bugün

Bugün arkadaşın babasını kaybettiğini duyunca kendi babammışçasına ağladım, çocuğunu okutmak için 62 yaşında işçi olarak çalışmak fedakarlıkta sınır tanımamayı gösterir. Sakın benden önce ölme canım babam.
canım babacığım; ben evlenmeyeceğim. o b.ku bir kez yedim bir daha yemeyeceğim. allah rızası için alttan alttan yoklama yapma. ellerinden öpüyorum. not: bu ay biraz sıkışığım az bi para yollarsan çok makbule geçer.
beni eversene.

(bkz: baba beni eversene)
senle babalar gününü kutlayacak kadar bile ömür geçiremeden aramızdan ayrıldın. küçüktüm küçücük... neden bıraktın gittin baba neden? neden ölüme direnmedin? neden ölüme "dur daha evlatlarımla yaşayacak güzel günlerim var demedin? neden beni 2 yaşımda yetim bıraktın? nedne ha neden? sesini bile hatırlamıyorum bilmiyorum baba... 20 sene oldu ama hala bir konuşmada "baba" sözcüğünün telaffuzu bile içimi sızlatmaya yetiyor gözlerimi dolduruyor.

senden sonra çok çileler çektik çok cefalara katlandık. fakirlik değil ama yetimlik hep boynumu büktü. seni çok özlüyorum daha doğrusu baba nasıl olur onu merak ediyorum.
iyi ki varsın babam, sen ki annemi hastalığında bir saniye yalnız bırakmadın. imreniyorum ben size ,ben bilmezdim senin annemi bu kadar sevdiğini. herkesten çok sen ağladın sen üzüldün. iyi benim babamsın.
baba seni çok özledim
biz anlaşamıyoruz ama o en çok beni seversin biliyorum ben de en çok seni... annemden çok.
yalnız bıraktım seni ben orda tek başına kaldın çok yalnız
ben de yalnızım hiç bu kadar yalnız kalmamıştım
aynı sana benziyorum ben de senin gibi yanımda tek kişi bırakmadım
olsun ama dimi? sen hala dimdiksin o kadar şeye rağmen be ben de olmalıyım yani ben ne yaşamışım ki sanki seninkinin yanında hikaye...
arada bi kızıyorum yaptıklarına ama sen benim babamsın en iyi en mükemmel baba
o kadar özledim seni baba...
en mutsuz anında bile nasıl da gülüyosun? hayat bu ya hep mutsuzsun biliyorum...
kıyamam sana... insan büyüdükçe anlıyor gerçekten değerini
ana gibi yar baba gibi diyar olmazmış derler ya öyle gerçekten keşke hiç gitmeseydim yanından sadece seninle ilgilenseydim
biliyorum çok üzdüm sen de beni çok, çok... her şeye rağmen baba ya gölgesi yeter
kendi hatalarının sonuçlarıyla boğuşuyosun ve ben seni o halde bıraktım ya allah beni kahretsin benim ömrüm seninkine eklensin
sen için her şeyi yaparsın ben de hazırım her daim
o nasihatler boş değilmiş gerçekten ah baba ah ne kadar söylersen söyle
ben sana benziyorum o nasihatler hiç işe yaramıyo aynı senin gibiyim çünkü olmuyo ya olmuyo
aynaya bakıp konuşuyosun resmen ben, senim ya sen...
sınavdan sonra gelicem destek olucam sana. seninle uyicam sarılıcam sana
sen beni tatlı tatlı seviceksin yine her gece kalkıp benim üstümü örtceksin
sabah beni deli edip çok güzel yumurta kırdım gel yiyelim diceksin
uyanmam için yanıma uzanıp sarılıp kulağımın dibinde bağıra bağıra konuşucaksın
yemin ederim itmicem
baba git ya yeter ya her sabah demicem
hayatımda en sevdiğim sensin benim babam bitane...
aslan gibi... kim ne derse desin hiç bizi yalnız bırakmadın sen düşmanın bile zordayken yardım edecek kadar erdemli kaldın
vicdanlı, şefkatli, sevgi dolu her şeyden öte mükemmel bi babasın
çok özür dilerim... çok...
sakın benden önce gitme. sakın baba.
baba,

