bugün

neden bu dünyada yasak olan bir şeyin cennette de yasak olması gerekeceğini hiç düşünmemiş bireyin sorusudur.

atıyorum sigara içilmeyen bir ortamda bu yasak diye,

dışarı çıkınca açık havada da mı sigara içmiyor insanlar.

gerçi klasik çamur at izi kalsın solcusu işte.

sapla samanı karıştırıp aklınca tespit yapıyor.

arkadaş yaratıcı burada haram saydığı şeyi orada helal kılmaya bile muvaffak olamayacaksa,

o zaman al bu dünyayı da ahireti de sn kontrol et bu "müthiş" zekanla.
aslında kelamcılar her nedense buna hepsi mecaz değip işin içinden çıkmak varken yanaşmıyor.

ulan de hepsi mecaz, güzel şeyleri tasvir etmek için kullanılan semboller de geç.

yoksa tanrının birini sarhoş etmesi için alkole ihtiyacı mı var?

yani alkol olmadan sarhoş edemez mi?

işte bu mantıkla gidip bu sorunu gayet çözüme kavuşturabilirler.

tanrının insanı mutlu etmesi için cennete ihtiyacı yok demek istiyorum, orada olanlar anlatmak için sembollerdir diyorum, sana diyorum hey kelamcı ama sikine takan olmadı.
o yüzdrn dünyada içmiyoruz beyler. her şeyin bi yeri zamanı var. sınavda oyun oynarsan sonuçlar berbat olur. sınavdan sonra bol bol oyna.
cennetteki şarabın sarhoş edici etkisi olmamasıdır. dünyadaki şarap insanı sarhoş eder ve kontrolden çıkarır bu yüzden yasaktır mantık kurmadan neden böyle bir başlık açtınız.
bu konu ile alakalı öznel fikirlerimi beyan edeyim. dikkat uyarıyorum bu bir vaaz değildir bu yazılanlar benim kafamın içindeki düşüncelerdir. özneldir doğrudur veya değildir tartışmaya açıktır.

Dünyadaki algılarımız hislerimiz ve düşüncelerimiz doğduktan sonra çeşitli faktörlere dayalı olarak gelişir. bunları uzun uzun anlatmayacağım çünkü bunu anlatması altı saat sürer. merak eden arama motorlarında aratsın okusun. Evet iyi-kötü ayrımı aşk-nefret olgusu gibi durumların kazanımı ortalama olarak ergenlik dönemimize rastlar üstün zeka sahibi değilseniz. Şimdi konuyu fazla dağıtmadan hedefe doğru yönelelim. Alkollü içecekler insana sarhoşluk verir sarhoşluk iyi-kötü ayrımını yapabilmemizi zorlaştırır. Bilinçaltındaki duygularımızı tetikler alkol insana yersiz bir cesaret verir bazen. Bu duyguların temeli nefsani dürtüler ve bastırılması ile alakalıdır. Yani örnek verecek olursak cinsel eğilimler bastırılmış dürtülerdir. Yaşanan tecavüz vakaları ki bunlar artık ayıkken daha çok gerçekleşiyor ironik. Dünyadaki çevre kötü diye sınıflandırılan davranışları icra etmek için müsait. Ama cennette bu mümkün olmadığından alkolünde sıkıntı olmayacağı kanısındayım. bu sadece sığ bir fikirdir. beynimin inanca mantıklı bir açıklama getirmeye çalışmasıdır.

SUAL: iÇiYORMUYUM?
EL CEVAP: ZAMAN ZAMAN.
cennet şarapları kafa yapmaz. aklı gidermez. şarhoşluk vermez.

illede şarap istediyse canın sinekli şaraplar var ucuz yollu. cenneti bekleme bence çok beklersin bu kafayla.
sarı çiçeğe annen bana ver mı diye sorulması.
Şarap senin bildiğin kafanı 1 milyon yapan şaraplardan değil kevaşe.
Kaynağından (doldurulmuş) testiler, ibrikler ve kadehler ki bundan ne başlarını bir ağrı tutar, ne de kendilerinden geçip akılları çelinir. (Vakıa Suresi,18-19)

“Bembeyaz; içenlere lezzet (veren bir içki). Onda ne bir gaile vardır, ne de kendilerinden geçip, akılları çelinir” (Saffat Suresi, 46-47)

Efendim ateistlerin kuranı düz mantık okumasından kaynaklanan bir durumdur. Kuran ı kerim nutuk kitabı gibi okunmaz,tefsir eşliğinde okunur. Böylece ayetlerinde birbirlerini tefsir ettikleri görülür.

