bugün

lird mircis pirimsis‘in hala gızıdır..
göçmen düğünlerinde hep şarkıları çalınan sanatçı.
Dünya çapında en az tanındığı ülke Türkiye'dir. Göçmenler olmasa adamı bilen çıkmaz.
askere bile gitmiş. vay arkadaş.
görsel
Sagopa dan ne istiyorsun Allahsız
bulgar şarkıcı.

tüm şarkılarını zerre bilmemem ve dinlemememle birlikte, vakti zamanında sadece "tochno sega" şarkısı ile varlığından haberdar olmuştum. bu şarkı da diğer yöresel, veya da oryantel tarzından ayrılıyor. gay olduğunu biliyorum, bunun dışında özel hayatına dair de hiçbir şey bilmiyorum.

öncelikle cinsi, ırkı bilmemneyi beni alâkadar etmiyor. gerçek bir müzikal yetenek var bu adamda. ses tonu da cabası. ayrıca erkek olmasına rağmen o kadınsı ince sesi çıkartmak başlı başına bir yetenekken, aynı zamanda o sesle muazzam doygunlukta ritimsel söyleyebiliyor. yani böyle bir performansla şarkının içine girmemek imkânsız.

yalnız klipler ciddi anlamda kötü. en azından tochno sega için söylüyorum. dış görünüşün beni pek alâkadar etmez ama, ruhsal yoğunluğu aşırı olan bir şarkıya böyle bir klip olmaz, olmamalı! yakaza cin kabilesi'nden fırlamış bakışlarla, ve zannımca çekici olmayan pürüzsüz bacaklarla bu şarkının klibini izleyince, şarkıdan aldığım vibe yerin dibine girdi ve o an bu şarkıyı kliple dinlememek için yemin ettim. giydiği elbiselerden bahsetmek bile istemiyorum.

işin kötü tarafı bu şarkıyı çocukken winamp eşliğinde dinlerken, azis'in bu halde olduğunu da bilmiyordum. hatta kadın sanıyordum. yıllar sonra klibiyle birlikte ilk defa izleyince, bir hayal kırıklığı gelmedi değil. ama gerçekten bu şarkıyı çok severdim ya. devamlı replay atardım, oyun falan oynarken de sürekli açık kalırdı.

neyse şarkıyı bırakıyorum şöyle;

https://youtu.be/omyRVX7NaUs
kliplerinde taş gibi erkeklerin oynadığı bulgar şarkıcı.