlar. kimisi de soğukkanlı bir şekilde seyreder, kimisi de hiç bir şey olmamış gibi fıstık yemeye çalışır. mesela fenerbahçe bir maçta gol yediğinde rakip takımın hocası sevinçten havalara uçarken o dönem fenerbahçe teknik adamı olan christoph daum, oturur vaziyette arka arkaya fıstıkları götürüyordu, hayatım boyu unutamayacağım enteresan ve komik bir kareydi.
görsel
Çok geçmiş olsun hocam. Senin yerin bizde çok ayrı. "Beni bilirsiniz, daima savaştım, yine savaşacağım" demiş kanseriyle ilgili. Umarım en kısa sürede atlatırsın kral..

görsel
Kanser tedavisi görüyormuş. Allah şifa versin severiz kendisini. Evet.
uzun, sarı adam... yaptığı işin hakkını verenlerden... samimi ve başarılı.
Bu adam Mehmetçik Vakfı'na, hem de giderken, en çok bağış yapmış yabancı uyrukludur. Kokainman bile olsa adamın hasıdır. Kral herifti.
2004'te bazen tatlı çılgınlıklar yapardı. Dönerdi 3'lü savunmaya, Çekerdi ümit özat'ı liberoya. Selçuk ve Fatih Akyel'i çıkarır yozgatlı ve rebrov'u alırdı oyuna. Yozgatlı-aurelio-rebrov-tuncay orta alan dörtlüsüyle ve serhat-nobre-pvh forvet hattıyla maçı çevirirdi. Daha sonra da serhat-ali güneş değişikliyle de oyun güvenliğini tekrardan sağlar ve 3 puanı cebine koyardı. Ömer üründül, mehmet demirkol, şansal büyüka ve kemal belgin gibi garantici manyaklar yerden yere vururdu onu ama hıncal uluç ve Kazım kanat yere göğe koyamazdı.
"keşke bizde de öyle cesur hoca olsa" derlerdi.

Hey gidi günler hey !
Şimdiki kadroyla daum bile şampiyon yapamaz. Bu yönetimle şampiyon olamaz.
Elinde çok üstün kadrolar vardı. Galatasaray sabri, saido, ayhan akman, cihan haspolatlı ile falan oynarken daum’da hoydonklar, aleksler, anelkalar, prime tuncaylar falan vardı amk. Kaldı ki o zamanlar var falan da yoktu. Anelka topu elle kaleye sokuyordu. Bir şey olmuyordu. Aziz hakem odası falan basabiliyordu. Kısacası elindeki imkanlara göre başarısız bir td idi. Şimdi gelse -ki bence gelmeli- büyük hezimet yaşaması işten değil,
2006 da Denizli'de,
2010 da Kadıköy'de uzatma dakikalarında, o kadar baskı kurmuşken bir gol atsa, fb'nin imparatoru olarak anılacak teknik direktör.
Hele ki 3 sene üst üste şampiyonluktan sonra dört beş'te yapardı daum.
Guardiola bile gelse minik kuştan bi bk olmaz.
Feto'nun en çok zarar verdiği teknik direktör. Gelse feneri banko şampiyon yapar.
getirin şu adamı da alem teknik direktör görsün.
2002-2004 arası izlediğim futbolu ömrü hayatımda bir daha izlemedim. Öyle özledik ki. Evet.