bugün

zihniyeti körleşmiş, insanlıktan nasiplenememiş,barbar mağara adamlarının kullanacağı bir sözdür. fazla yadırgamamak gerekir çünkü insanlar kendilerinden farklı yaşam tarzlarına, inançlara, kabilelere, milletlere her zaman eziyet etmiştir; ya korkmuştur, ya da hor görmüştür. bunu aşmalarını beklemek gereksizir. takmamak gerekir.
(bkz: faşizm)
(bkz: siyahlar otobüsün ön kısmında oturamaz)
(bkz: burada yaşayamazsın)
(bkz: su içemezsin)
bu gidişle selam vermeyecek duruma gelecekken hala karı kızda olanlar var. çatır çatır sesler geliyor duymuyor musunuz?
yan yana yaşamayla soyunu bulandırma arasındaki farkı anlamayanlara göre faşizmdir.

ne çekiyor da bu hâle getiriyorsunuz kafalarınızı, çok merak ediyorum.
(bkz: soyunu bulandırmak)
şahsen benim kızım olsa zenciye veririm ama kürde vermem. faşist mi oldum şimdi ?
türkler bize kız vermir ha.
Safkan kürt olmadigindan gecersiz sozdur.
yanlış düşüncedir.

Kezban hanım kızlarımız hiç düşünülmeden kürtlere verilmelidir.
zaten Kezban olmayan hanım kızlarımız "saçmalama babacığım bi kürtle mi? ahah..." diyeceğinden bi sıkıntı yok.
ama Kezbanları hemen everelim bi kürtle.
everelim ve sınır dışı dışı edelim. evlilik cüzdanlarına suriye, iran, ırak nüfus müdürlüğü yazdıralım.
iki yanlış düşünceyi barındıran sözcük öbeğidir. *
1. bir ırkı aşağılayarak insanlık açısından sınıfta kalan,
2. kızını kendi malı gibi görüp ona vermem, buna vermem diyeceğine biraz da kendi kızına saygı duyup onun taleplerine müdahale etmemesi gerektiğini düşünemeyen birinin fikir kırıntısıdır.
ben türke kız vermem diyen baba "zamanında çok acılar çekmiş dilini yasaklamışlar :((((" gibi bir savunmayla savunulacaksa saygı duyulması gereken tercihe sahip kişinin sözüdür.
kızını seven babadır. bunun ırkçılıkla alakası yok tamamen sosyolojik.
Mantıklı düşünen babadır.nedeni fasizm değil yaşanılan ve alışılan sosyal, kültürel farklılıklardır.ayrıca buna hakkı da vardır.
kızının töre cinayetlerine kurban gitmesini istemeyen kişi görüşü olabilir. ya da gelenek dedikleri saçma sapan şeyleri ailesine yakıştırmıyordur. belki de torunlarının terörist yetiştirenlerin arasında büyümesini istemeyen kişidir.
sosyoloji bilmeyenlerin savunduğu eylem, sosyolojinin dini mi var ki ordan meşruiyet arıyorsun, ırkçılığın sosyolojiyi kendisine kılıf etmesi ironik. kızın gönlü var ise o lafı eden kişiye siktir çekilmelidir.
sorun kültürle ilgilidir. bu baba kızının bir amerikanla da evlenmesini istemiyor olabilir.
örneğin ben 16 yaşındayken doğulu iyi bir insan olan komşumuz beni beğenmiş ve şakayla karışık oğluna istemiş ( 16 yaşındayım ). ardından bizde kızlar okumaz demiş. babam ben kızımı bu kişiyle evlendirmem derse faşist mi oluyor?
Normal olan eylemdir. Türkler ırkçılıktan dolayı değil, ne zaman kürt görse sikindirik ideolojilerle sağa sola molotof atan, maşa olmaya alışmış, plansız programsız çocuk yapan, it, serseri, hırsızların en çok çıktığı semtlerde oturan kişilere kız vermemesi çok doğaldır. Bana sorarsan günahımı vermem. Irkçı diyerek yargılayanlar sikimde değil. Türkler ırkçı olsaydı elimizi sürmeden saddam kucağında hoplatmak için teklifi yapmıştı. Size halepçeyi yaşatmayan türklerdir unutmamak gerek.
kültür farkından dolayı haklı olan babadır.
normal babadır.

doğan çocuk ne olacak? iç savaş çıksa nerede yer alacak?

gerek yok, dil farklı, gelenek görenek farklı sürekli çatışma ortamı olur. zaten kadınların da isteyeceğini sanmam. her şeyi aşk boyutuna indirmeyin maalesef bu dünya bu kadar pembe değil.

not: mesele türk kürt meselesi de değil türk'ün it, piç ve serseri olanlarına da kız verilmez.

ama kürt baba da türk'e kız vermem diyebilir. çünkü büyük bir kültür uçurumu var yani iki taraf da aslında haklı.
damadını düşünen bir babanın açıklaması. şöyle ki eğer kızı bir zeytinyağı, vay efendim bir protein küründeyse o durumda kız verilmez. saçı başı vıcık vıcık zeytinyağı olan kızı kim ne yapsın yahu?
kürtten kız da almam diye devam edilen cümle.
bu konu "kürde kız vermem" söylemi ülkemizde kürtlerin, kürt ırkına mensup olmalarından dolayı değil farklı bir millet olmalarından dolayı kaynaklı bir sorunsal neden derseniz...
kürtler, türklerden çok farklı bir etnik topluluk gelenek görenekleri, adetleri, tutum değer yargıları hiçbiri türk milletiyle uyuşmuyor bundan ötürüdür ki kürde ne kız verilir, ne de kız alınır, çoğu vilayette komşuluk ilişkisi dahi kurulmaz, selam verilmez selam alınmaz lakin bunu insanlar ırkçılık olarak yapmazlar öyle icap eder. tabikide bunda kürtlerin insanlarda iyi intiba uyandırmamalarıda etken fakat vaziyet budur aynı husus romen ler içinde geçerlidir ve daha katıdır netice itibarıyla bunun bir ırkçılık olduğunu düşünmek gafilin ahmaklığından öte bir tutum değildir.
kişisel tercih olarak bazı kişilerin kendi seçimi kabul edilebilecek bir seçimin ifadesi. lakin şovunu yapmak için sözlükte davul çalarak bunu ilan etmek ve kasten övmek ırk ayrımına davettir, ırk ayrımcılığı propagandasıdır ve son derece nahoştur.
olurda yarın bir gün kızım boşanırsa, töre cinayetine kurban gitsin istemeyen babadır. evladını düşünen, kürtlerin genelde ne olduğunu bilen endişeli baba sözü.
kürtlerin kadınlarına nasıl davrandıklarını herkes biliyor.
kürd ün kadına bakış açısını bilenler için çok şaşırtıcı olmayan tavırdır.

elbetteki berdel i icat eden bir toplumla, katun diyerek kadını baş tacı yapan işlerinde ona danışıp savaş öncesi icazet alan toplum bir değildir.
faşistlikle alakası olmayan cümledir. sadece bir aile evladını düşünmeli öyle değil mi sözlük?