bugün

Öyle olaylar olacak ki sözlük. Korku filmi gibi olacak.
Düşünmek bile istemiyorum olabilecekleri.
Uzmanların bağıra bağıra söylemelerine rağmen hala herhangi bir önlem alınmayan ve sonuçları inanılmaz derecede kötü olabilecek bir deprem (rez).
Allah korusun Bu dönemde olursa depremden çok milleti boğazlamaya kalkacak olan Suriyeliler ve afganlar daha çok can kaybına neden olacak.

Sığınmacılar bu ülkenin milli güvenlik sorunudur ve acilen sınır dışı edilmelidirler.
işin en acı tarafı şu: ağzını hayra aç demenin hiçbir faydası yok. Bu deprem bir gün bir şekilde olacak. Dilerim en az hasarla atlatılır.
benim gibi kadikoyde olan varsa deniz kenari depremi 3d gozlukle hissedicez, olursa tabi.
Sadece istanbul değil, Anadolu'daki Türk vatandaşları mutlaka bir av tüfeği alıp kenara koysun. Boş kalmayın. Ülkede bizi her an doğrayabilecek Suriyeli ve Afgan yamyam sürüsü var. Evet çoğu yine ülkesine siktirip gidecek çünkü burada zaten gecekondu semtlerinde oturdukları için ölüp gidecekler ama geri kalanı için de can ve para tatlı. Ama enkaz altından çıkan ve Anadolu'da başıboş gezen orospu çocukları millete saldırabilir.

Mutlaka önlem alın arkadaşlar.
Bu ara ülkede yangın ve sel felaketi çok feci bir durumda olduğu için insanın aklına ister istemez bu deprem geliyor. inşallah özellikle şu dönemde olmaz.

Fakat herkes lütfen deprem çantası hazırlasın. Sadece istanbul değil, civar iller için de geçerli bu. Tsunami olma olasılığı da var çünkü.

Suriyeli belası herkes gibi benim de aklımı kurcalıyor. O esnada herkes can derdinde olacak ama fırsatçılar da çok olacak. Deprem çantanızda, arabanızda silah bulundurmayı lütfen unutmayın. Bıçak bile olsa olur.
ulan olursa çok yazık olacak insanlara da, istanbula da ülkeye de.
gel gör ki kaçışı da yok.

istisnasız herkesin ailesinden olmadı sülalesinden birileri yaşıyor o şehirde.

ülkeyi de kaç yıl geriye atacak allah bilir.

ama hiç bir şey eskisi gibi olmayacak o kesin.
Çok büyük acılara gebe olacak. Ülke tarihinin en can yakıcı olayı olacak. Çünkü ülkede herkes bundan etkilenecek.

Memleketine dönebilecek olan vatandaşlar hiç diretmeden, satıp savıp memleketlerine dönsünler. (Mülkünüzü sakın Suriyeli ve Afganlara satmayın. Hiçbir yabancıya satmayın.)

Gölcük depremi bile ülkede çoğu kişiyi etkiledi. Allah korusun bu bambaşka bir şey olacak. O zenginleri de etkileyecek. Belki binaları yıkılmayacak ama şehirdeki can pazarı yüzünden kaçamayacaklar.
umarım gerçekleşmez.
iban isterler.

kafamıza çay atarlar.

"1999 depreminden bu yana toplanan paralar nerede?
vergi adı altında ve özelleştirme borçlanma ile 4 trilyon dolar toplayan devlet bu felaket için neden kaynak ayırmadı, özellikle deprem vergisi adı altında toplanan paralardan neden fon oluşturmadın?" diye soranı da paket ederler.

kalkıp help turkey de diyemeyiz ki devleti yıkan deprem değil biz oluruz.
haaaa!
unutmadan; vatandaşa iban veren help diyen devleti küçük düşürmez. yanlış anlaşılma olmasın.

ormanlar yandı, ne haldeydik?
deprem ile oluşacak doğalgaz elektrik kaynaklı yangınlara şehrin içinde akaryakıt istasyonlarında çıkacak yangınlar da eklenince ormanlarda yanan böcek kuş arı hayvan çiçek ağaçlardan farkımız kalmayacak.
açık arazide orman yangını ile mücadeleyle, deprem sonrası enerji nakil hatları iş yeri depo ev sanayi bölgesinde çıkan yangınları karşılaştırın.
ormanlık alanda yangın söndürme itfaiye aracının ağaçlar arasında ilerlemesi ile depremde yıkılmış bina moloz köprü arasında ilerlemesi aynıdır.

