bugün

yılda ortalama kaç vatandaşı doğal sebeplerden ölmüyor, o sayıya bakılır. hemen anlaşılır.
ülkenin gündemi tek kıstas olmalı bu konuda. bir bizim ülkemizin gündemine bakın bir de isveç ' in .
(bkz: her gün yaşanan tecavüz olayları)
Tbc insidansına ve prevelansına bakmak.
mesela bizim ülkede siyaset her şeyden çok konuşuluyor.
Seçmen kitlesi. Çok Açık ve çok net.
Rayli sistem bence.
Bisiklet yolunun azlığı.
1- insanların birbirine olan yaklaşımları
2- gündeminde tartıştığı kişi ve kurumların vizyonsal ve kültürel kalibreleri
3- doğa, şehircilik konusundaki yaklaşımları
4- sokak hayvanları dahil bütün canlıların hayat güvenliği.
5- hükümetlerin vatandaşlara olan tavrı

Uzar gider ancak bunlar ilk bakışta anlaşılabilecek kriterlerdir sadece gelişmiş ya da gelişmemiş olması değil, gelişmişse de ne kadar geliştiğini de ölçen parametrelerdir bunlar.
Herkese üniversite diploması veriyorsa geri kalmıştır.
Ayrıca pozitif bilimler denen ( fizik,kimya,biyoloji) gibi bölümlerden yararlanamıyorsa 21.yy da geri kalmıştır.
ülke başbakanının "ğ" harfini hep karıştırıyor olması değildir..
yine aynı ülke başbakanının mtv yi müzik kanalından ibaret sanıp ehuehue diye espri yapması da değildir.

halkın bu adamlara tapmasıdır.
(bkz: taze fasulyenin kilosunun 8 tl olması/#37891066)
Ekonomik durumu ve buna bağlı olarak egitim seviyesi.

Not: başlık çalıştığım yerden geldi. tisikkirlir sipirmin
(bkz: gsyih)
(bkz: düğün konvoyu)
Net. Varsa geri kalınmıştır.
Sokakta son ses müzik açıp düğün yapılıp yapılmadığını öğrenmek. Yapılıyorsa kesin olarak yapan insanlar eğitimsiz ve saygısızdır.
toplumunda sürekli bir kutuplaşmanın olması.
Gazetelerin üçüncü sayfaları şiddet ve cinayet haberleriyle doluysa, o ülkede işler ters gidiyor demektir.
yollardaki rögar kapakları ile su boşaltma ızgaralarının yol sathından daha düşük seviyede olması. buna yol ile kaldırım arasındaki yükseklik farkının araba kapısının açılmasına engel olması eklenebilir.
insanlarin gercek ve yorum kavramlarini anlayamamis ve gercek ile yorum (spekulasyon) u ayirt etme yetilerinin olmamasi, dolayisiyla komplo teorilerine olan inancin bilimsel gerceklere gore cok daha fazla olmasi. gecen gun amerika da bi arkadasimin oglunun okul odevine bakmistim, soru soyle:

asagidakilerden hangisi gercektir (fact):
a) korkunc kostumler aptal gorunumlu kostumlerden daha iyidir
b) bir cok Cadilar bayrami kostumu mevcuttur

bu soruyu, anaokulunda soruyorlar....

tabi bu bir cok sebepten bir tanesi, onemli bir tanesi belki de. ama sebep coktur...
nüfustaki çoğunluk dine bakılır. eğer o din islam'sa ülke geri kalmıştır.
Bir ülkenin geri kaldığını sağlıktan ve eğitim sisteminden anlayabilirsiniz. (bkz: Türkiye Cumhuriyeti)
insanların, magazin, futbol ve siyasetten başka bir şey konuşacak kadar bilgi ve kültür birikiminin olmaması.
Geçen bu başlığı ekşise görüp birşey yazmamıştım. Yettiniz gari.ulan yok Türkiye şöyle geri kalmış böyle geri kalmış diye bok atacağınıza bi yanıbaşımızdaki iran’a Suriye’ye Irak’a bakın. Türkiye de herşeyin allık güllük olduğundan değil sadece bu başlık altında aptalca yorum yapanlar bi düşünsün bakalım.
Kadın baskısı, hala süren feminizm tartışması, şeriat, ırkçılık, ekonomi,eğitim sistemi vb.