bugün

türkiye için artık çekiciliği kalmayan bir birliktir. yıllarda kapılarında bekledik. zenginliklerinden bizler de yararlanırız diye. ama artık devir değişti. birlik üyeleri teker teker devrilmeye başlıyor. yunanistanın devrilmesiyle başlayan domino taşı italyaya kadar ulaşmıştır. biz girersek bu sefer gönüllü yardım yapacağız onlara. bu paralar bizden çıkacak. zamanında bizi fakir, müslüman, kalabalık diye almayan kibirli birlik artık dağılmaya yüz tutmuştur...

olan bizim adaylık sürecinde 9000 sayfalık okunmayıp bilinmeden atılan imzalara oldu...
sittiğim birliğidir.
türkiye'yi üye olarak istememesi bir nevi doğa kanunudur, maddenin tabiatıdır. hala daha "vay efendim hıristiyan birliği, vay ırkçı bikbik" diyenlerin kaçı gidip avrupa'yı gördü, orada yaşadı merak ediyorum.

ha, oralarda yaşayıp halen türkiye'nin ab üyesi olması gerektiğini savunanın aklından şüphe ederim. senin ülkende daha bugün (17.12.2010) tsk bildiri yayınlamış, basın açıklamasıyla dil eğitimi isteyenlere gözdağı vermiş, sen ne avrupası ne demokrasisinden bahsediyosun gülüm? senin ülkende iddianamesi belli olmayan iktidar muhalifi gazeteciler sorgusuz sualsiz tutuklanmış, hala içerde suçlarının-cezalarının açıklanmasını bekliyorlar.