görevi başında olmayan itfaiye sağlık güvenlik ilk yardım kurtarma personeli bu depremden sağ kurtulacak depreme dayanıklı evlerde mi oturuyor?
görev başında olanlar görev yerlerinin yapıları sağlam mı?

akılda deli sorular.
Çay garanti geriye kalan her şey muamma.
bir musibet bin nasihatten yeğdir demek istemezdim ama aynen böyle olacak. hiçbir hazırlığımız yok maalesef. allah'a emanet yaşıyoruz. akdeniz ülkesi olmamız hasebiyle aşırı rahatız. bu rahatlık yüzünden de donumuzun ıslağı kurumuyor.

o gün milletin kafasına fırlatacak çay bulunmayacak.

ha inşallah hiçbir zaman olmaz ve umarım bu belamız verilmiş halimizdir.
inşallah en çok kartal'a zarar verir.

edit: entry'i bir anlık sinirle yazmışım. aslında kimsenin kötülüğünü istemem.
o bir şey değil...

izmit depreminde o irfan sahibi dediğiniz anadolu insanı bile yağmaya geldiyse... böyle büyük bir depremde o göçmen sürüsü neler yapmaz!

bildiğin ulusal bir tehdit mına goduklarım...

kimse de "yok yaaa yapmazlar" diyebilir mi? hepimiz sağcısından solcusuna dincisinden imansızına biliyoruz ki yaparlar.
(bkz: rotting christ istanbul depreme yardim konseri)
istanbul'daki yıgılmayı ve gocu azaltmak, insaat sektorune ivme kazandırmak icin gundemde tutuldugunu dusunuyorum.
bu deprem olursa bizi bitirir. yaşadığım yer büyük ihtimal tam yıkılmaz ama etkilenir. ülke ekonomisi çöker ve can kaybı en az 500.000'i bulur diye tahmin ediyorum.
devletin sokak genişletmeyi ve buna karşın, bir-iki kat artış vermeyi ele alan bir kentsel dönüşümü düşünmemesi halinde, büyükşehirleri çürük beton mezarlığından, daha sağlam yapılaşmış birer beton mezarlığına çevireceğini düşünüyorum.

bir de, kentsel dönüşüm başlamadan önce mutlaka ve mutlaka insanlara, gönüllü olarak kırsal kesime yerleşmeyi düşünüp düşünmeyecekleri sorulmalı, bu konu teşvik edilmelidir..

ayrıca, bize bir şey söyleme adetleri yok ama hangi şehirden kaç mülteci geri döndürülecek, bu da hesaplanarak gerçek ve olası ihtiyaçlar belirlenmelidir.

neden bu kadar kapsamlı bir başlangıcı önemsiyorum.. çünkü bu şehirler kendini besleyemiyor değil, nefes bile alamıyor. neresi orman, neresi tarım arazisi olacak; bu baştan belirlenmeli..

bakanlıklar her şeyi bilecek diye bir kaide yok.. yurtdışından fikir projeleri satın alınmalı, bakanlıklara uygulama yetkisi verilmeli.. mesela çıkan o kadar moloz ne olacak, bir yerimize mi sokacağız, yoksa yine marmara'yı mı zehirleyeceğiz? halbuki çıkan beton malzeme agrega boyutuna kadar ufaltılıp, yeni yapılacak yollara altlık olarak karıştırılabilir. batıda yapılıyor bunlar..

kafaya göre, "ben bir senede istanbul'u bitiririm, hey yavrum hey"le bu iş olmaz.

ama maalesef bir kişi görevden alındığında, "yerine yine bildiğimiz biri gelsin" deniliyor, yine bir "köylümüz", yine bir "inançlı çocuktur", yine bir 55 yaşında, kel, göbekli ama başka bir adam gelip aynı koltuğa oturtuluyor. yeni fikirler üretecek, daha serbest düşünecek kimseye sıra gelmiyor.
Ben abartılan sayılar verildiğini düşünüyorum.

Çünkü fay hattı karadan geçmiyor en yakın bölgeler bile 10 15 km uzaklıkta illa yıkım olacak ama öyle 500 000 insan ölmez bence çok ağır hasarlı evler bırakacak ölmessiniz belki ama evlerinize olmayacak gibi duruyor.
Beklenen deprem.
Deprem olduktan sonra beklenmez.
Alınan önlem ve alınmış ders yok.
beklenmeyen büyük izmir depreminden önce olmayacak muhtemelen.

hareketlilik Ege'de var.
sen uzun bir süre bekle kardeşim ,ülke zaten karışık.
Deprem sonrasıda istanbul'da Türk nüfusu azalır. Afganlar yerleşir istanbul'a. istanbul'u fetheden fatih ve ordusu da mezarlarında 4 döner.