bugün

gideli 14 yıl olmuş. 14 koca yıl..
ilginç bir kişiliğe sahip, gerçekten kendine özgü sanatçı.

Beyaz show'a katıldığında 'ne zaman şarkı söylemeye başladınız?' sorusuna 'valla annemin karnında 6 aylıkken söylemişliğim var' demişti.

O yayından yıllar sonra videosunu izlediğimde 'acaba bu yüzden mi bu kadar kendine has' diye düşünmüştüm. Ömrümde tanıdığım gerçekten en ilginç insanlardan biri.

Sesi her daim kulağımızda, ruhu ışıklar içinde olsun.
12 eylül ün '' vatan haini" ilan ettiği, şarkılaryla, yaşantısı çelişkili,gençliğinde solcu, yaşlanınca fetocu olan sanatcı.
inanmıyorsanız buyrun.
not; onuncu köy.

https://youtu.be/mRgdwCMAaOY
nur içinde yat güzel insan, seni o eşsiz sarkılarınla daima anıyoruz.
ömrü hayatımda konserine gittiğim ilk sanatçıdır. henüz çok küçük olmama rağmen o kadar net hatırlıyorum ki o meşhur kocaman fötr şapkasını.. yola çıkmadan önce abimin arabada "bekle cem baba, geliyoruz" tarzı coşkulanmalarını.. "sanatçı" kelimesini bu denli hak eden çok az kişi gördüm bildim
Bir iki şarkı harici pek Numarası yok. Evet.
Cem Karaca'nın sesi gerçekten büyüleci ve müthiş kendisini gerçekten çok severek dinliyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=kEnNLRTnHkU

1992 de seslendirilmiş olan bu parçayla bugün kendimizi anlatıyoruz. Teşekkürler Cem Karaca.
Bayılırım.
'Sendeki işve anamda olsa,
Babam geri dirilir.'
ben, Hasretlerden süzülürken sevda gibi sevdalara, vallahi işportaya düşürecekler diye korkuyorum sevda gibi sevdamı.
o yüzden öyle ömrümm ömrüm deyince ağlayasım geliyor.
oluyor mu böyle cem bey, napıyorsunuz acaba?

http://www.youtube.com/watch?v=Kjo5pj2PnWk
ülkemizdeki her sese hitap eden nadide sanatçılarımızdan. her şarkısının ayrı bir anlamı vardır, hepsi istisnasız dinlenesidir. kıymeti bilinmesi gerekendir.
"aldat dur, aldan dur, oğlum hayat bu mudur?"
Hard core rap dinleyicisi olduğum halde, koyu bir cem karaca dinleyicisi olmak biraz absürd olabilir ama koyu bir ses rengine ve yorum yeteneğine sahip, falsettolar kafa sesleri gırtlak hepsi.
Mükemmel bir sanatçıdır gerek sesi gerek yorumuyla harikadır. Babası azeridir. Karabağ türküsünü dinlemenizi tavsiye ederim.
-Ne olur ıslak ıslak bakmaaağğğ öööyyyleee...

Der gibi duruyor o yaşta bile.. bunu söylemek haddime değil ama yine de söyleyeceğin adam olacak çocuk belli ediyor kendini..
yukarıdaki entryde yer alan sözlerin sahibi için (bkz: muharrem ertaş).
12 eylül'e giden süreçte ve sonrasında eziyet edilen sanatçılardan biridir. darbe öncesinde kasetleri toplanan konserleri yasaklanan ve hayatı kısıtlanan biri olarak 79'da almanya'ya taşınmıştı. darbe sonrasında yargılanmak için yurda çağrıldı. 83'te yurda dönmediği için vatandaşlıktan çıkarıldı. 87'de özal'ın affı ile yurda döndü. 90'lı yıllara kadar politik çalışmalarına kısmen de olsa devam etti. sonrasında eski popülerliğini yitirdi ve 2004'te aramızdan ayrıldı.
Anadolu rock efsanesidir.
Siyasi görüşü yüzünden çokça eleştirilen fakat müziklerine, sesine kimsenin bok atamayacağı mükemmel bir ses. Playback olmadan adını söyleyemeyen şarkıcıların olduğu bu dönemde özlenilen sanatçılardan biri. Ayrıca safinaz, hep kahır, bu son olsun, ömrüm, ay karanlık, ölüm, kerkük zindanı gibi parçaları mükemmel ötesidir. Çok özlüyoruz seni büyük üstad nur içinde uyu.
iyi ki ölmüşsün üstad, iyi ki görmemişsin günün rezilliğini.
Bütün şarkılarına hayran olduğum fakat yiyin efendiler, obur dünya ve kirlenmiş çıglık şarkılarına ayrı bir hayran olduğum efsane sanatçı.
kendisini sevmekle birlikte, beyaz show'a çıkıp tarkan'a salladığı programı izleyince, ''bir şeyi ne kadar az incelersen o kadar çok seversin.'' tezimin beni haklı çıkartmasını şaşkınlıkla izledim.
https://youtu.be/3DgfKdnUBkA
dönemim türkiyesi’ni çok güzel ve ironik bir şekilde anlattığı şarkısı “raptiye rap rap” en güzel şarkılarındandır.
ne güzel demiş 'eskiden karpuz idik şimdi döndük bir hıyara' diye. canını yediğim ya nasıl da bilmiş ne mal olduğumuzu.
görsel

Ustam geldi sırtıma vurdu, unut dedi romanları.
albümleri toplam 15 milyon satış rakamına sahip sanatçı.