ab bizi istemiyormuş. ben istemiyorum lan onlardan önce...
bir hristiyan birligidir.ülkemiz ise zorla girmeye çalışmaktadır bu birlige. adamlar kibarca almıyorum diyor size. göt kadar ufak ülkeleri bile birlige aldılar biz halen sırada bekliyoruz. Yakında israil ve ermenistanoda birlige alırlarsa şaşırmam.
lan girip ne yapacağız dedirten birlikdir.
illa yunanistanın borclarını mı ödeyelim.
eminim milyonların, özellikle gençlerin tek istediği serbest dolaşım hakkı. avrupa birliği'ne girmeden bu hakkı verseler de yeter hani. çatırdıyor zaten birlik bu kötü ekonomik senelerde. biz girene kadar da çökmüş olur. serbest dolaşımı koparsak yeter.
ilk olarak avrupa ekonomik topluluğu olarak kurulmuş ve 1993'te avrupa birliği olmuş, öncesinde ekonomik birlik şimdi ise ekonomik ve siyasi birlik içinde bulunan, avrupa ülkelerinin kurmuş olduğu uluslararası bir örgüttür.an itibariyle 27 üye devlet vardır.
türkiye üye olmadığı sürece hristiyan kulübü olmaya devam edecek olan bir birliktir.
Avrupa kültürünü yaymak isteyen 1 avuç ülke topluluğu.
türkiye'yi oyalama birliği de denebilir.
kadın nüfusu erkeklere oranla kat ve kat fazla olan birlik. yani kabaca her erkeğe 3 kadın düşüyor. tabir orgy kültürü bundan gelişkin.
gereksiz ülkeler topluluğu.
Girmek için bin takla atarken bizi milli değerlerimizden alıkoyan, bizimle resmen kedinin fareyle oynadığı gibi oyun oynayan, keşke girmesek dediğim bir kuruluştur.
bizim girmeye çalıştığımız, onların ise bizi süründürmeye çalıştığı topluluktur. hristiyanların topluluğudur. tek müslüman ülke olarak girmeye çalışmak herhalde adamlara koyuyorki böyle koyun gibi oynatıyorlar. eskiden kesin kesin 2000de ab deyiz derlerdi şimdi kesin kesin 2012de ab deyiz 2012ye geldiğinde kesin kesin 2020 de ab deyiz bu böyle sürer gider.
bundan bir kaç sene önce görüşmelerin başladığı günlere dönülecek olunursa şen kahkahalar atılabilir, ağlanacak hale gülünebilir. gazetelerde boy boy avrupa birliği flaması ise türkiye bayrağı, haberlerde alttan gaz verici müzikle "bugün çocuklarımız için, geleceğimiz için büyük bir gün" lafları. ahhahahaha hala gülüyorum ya.
tam türkiye'yi alacakken dağılacak birliktir.
bir zamanlar avrupa birliği hristiyan birliğidir diyenlerin, şimdilerde girebilmek için kıbrısı dahi gözden çıkarmayı düşündükleri birlik.
insan hakları gibi şeyler söyleyip ancak uygulamadıkları kendileri gibi emperyalistlerin sonlarını getirmelerinden korkup bir araya gelme fikriyle kurulmuş bir birliktir.
(bkz: ne ekersen onu biçersin)
(bkz: dediğimi yap yaptığımı yapma)
avrupa birliği yetkilileri, hesap makinesiyle leblebi yazabildiğimizi bilse bizi kırmızı halıyla karşılar...
fransa'nın libya'ya saldırmasıyla yavaş yavaş dağılma sürecine girmiş olan birlik.
afyon kocatepe üniversitesi, fen/edebiyat fakültesi, coğrafya bölümü 4. sınıfında ders müfredatında zorunlu dersler arasında bulunmaktadır. istenmediğimiz bir düzlem olan bu oluşumun dersini görüyor olmamız bile kendi başına trajikomik iken öğretim vermesi için sorumlu tutulan öğretim görevlisinin hali yaşadığımız ülkenin, sistemin ne derece içler acısı bir hal aldığını, kimlerle yönetildiğini, kimler tarafından talan edildiğini görmek açısından somut bir örneklem olmuştu benim için. kendisinin koyu bir akp yanlısı olduğu anlamak için özel çaba sarfetmeye gerek kalmamıştı. daha ilk dersten içine girdiği tutumlar, iyimserliğin tavan yaptığı bakış açısıyla hükümet politikalarına yağdırdığı övgüler fazla yağlı bir yemeği yemek zorunda kalan bir misafir gibi miğdemizi bulandırmaya başlamıştı. resmi tarih safsatalarına kendisinin de inandığını düşünmüyorum fakat bize anlatış şekli, avrupa birliğini yere göğe sığdıramayışı, hükümetin yaptığı atılımların doğruluğu yönündeki açıklamaları inandırıcılıkta sınırları epey zorlamıştı ve zorlamaya devam ediyor. her hafta zorunlu bir işkence resmen. sınıftaki öğrencilerin soruları ve karşı çıkışlarına cevap veremeyişi veya demogojiye başvurması adeta hükümet yetkililerinin tatmin edicilikten uzak cevapları gibi. ve ne kadar fikirlerimizi söylesek, itiraz etsekte sınav kağıdına kendisinin istediği cevapları, inandıklarını yazmak zorundayız. çalışamamız için verdiği ve sorumlu tuttuğu makaleler de cabası.

uzun lafın kısası; üniversitelerimiz gerçekten özgürlükler diyarı...
hiç bir zaman alınmayacağımız bir topluluktur. çünkü türkiye nin bu topluluğa girerse lider ülke konumuna geçeceğini bütün ülkeler bilir yani bu tehlikenin farkındadır. avrupanın yaşlı nufusuna oranla türkiyedeki genç nufusun fazla olması lider ülke konumuna geçmesindeki en önemli unsur olacaktır. ve fransa her zaman türkiyenin karşısında olacaktır. çünkü fransa nufusunun belli bir yüzdesini oluşturan ermenilere karşı seçim politikalarıdır.
abd'nin orta-doğu projesi var iken asla dahil olunmayacak top(lu)luk. abd mi, ab mi? güçlü bir ülke isen hiç birine gerek yok ama. ama?
dağılmaya yüz tutumuş bir birliktir.
2015 yılına kadar dağılmasını beklediğim birlik ya da avrupa hristiyan kulübü.