Uzun lafın kısası ayettede olduğu gibi cennetteki içecek bu dünyadaki haram edilen içki gibi sarhoşluk vermez.
seksomanyak arapların şarap içmesi tehlikeli gibi geldi. birbirlerine dalabilirler.
"eğer böyle bir şey varsa, neden burada içmiyoruz? bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. hadi arkadaşlar cabarnet ve merlot'un aşkına." dedirten inanış.
Burada alkole günah deyip cennette şarap içeceğine inanan, burada saç telini görmeye günah degip cennetle hurilerle yatacağına inanan kişilerden korkun bu adamlar herşeye inanabilirler.
olayı fanilik-ebedilik denklemi ve nefis imtihanı başlıkları altında incelerseniz neden burada yasak olan şeylerin orada serbest olduğunu belki anlayabilirsiniz. belki diyorum ama o da zaman alacaktır, çünkü siz sorguladığınızı zannediyorsunuz. oysa siz sorgulamıyorsunuz, zaten en baştan beri inkar etmek istediğiniz şeyi inkar etmek için bahane arıyorsunuz, ironik olan ise güya kendinizin daha zeki ve sorgulayan taraf olduğunuzu iddia etmeniz oluyor bu da bizi "sorgulayan herkes ateist olur" gib saçma sapan bir mottoya götürüyor (sorgulayan değil inkar etmek isteyen ateist olur ve x konuya cevap alsa y konu üzerinden aynı yolda devam eder - çok basit, ulaşmak istediği sonuç daima inkar olduğu müddetçe sonuç değişmeyecektir). aynı durum amacı iman olan için de geçerli ama tersten tabiki. özetle allah katında insanlar temelden ikiye ayrılır, kafirler ve imanlılar.

yani asıl tartışılacak konu bunların hiçbiri değil, cennetmiş, huriymiş, cehennemmiş, şarapmış, sütmüş, bunlar çok detay ve basit şeyler. asıl tartışmaya açık olan konuyu ise buraya yazamam bile, zira tartışmaya kapasiteniz yetmez.
bazılarının cennette kafayı bulmak için dünyada kafa kesmesine neden olandır.

dünyada da kafayı bulmanın yolunu bulmuşlar.
oha?!

ciddi ciddi cennetteki şarabın kafa yapıp yapmayacağını sorguluyorlar lan...

muhtemelen olmayan allah belanızı versin.
türkçe'deki "içki" anlamına gelen "şarap"la, kur'an-ı kerim'de geçen "şarap" kelimesini bilmeyen cahil cühela takımının yanlış anladığı şeydir.

arapça'da şarap kelimesi "şerebe" yani "içmek" fiilinden gelir, yani ayette geçen haliyle "lezzet veren şaraptan ırmaklar" kısmı, "lezzet veren içecekten ırmaklar" anlamı taşır ki, buradaki "içecek" kelimesi herşey için kullanılabilir. su için bile.

burada kendini bilgili zannedip dini sürekli kötülemeye çalışan cahil takımı gitsin az ötede oynasın.
Yav arkadaşlar vakıa 17 18, saffat 46 47 ayetlerde cennetteki bahsedilen ıceceğin sizin çağdaşlık sımgenız rakı şarap tan farklı olduğunu, sarhoşluk vermediğini açıkça söylediği halde ne yapmaya çalışıyorsunuz, anlamadım.

Hani alkol karşıtı olsanızda, biz ne bu dünyada, nede ahirette alkol almayız deseniz anlarım. Hem alkolü yasaklayan dine bu dünyada karşısınız. Hemde cennettekının de aynı olmasını savunuyorsunuz.

Yav siz beyin fıtığımısınız?
şarap sevmeyenleri üzecektir.

yan yana jack-enerji akan ikiz ırmaklar olsaydı kesin sevap kasıyordum şu anda mesela.

alternatif olarak tuborg kırmızı akan ırmak da olurdu bak.

(bkz: kokain şelalesi)
inanmadığım durum. Uçmak kavramına elbette inanıyorum, tamuya da.

Benim inandığım uçmak turan'da. Yani türk coğrafyası üzerinde kurulu. Benim inandığım şekliyle Orada türk bayrakları dalgalanır. Yeryüzünün en sevimli ve en masum varlıkları olan türk çocukları (hastalık, kaza veya türk düşmanlarının soykırımına maruz kalarak can vermiş balalarımız) sevinç içinde oyunlar oynar, Orhun, selenge, aras, tuna çağlar. Türklüğe hizmet etmiş, ahlaklı ve erdemli türkler tanrı dağı'na ulaşır.

Açıkçası şarapmış, arapların Gılman dedikleri yakışıklı olduğu söylenen milliyetsiz erkek köleyle gece gündüz işi pişirmekmiş falan bunlarla işim olmaz. Dünyada kiminle evlendiysem yine onunla olurum. Türk kadını türk erkeğinden başkasıyla evli olmaz. Ayrıca içeceksem de kımız içerim, mis.
Hee. Yerden de magic mushroom toplayacaz zaten.
tanrının mükafat olarak sunduğu bir ödül diyelim. küvete şarap damlatıp içinde uyumak da bir değişik fantezi olabilir tabi.
Ama o şaraplar farklııı
Diyecek olan ayet bükücüler geliyor.
bu şarap bal gibi de alkollü, kafa yapan şaraptır. bunu içen mollalar birbirini bafilemeye kalkmaz inşallah. zira içki kültürü adı üstünde bir kültürdür.
(bkz: çok beklersin)

insan ne ile dalga geçeceğini şaşırıyor bazen.
cennette ibadet olmayacaktır. allah cennettekilere göründüğünde tümü secde edecekmiş fakat allah başlarınızı kaldırın kullarım burada ibadet günah sevap yoktur diyecektir. neden olmadığını soran zeki arkadaslara sesleniyorum ulan basit bir ygs sınavnda bile kalkıp halay cekemiyosun koskoca dünya sınavını sorguluyosun amip diyecem amip bi işe yarıyor mk.