bugün

görsel
Bir doktor olsaydım nerede kalabalık görsem arabadan iner açılın ben doktorum derdim... işim aceleyse sadece bu lafı söyle tekrar arabaya biner giderdim...

içimde bir ukdedir.
görsel
meslegimle hic bir alakasi olmamasina ragmen; nedense her bu cümleyi duydugumda su hayali kurarim.

--hayal mode on--
dolmusta "piston asaaaaagaaaa" diye bagiran söför yüzünden panige kapilmis yolcularin arasindan firlayip, "acilin ben mühendisim" diyerek araca müdehale ettikten sonra alkislar esliginde omuzlarda son duraga kadar tasinmak.
--hayal mode off--
kalabalıkta kendine sözde avantaj sağlayıp öne geçmek isteyenlerin cümlesidir, yer mi lan anadolu çocuğu.
görsel
yerde 55 yaşındaki manav hüseyin amcayı görünce konuştuğuna pişman olacak doktor söylemi.
Suni teneffüs için koridor açmaya çalışan fırsatkar bir doktor söylemi.
sözlükte kavga varken; (bkz: açılın ben moderatörüm) diye dalıyorum ama çaylak menüsünü görünce yıkılıyorum, çok moderatik değilmi?

doktorun acil müdahale gerektiğinde kalabalığa seslenişidir.
Sozluge girerken giris yapmak istedigim cumle. Muhtemelen bize ne ulan otur yerine diye de karsilik bulacak cümle.
(bkz: açılın günde 9 saat doktorlar izliyorum)
-açılın ben doktorum!
+ne doktorusun abi?
-diş doktoruyum!
+abi sen niye yaşıyon ki? ölsene sen.
gel bak kalktı inmiyor, şeklinde cevap verilmesi gereken klişe.
(bkz: klişelerin kralı)
doktorların darp edilme korkusuyla artık lugatlarından çıkardığı söz öbesi
mesleğin karizmasını hissettiren söz.

efenim geçenlerde uçak yolculuğundayım. sağ çaprazımda bir amcanın fenalaşması üzerine uçakta "doktor olan varsa gelsin" anonsu yapıldı. 5 kişi mağrur bir halde kalktı. "vay anasını elini sallasan doktora çarpıyor" diye bir düşüne aldı beni. neyse efenim
doktorlar hastayla ilgilenmelerine rağmen adamın durumunda bir nebze olsun iyileşme yoktu.

sonra adama dikkatli baktım. gözlerindeki usd işaretini ($) gördüm. doktorlara döndüm.

"çekilin ben müfettişim" dedim. amcayı biraz dinledikten sonra teşhisi koydum. sorun kötü finans yönetimiymiş.
"duran varlıklarını kısa vadeli banka kredileri ile finanse edersen işin içinden çıkamazsın hacı" dedim. Ellerimi omzuna attım. güven telkin ederek konuştum arada bir yanağından makas alıyordum. teşhis sonrasında amcayı bir rahatlama aldı. tavsiyelerini dinleyeceğim yeğenim dedi. "ahh senin gibi damadım olaydı. sektörde 1 numara olurdum" dedi. "hadi oradan şamşirik" dedim keline bir tane şaplatırken. "iste hemen kızımı sana vereyim" dedi. "ben eviliyim tombik" dedim. biraz hayal kırıklığına uğradı ama muhabbetin ilerlemesinden memnundu ve sıkıntılarını unutmuştu.

sonrasında vatandaşa hizmet etmiş olmanın gururu ile mağrur bir şekilde ayağa kalktım. doktorların başı önüne eğilmişti. hatta bazıları "o kadar sene boşuna okumuşuz" diye söyleniyordu. yetersizliklerini yüzlerine vurmak istemiyordum ama içimdeki dürtüye de engel olamıyordum. "koydum mu" hareketini gözlerinin içine baka baka yaptım.

sonrasında uçakta bir alkış tufanı koptu. üzerime alınıp selam verecektim ki bu alkışların uçak indiği için yapıldığını anladım. alaturka adetlere küfürler eşliğinde sırt çantamı aldım. içinden bir çokomel çıkarıp ağzıma attım.
Fılmlerde topluluga yaklasıp ben doktorumdur ama kımse ne doktoru oldugunu bılmez.
- acilin ben doktorum!
+ bende milletvekiliyim. Hadi uzaaa.
- tamam abi buyur.
(bkz: açılın ben alternatif tıpçıyım)
+açılın ben mühendisim!
-error...error...error...
"yok öyle bir şey. alt tarafı basit bir ilk yardım dersiydi işte. annem abartır bazen. ehe."
(bkz: açılın ben kutsi)
-açılın ben günde 8 saat doktorlar izliyorum...
Sözlükte en çok güldüğüm başlıklardan biri olma özelliğini taşıyan başlık.
bütün tıp öğrencilerinin tıp fakültesine girdiği ilk günden itibaren söylemek istediği cümledir.*