bugün

bir yaz tatilinde tanıştığım isviçre'li amcaya göre heyecan, atraksiyon başlıcalarıymış. tesadüf eseri konuşma fırsatı bulduğum amcaya neden yaşam standartları yüksek ülkesinde yaşamadığını sormuştum. basit sıradan sebepler bekliyordum. sıcak, deniz, iş mecburiyeti. hayır bunların hiç birini söylemedi." isviçre doymuş, sakin ama sıradan bir sehir " dedi."oysa türkiye öyle mi? siyaseti karışık, her gün yeni bir olay, toplumsal yapısı ilginç, insanları tezat, kısacası heyecan ve eğlence demektir burada yaşamak" cümlelerini sıraladı.ilginç.
bazılarına göre rahatın batmasıdır.
türkiye olması baş nedendir.
nitekim türkiye'de 4 mevsim de tam anlamıyla yaşanabilir...

(bkz: coğrafi konum)
türkiye'de ne yaparlarsa yapsın hor görülmeyecekleri içindir. zira yabancı halıya sıçsa gene medenidir.

hele bir de zenciyse değmeyin keyfine.
türkiye nin güzelliklerinin farkına varılmış olması başlıca sebeptir kanımca. bi de başka bir arkadaş anısını anlatmış ama sikesim geldi o yabancıyı. siktir git ırak ta falan yaşa aksiyon arıyorsan ama yooook ırak v.s güzel değil gördün güzeli yerleş, yerleş bi de güzel deme hala yok aksiyon yok heyecan de göt herif seni. sen gece yalnız dolaş bakalım bi görürsün aksiyonu, çizerler şerefsizim adamı.
kan davası, dedi amca. helmutların hans bunun tarlasının sınırtaşını değiştirmiş o da çekmiş vurmuş. şimdi fellik fellik arıyorlarmış amcayı. acıdım yaşlı haline.
kendi ülkesinden emekli olmuş, orda parayı yetirememiş; gelmiş vatanıma bakmış görmüş ki " bizim para burda değerli" demiş, kalmış.
biz, uludağ sözlük ahali.
türk insanının güleryüzlü ve misafirperver olması.
(bkz: türk kızları)