bugün

aşkı aldı, acıyı verdi.
istanbulda bozuk olan havalara moralim cok bozuldugu icin izmire geldigimde havayi guzellestirdi.
allah ateisttir. insana inanmaz. *
"tanrım, tanrım bugün sen ne yaptın?!"
woody allen - tüysüz
sana, akıl ve bu başlığı yazıp yazmama özgürlüğü verdi mesela.
ne yapmasını umut ediyorsun diye sorulması gereken bir başlık.
eğer evde oturuyor, sabahtan akşama kadar bir halt yapmıyorsan allah' ında senin için birşey yapmayacağı kesindir.

ayrıca sabah uyandın ya, daha ne istiyorsun?
beynindeki kalan zekayıda geri almış belli.
ben Allah için bugün ne yaptın?? sorusunu kendisine sormakdan kormamalı insan..sen korkma ben sana sorarım..Sen Allah için bugün ne yaptın??..
bugün allah senin için cehenneme 1 kömür/odun daha attı.. önceden yatağını hazırlıyor..
benim de kafama takılan bir soru. bunca yıllık ibadet, günahtan sakınma geçmişim var bir gün bile allah denilen varlığı hissetmedim, çaresiz anlarımda yanıma koştuğumu görmedim. yani demem o ki her iş olacağına varır, her şeyi doğa kanunları belirler, evren dışarıdan müdahale almayan bir yerdir.
bu soruyu sorabilecek zeka seviyesinde olmak bile sana allah'ın en azından kötü bişey yapmadığının kanıtıdır. şükredilmelidir. iyi bişeyler de elbette yapmıştır tabi ki görebilene, şöyle demiş halil cibran:

adam fısıldadı: ''tanrım konuş benimle''.
ve bir kuş cıvıldadı ağaçta.
ama adam duymadı.
sonra adam bağırdı:
''tanrım konuş benimle''.
ve gökyüzünde bir şimşek çaktı.
ama adam dinlemedi onu.
adam etrafına bakındı ve,
''tanrım seni görmeme izin ver'' dedi.
ve bir yıldız parladi gökyüzünde.
ama adam farkına varmadı.
ve yüksek sesle haykırdı:
''tanrım bana bir mucize göster''.
ve bir bebek doğdu bir yerlerde.
ama adam bunu bilemedi.
sonra çaresizlik içinde sızlandı:
''dokun bana tanrım ve burada olduğunu anlamamı sağla, ne olur!''
bir kelebek kondu adamın omzuna.
ve adam kelebeği, elinin tersiyle uzaklaştırdı...
- bugun sadece 23 bin kez nefes alıp verdin değmez mi sence bu?
kendini nimetten sayan tek hücreli organizma söylemi.
bu gün Allah senin için ne yaptı biliyormusun?,sadece şunu bilmen yeterli;
güneşin hala dogudan dogması.
yemen'in aden ilçesinden dogacak olan ateş topunun dogmaması.
decal ın ve yecüc ile mecücün hala yerlerinde durması.
meryem oglu isanın gelmemesi.
yetermi ?yetmez ise devam ediyorum;
gökten sıcak yagmurların yagmaması
biri doguda biri batıda ıolmak üzere üç yer batmasının meydana gelmemesi.
eger bunlar meydana gelmediyse,hala düşünmeye bir fırsatın var demektir.şimdi sen düşün bugün Allah için ne yaptın
irade verip kendisine bu isyanı yapmana göz yumdu ve senden hala umutlu..ölene kadar bekleyecek seni. öldükten sonra yargılayacak. anladın mı? anlamadıysan devam et gülelim.
allah seni en baştan rızıklandırdı. ama sen hiç bir şey yaptın mı? o sana değil sen ona muhtaçsın. şu güneşin doğuşu, bitkinin büyüme çabasını görmüyor musunuz? kuş bile rızkı için çabalerken nankör insanoğlu isyan eder.
yürü ya kulum dışında her şeyi söylediği kesindir. bulgular yok ama kendisinin de olduğu konusunda endişelerim var.
böyle başlık açtığın için allah belanı vermedi. daha ne istiyorsun.
1- sırf vicdanın sızlasın diye afrika'da günda 6000 çocuğun açlıktan ölmesine seyirci kaldı.

2- sırf yapmadığın o.ç. kalmadığı için koyunu kuzuyu danayı yarattı ki kesip öbür tarafta üstüne binip geçesin.

3-kendinin kim olduğunu ve öldüğünde iyi tarafta mı kötü tarafta mı olacağını seçmen için. Çalma dinler de yarattı. onlara inanırsan zokayı yuttun hesabı.

4-bu dinler birbirleri ile çarpışırken izledi müdahale etmedi. Sonuçta ölmenin en anlamlı yolu da buydu. açlıkmış sefaletmiş bir yana.

5-bu arada seni dünyayı yarattıktan 4,5 milyar yıl sonra yarattı. neden öyle geç yarattı anlamadım. (Dünyanın koşulları 2 milyar yıl önce insan için uygun hale gelmişti zaten.)

6- bir de müminleri yarattı. onlar daha doğuştan mümin bir ailenin yanında doğduğu için douştan cennet kesindi. Bıyıklarına ayrıca özendi.

7- arapçayı yarattı ki. ilk insan arapça konuştu. neymiş afrika diliymiş primitif dillermiş. Onlar kafayı bozdugundan öyle lagaluga konusuyorlar. orijinali arapça bunun.

8-ama hakkını vermek gerek sonuçta yaratmış. sadece varolduğun için şükret. Gerisi için abartma bence... belki de diğerlerini o yaratmadı benden söylemesi ...
bu tip insanlara al kardeşim dünya senin desen, yanında güneşi ister, al yanında güneş desen, ayı da alayım der, al sana yanında da ay desen, neptünüde istiyorum der, al sana neptünde desen, jüpiteride ister... bu böyle uzar gider ne yaparsan yap yaranamazsın, bu tip insanlar hep bana hep bana, biz bir şey yapmayalım, ölmeyelim ağlamayalım falan, böyle ilkokul çocukları düzeyinde muhabbet gerek yok...
allah her anın yaratıcısıdır
o her an senin ve benim için bu evreni yaratıyor.
(bkz: hala yaşıyorum)umut ediyorum huzurluyum bilmemek anlamamak ne çelişkidir .
(bkz: belanı vermemesidir)
gece azraili yollamadı.
aklı olan birinin sorabileceği soru öbeklerinin dışında kalan başlıklardan biridir. (bkz: döl israfı)
Bir gün Allah seni öyle bir cezalandırıcak, çarpıcak ki...
O gün Allah senin için ne yaptı anlayacaksın.