kendi hayatını mahvettiğin gibi, bizim de (benim ve kardeşimin) hayatımızı mahvettin. Bizim adımıza sürekli kararlar alarak hayatımız boyunca mutsuz olmamızı sağlayacak mesleklere girmemize sebep oldun. Hep en doğrusunu bildiğini sandığın için, üzerimize diktatörlük kurdun ve bizim fikirlerimize saygı göstermeyerek, bizi hiç dinlemeyerek bizim ömrümüzün sonuna kadar 'lanetlenmiş' gibi yaşamasına göz yumdun, sebep oldun. Şimdi ben ve kardeşim işe giderken maalesef her sabah kalkarken küfrediyoruz. insanın hayatında en önemli yeri olan unsurlardan biri olan 'meslek' kavramını bizim için anlamsız hale getirdin. Bunların hepsi senin yüzünden oldu.
'Ben sizin iyiliğini düşünüyorum.' dedin ama bizim için hep en kötü sonuçlara zemin hazırladın. Üniversiteye girdiğim günden, şu an şu yazıyı yazdığım ama kadar ne kadar gülümsersem gülümseyeyim içimde her zaman bir yaranın saklı olmasına sebep oldun. Keşke ama keşke kendi kararlarımı verseydim de gerekirse hayattan tokat yeseydim. En çok koyan da şu an bulunduğum konumun, başkalarının aldığı kararlar sonucu gerçekleşmesi.
Çocuğum olursa senin bana yaptığın yanlışları çocuğuma yapmayacağıma dair kendi kendime ant içtim.

