bugün

bu adı ilk güzelim şarkı "yine mi çiçek"te duymuştum, "haber etsek o yare, gelse bomonti'den " diyordu. merak etmiştim bomonti neresi diye, sonra istanbulda bir semt ve aynı zamanda çok meşhur bir bira fabrikası olduğunu, hatta türkiyenin ilk bira fabrikası olduğunu, ama uzunca bir süredir piayasalarda olmadığını öğrenmiştim, tüh be yetişemedim o çağlara diye üzülmüştüm.
sonra artık nasıl olduysa (muhtemelen bunda behzat ç"nin de etkisi var) çok sık adını duyar oldum bomonti"nin,tekrar gün yüzüne çıktı nihayet ve tabi ilk fırsatta da denedim.ve sanırım artık bira geçmişim "bomonti öncesi" ve "bomonti sonrası" diye 2 ana başlık altında incelenebilir.
bomonti"den önce, bira benim için içecek bir şey bulamayınca, veya çok fazla içmek istemediğimde tercih ettiğim bir içecekti, özel bir tercih değildi yani. miller severdim içimi hafif ve tadı güzel olduğu için, bir de carlsberg. efes fazlasıyla acı gelirdi, tadından hoşlanmazdım. yani uzun lafın kısası bira içmeyi sevmezdim. hani durduk yere hadi bi bira içeyim diye aklıma gelmezdi.
ne zamanki bomonti"yle tanıştım, gerçek bira tadı neymiş onu anladım. bira içmeyi özellikle tercih eder oldum. akşamları evde otururken, tv izlerken veya ders çalışıp yorulduktan sonra "hadi bi bomonti içeyim" der oldum,diğer bütün biralar silindi gözümde, öyle bişey ki bu, benim için ayar süper miller"dan sert ama efesten de yumuşak, tam kararında yani. artık sadece bomonti var, birayı bana bomonti sevdirdi diyebilirim.

edit: evet fazla uzatmış, fazla anlam yüklemiş olabilirim ama gerçekten yeri bende çok özel.
içimi kolay olan biradır. filtresizi de mevcuttur. soğuk içiniz.
içimi zor olan bira diye bi bira türünün de varolduğunu öğrenmemize vesile olan dandik bira.
sürekli tuborg gold içen benim aklımı çelmiş güzel bira.

karşılaştırmak gerekirse bomanti'nin içimi daha kolay ama daha tatlı.
behzat ç karakteriyle ünlü olan bir biradir.
ilk türk birası. efes kadar güzel olmasa da içmesi güzeldir.
yeni yılda yalnız başınayken güzel giden biradır, seneye deneyiniz.
içebildiğim tek biradır. Biranın o irrite edici tadını almadığım kaymak gibi kayan bir biradır.
marjinallerin birasi. sokaktaki ayyaslar bilmez. tabi bi miller havasi vermiyor, o baska.
Biranın kralıdır. Efesi yoksayarsak.

Edit: imla
birayı oldum olası hiç sevmem, ama arada bomonti içerim. %100 malt olan türk birasıdır kendisi. madem bira içecen, adam gibi iç di mi?

alakasız not: efes pilsen'de çalışan bir arkadaşımın anlattığına göre türkiye'de sanırım konya şeker'den en fazla şeker alan kurum efes pilsenmiş. yani efes'in birasının şekeri malt değil baya glukoz lan.
mariachi den sonra en sevdiğim biradır.
Üniversiteye başlamam ile birlikte keşfettiğim ve düzenli içicisi haline geldiğim bira markası. içimi kolay bir kere efes gibi boğazın amına koymuyor. Midede yakma hisside uyandırmıyor. Şişeside şekilli bişey. Tüketiniz.
iki sene önceye kadar italyan birası zannettiğim biradır. Bi gün istanbulda babam arabayı sürerken karşımıza bi yol ayrımı çıktı bomonti diye. işte o an jeton düştü bana. Bi sonraki bomonti içişimde baktım üstünde ne yazıyor diye. Yüzde yüz türk birasını okuyunca kendi kendime dedim ki okuma yazmam var keşke okusaymışım. Kıssadan hisseye gelmek gerekirse bana efesten daha çok içme zevki veren biradır. Ama bira göbek yapar az tüketin alkollü araba kullanmayın sevgili sözlükseverler.
bira muhabbetinde muhabbetin tıkandığı veya eskiden yadigar can sıkan bir anının anlatıldığı zamanlarda en biricik kaçış yolumuz olan biranın kağıdını sökmek olayından mahrum etse de seviyoruz.

kağıt kaplayın olm şişeyi. bomonti duy sesimi.
behzat ç. ergenlerinin yeni zamazingosu.
5 bomonti kıvamındayım, şerefe üstadlar.
efes ve türevlerinden daha iyi olan bira kimse birayı kafa olmak için içmez yemeğin veya çerezin yanında içecek alternatifidir. bomonti sonrasında gelen çerezlik biralardan (bkz: becks) ya da (bkz: mariachi) fena değildir. afiyet olsun.
bomonti istanbulda şişli ilçesine bağlı bir semt. çok eski bir tarihi vardır. genellikle eski oturanları rumlar ve ermenilerdir. ayrıca bu çok kaliteli olan semt son yıllarda iyice artan fuhuş olaylarına ev sahipliği yapmaktadır insanları canlarından bezdiren bir hal almış durumdadır. yaşayan ahali çile ve ızdırap çekmektedir bir türlü yakalarını kurtaramamışlardır. oturanlar eski günlerin güzelliğini aramaktadır.
hafif olduğu kadar hassas sindirim sistemi olanlarda enteresan etkiler yapan bira.*
içimi rahat, tadı farklı ve güzel olmasına rağmen içindeki gaz ortanının zayıf olduğunu düşündüğüm bira. Anadolu grubuna aittir, içme soğukluğu 6-8 derece arası verilmiştir kendi sitesinde.
behzat ç dizisinden sonra çok tutulan bira..
ne yalan söyliyim ben de o dizide gördükten sonra içmeye başladım..
çankaya atakule'nin altındaki parkta kafes gibi olan sikindirik yerde, poliscilik oynayan ergenlerin elinde bol miktarda görülür.
en tatlı biradır. içimi yumuşaktır. deneyiniz.
icimi kolay bira markasi. efes, tuborg gibi agir degildir. aliskin olmayanlar icin ideal biradir.
behzat ç dizisinden sonra çok tutulan bira..
ne yalan söyliyim ben de o dizide gördükten sonra içmeye başladım..
çankaya atakule'nin altındaki parkta kafes gibi olan sikindirik yerde, poliscilik oynayan ergenlerin elinde bol miktarda görülür.