bugün

istek tazeleme duygusudur. Arzu ve özlem ile işbirliği yapar. Önce çok arzularsın, olmaz olmaz, gün gelir senin olur. Bu defa bıkma olayı devreye girer. Başka arayışlara girersin, elindekine isyan edersin. Atarsın en son başından. Gün geçer, pişman olursun. Özlersin eskiyi. O tazelenme duygusu devam eder bu süreçte. Ya dayanamayıp eskiye döneceksin ya dişini sıkıp unutmayı bekleyeceksin.

bıkmak, kaderimizi değiştiren büyük unsurlardan biri. Fikirlerin çoğuna yönü bu fiil veriyor. Bıkmak, insanın doğasında var. Ya sen bir şeyden bıkacaksın, ya biri senden. Deveranın esası budur.
bıkmaktır işte.
"bıktım" diyemeyecek kadar bıktığınızı, bıktığınız konusunda çevreyi inandırmak için hiçbir çaba sarf edemeyeceğinizi gösteren hissiyat.
Bıkmak problem değildir, bıkkınlığa neden olan kişiye patlamak hiç problem değildir. işe yaramaz yarımlara patlıyoruz.
Aslında olumsuz şeyler yaşatan olgu yada olaylar hakkında kullanılmaması gereken fiil. Ancak biz insanlar tezatlardan keyif alır gibi yaşamaya alıştırılmışız. Bolca abartı, kinaye, tezat kullanırız konuşurken de.

Neyse..

Ben de, bıktım.

Korkmaktan sıkıldım ilk önceleri, üzülmekten bıktım, depresyondan bıktım, hayal kırıklıklarından, ağlamaktan da bıktım, en son yıllar önce bir ölüm haberine ağlamıştım sessiz sessiz, bir daha da ağlamadım, zaten daha ilk gençlik yıllarım sonrasında ağlamaktan bıkmıştım, çok ağlamazdım yani. insanlar için endişe etmekten bıktım mesela, insanlardan bir şeyler beklemekten, yani tam olarak beklentilerden bıktım, beklemek.. Beklemekten bıktığım kadar hayattan bile bıkmadım.
Bıkmadığım şeyler çok sayıda, insanların kadın yada erkek olmasından fena bıktım. Hayali kahramanlarım çocukken bıkıp öldürdüğüm ilk kurbanlarım. Faşistlerden bıktım, vitamin niyetine, boş vakitlerde bıkılası..
dayanamamak, usanmak durumu.
çok tekrarlanması sebebiyle bir şeyden doygunluk ya da yorgunluk duymak.
(bkz: yılmak)
tekrarlanması veya sürüp gitmesi yüzünden bir şeyden doygunluk veya yorgunluk duyarak istemez olmak.
Yeter demektir.
ZAMANDA BiR EŞiĞiN ÜZERiNDEN SIÇRAMAKTIR.