Ama ne olursa olsun babamsın. Allah göstermesin, başına bir şey gelirse, hiçbir şeyi umursamam, her şeyimi seferber ederim ve yardımına ben koşarım. Ama şunu da bil ki babacığım, bende açmış olduğun yara ben son nefesimi verene kadar içimde saklı kalacaktır ve asla ama asla unutulmayacaktır.
30 40 sene sonra acaba benim de çocuklarım olup , böyle, benim göremeyeceğim yerlerde bana olan sevgi, özlem , kederlerini dile getirecekler mi ? işin doğrusu hiçbirimiz şu an babamıza duyduğumuz sevginin fakında değiliz, ya da gidip bizzat kendisine söyleyemeyiz. yanılıyo muyum ?
hayat böyle işte, babalık zor olsa gerek, odanın birini açarsınız, karınızla çocuğunuz sizi görünce gizli gizli konuşmalarını keser bocalar bir gülümsemeyle " biz de ana - oğul dertleşiyorduk" der. baba da hiç anlamamış numarası yaparak, kendisi hakkında yapılan konuşmaları içine gömer. saçı sakalı ağarır, hep içine gömer. kalp yaşı zamanın bir adım önünde geçer gider. içine atar hasta olur " üşütmüşüm ya, önemli değil, siz gezmenize gidin, benim yüzümden eğlencenizden kalmayın" der. yaşlanır babalar, bu yüzden yaşlanır. çocukları hep istediği şeyleri yapmasını ister babalarının, hep ister hep ister. baba, " oğlum bugün çok yoruldum makine başında, biraz omzumu ov da maçını yine izlersin" der, ama oğul akşama kadar canı çıkan babayı anlamaz ve bin bir türlü isyan eder. oflaya puflaya, bir iki yalandan masaj yapar, sonra "tamam oğlum sağol , bu kadar yeter " der , oğul sanki gerilmiş yaydaki ok gibi fırlayıp koltuğa iki seksen uzanır gider.
işte şimdi büyüyorum baba, eşşek kadar oluyorum artık. ve kahretmesin ki anlıyorum seni, tüm fedakarlıklarını göremediğim için affet baba. biz sıkılınca, verdiğin parayla arkadaşlarla sigara eşliğinde dertleşirdik, bi dünya gezer tozardık da doyamazdık, stresimizi (!) atamazdık da, sen , ailemizin reisi olan sen, eve para getiren sen, kendi paranla gidip kahvede tek bardak çay içmezdin.
...okudum baba , bir yerlere geldim ama kendimi affedemiyorum. ama gözlerini rahatça kapatabilirsin bu hayata, arkandan sürekli yasinler fatihalar yollayacak olan evlatlar yetiştirdin. you can proud of yourself. işte bu dili de senin vermiş olduğun parayla gittiğim kursta öğrendim. ne eşşşoğlu eşşekmişiz ki "yok" dediğin zaman yoktan anlamazdık da sana kızardık. ( eşşoğlu derken sen hariç be baba ). şimdi ise bir an önce mesleğime kavuşup para kazanmak ve sana , belki de dünyanın en haz veren- duygusunu yaşatmak için sabırsızlanıyorum. ilk maaşımla iyi bir takım elbise alacam sanırım. sonra sinirlenmeyesin " ulen olum kumaşı alsaydın da dükkanda ben dikseydim olmaz mıydı?" diye. sen artık yorulma diye satın alacam.
işte böyle be baba, tartıştığımız zaman bi köşede gizlice ağladığımı da söylemeyeceğim sana . çünkü, " evlatlar babalarına sevdiklerini söyleyemezler" ilkesine aykırılıktan içeri alırlar.
az daha gayret baba... bak öleyim falan deme haaaaaaa :..(...
uzaklardaki koskoca dağlar gibisin be babam. o kadar uzaktasın ki gelmek istesem bile buna üşeniyorum inan. bu kadar uzaklarda olmak zorunda mısın? senle hep resmi bir ilişkimiz oldu, biliyorsun. sevgini pek belli etmezsin, belki de bunu o otoriter, sert mizacına aykırı gibi görünmemek için yapmadın hiç. keşke bir kez saçımı okşasaydın, bir kez sarılsaydın. şimdi anlıyorsun değil mi, yan yana geldiğimizde birkaç lafın belini neden kıramıyoruz. ortak bir sohbet konumuz dahi yok. ama ben atandıktan sonra, beni adapazarı'na kadar getirip bıraktığınızda dönüş anında ben en çok senin gözyaşlarına duygulandım ve ben de gözyaşlarına boğuldum. şimdi düşünüyorum da ablamı ve beni yetiştirmek, okutmak için çok çaba gösterdin. her şey için sana minnettarım. seni çok seviyorum. iyi ki varsın.
nasılsa kredi kartı ekstrelerini görmüyorsun,muhasebe hallediyor diye kartını siktim baba.
Sen kredi kartı acil durumlar için var, harcamıyorum sanıyorsun ya
Öküz gibi harcıyorum aylardır.
Sana durmadan gömçürüyorum.
Harcamak güzel de bu göt korkusuyla yasamak ne kadar zor bilemezsin baba.
Bi yandan aylardır haberin olmadan ödediğin milyarların öfkesi,
'vicdansız senin acıman yok mu' lu muhtemel sözlerin,
Bi yandan hayatımda ilk defa güvenini sarsacak olmanın kaygısı.
Affet beni.
Ha bide 3 taksit yaptıgımda bankanın +4 vermesi hiç hoş olmuyor bil istedim.
hatırlar mısın o günü? hani altıma kaka yaptım sonra da sen beni dövdün. sonra ben o korkuyla altıma çiş yaptım da annem geldi beni dövdü. hatırlıyor musun?
baba gündüz annemle seni çekiştiriyorum snrada yılan gibi sarılıyorum sana tiksin benden.
sen nasıl bir babasın. ben senin ağzını burnunu yerim. seni severim. çok çok severim. canımsın. canımın taa en içisin. hamd olsun seni yaradana.
fırındaki kanepeleri pişirin.
sımsıcak yürekli dev adam. çok ama çok seviyorum seni. Senin gibi babam olduğu için çok şanslıyım. çok değerlisin.
baba 200 lira verseğe siyah kırmızı lens ve vampir dişi alcam.
önemlidirler. sana şunu söylemek istiyorum. adamsın !
otuz yaşında dalyan gibi olmuşum ne yazar, artık küçülen avuçlarındır benim tek limanım. Ellerinden öper saygı ile selamlarım aslan babam.
hala 'oglum bir sıkıntın var mi?' demeni bekliyorum. bir kerecik ya? lutfen.
baba artık beni kandırma çocuk değiliz.
adamsın adam! sözlük yazarı olsan seri artılardım yemin ediyorum. senden bir kere bile para istemedim çünkü ben istemeden cebime koyuyordun parayı. senden hiç sevgi de istemedim, seviyordun ben istemeden. vallahi babamsın diye söylemiyorum çok erdemli bir kişiliksin.
(bkz: adam adamın teki çıktı rıza baba)
Lütfen espri yapma ve evde şarkı söyleyerek gezme. esprilerin komik değil sesinde çok kötü.
adamın dibisin babalık. yalan yok yazar olsun her gün şuku, her gün nick altı girerdim sana. ama iyi ki olmamışsın her gün mesaj kutumu olum bu senede sınıfta kalma diye yeşillendirirdin. ayrıca anneme, kardeşime, halama, teyzeme selam söyle. kendi işini yap sözlük mözlük seni bozar baba. burdaki uşakları görüp dertlenme şimdi.
Ağır mı geldik olum diye cevaplanası yazılardır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar