bugün

incirsiz hali nutellasız ekmek, zeytinsiz peynir, üzümsüz kek, ketçapsız patates kızartmasına benzer, eksik kalır.
çokk güzell faydalı bir tatlıdır...içinde olmayan yoktur denilebilir...
bu sene içine kivi ve muz katılanı ile üzeri susamla süslenmiş olanı da yedim. en makbulü taze meyve konmayanıdır bence.
insana defile yaptıran tatlı.
yeni bir dükkan açılışında aşure ikram edildiği haberi üzerine, dikkat çekmemek için üç- beş kez kıyafet değişip gittiğimi bilirim.
sıcak bir yaz günü dolapta soğuduktan sonra yenildiğinde pek iyi hissettiren güzel olduğu kadar ilginç tatlı.
her türlü yararlı meyve-sebze içeren üstüne tarçın olursa tadından yenmeyecek tatlıdır.
(bkz: yeme de yanında yat)
muharrem'in on'udur.
içinde nar tanecikleri varsa acayip tat verendir.
*nar dışında bir numarası yoktur.
(bkz: noahs pudding/#10212264)
içinde portakal kabuğu olmadığı takdirde tabak tabak yiyebileceğim tatlı. niye atarsınız portakal kabuğunu anlamam.
kraldır.
en güzeli sizin evinizde yapılan aşuredir. komşunun getirdiği hiçbir şekilde güzel değildir. tabaktan mıdır artık bilinmez ama anlaşılmayacak şekilde pis görünendir. herkes kendi aşuresini doya doya yesin
kocaman özel tenceresi olan tatlı çeşidi.
içinde nohut var ya, bildiğin nohut, ulen nohuttan fasulyeden buğdaydan tatlı mı olur, oldu olacak, soğan, patlıcan falan da doğrasaydın. neyse kutsallığına saygı duyuyorum, çok besleyici ve yararlı bir tatlı olduğuna inanıyorum, lakin ağzıma sürmem arkadaş.
postmodernlik budur! zıtlıkların birlikteliği budur! "yi yavrum yi" durumudur yani...
özel günlerde yapılan dine yakınsanan ve içerisinde bir çok bakliyatın bulunduğu yenilesi bir tatlı türüdür.
Muharrem ayının 10.gününde yapılan içinde olmayan şey bulunmayan en çok buğdaylarını sevdiğim tatlı.
(bkz: olsa da yesek)
oldum olası sevmem. ekşi bir tadı var.
''ne yedim ulan'' tatlısıdır..
anneanne demektir.
Annelerimizin büyük bir tencere yapıp tek tek kaselere koyduktan sonra bütün komşulara dağıttıkları ve komşuluk ilişkilerini bize bir kez daha hatırlatan kutsal yiyecektir.
(bkz: aa aşure babaannem mi geldi) *
tanım: sıcakken yenilesi tatlı.
çok istediğim geleneksel tatlımız. bir komşuda bunlar öğrenci canları çeker şeklince acıyıp getirmiyor. acınacak haldeyiz lan duyun beni.