bugün

" Tanrı sözcüğü bana göre insanın güçsüzlüğünün ifadesi ve ürünü olmaktan başka bir şey değil. incil saygı duyulması gereken ancak ilkel ve oldukça çocuksu bir efsaneler yumağı.."

-albert einstein.

https://www.bbc.com/turkc...1?ocid=socialflow_twitter
Koşmayla alakalı bir şey farklı dallarö var en hızlı koşan kazanıyor.
bundan 300 yıl önce yoktunuz. 3000 yıl önce de yoktunuz. 3 milyon yıl önce de yoktunuz, 3 milyar yıl önce de yoktunuz, 13 milyar yıl önce de.
ancak bu sizin için hiç bir sorun teşkil etmedi. yani, farklı bir şey beklenmiyor sanırım.
ateizm ile açıklamanın bir mantığı yoktur aslında. örneğin; doğmadan önceki zamanı hatırlamamız mümkün değildir, sırf yaşadığınız zaman boyunca bilinciniz oluştu diye, öldükten sonra da, bu bilincin devam edeceğini düşünmek, bencillik olur.
burada, insanların bir dine inanmasının asıl sebeplerinin başında, bir yaratana inanmaktan çok, öldükten sonra da yaşama isteğinin ağır basmasıdır. hemen hemen bütün dinler bunu vaat eder.
hiçbir din çok üzün süre var olmamıştır. bütün dinler, insanlar değiştikçe elbet bir gün çökecektir. bunu tarihten görebiliyoruz.
sonuç olarak ateizm; bu gerçeğin farkında olduğunu vurgulayan, felsefi bir düşünce akımıdır.
Atlara inanan din. Ganyan bağımlılığı.
yok edilmeye çalışıldıkça, daha da güçlenen felsefi düşünce.
önyargıyla bakılan felsefi düşünce.
çok kötü üne sahip bir felsefi akımdır.

genellikle hakkında hiç okumamış insanlar ateistleri "aptal" olarak nitelendirir. tabii bunlara sadece gülüyoruz.

bir de teistler'in saçma olasılık benzetmeleri yaptığı savunmalar vardır. siz de bunlardan biri olabilirsiniz ve haberiniz bile olmaz. bu yüzden objektif okuma öneriyorum.
boşa geçen bir hayat demektir bence inanmadan yaşayanlar inanamadan ölür giderler öldüklerine inanamayan başkasına nasıl inansın.
din öcü diyince ateist sanıyorlar kendilerini.

felsefe bilmeden ateistim diyen insana gülüyorum sadece.

allah yok demek ile tanrı yok demek arasındaki dağ kadar farkı anlamayan.

topluma cahil diyip cehalette cahil dediklerinden altta kalmayanlar..
olması gereken ve herkesin ilk doğduğu anda olduğu şeydir. ateizm tanrıyı inkar etmek değil, zaten hiçbir şekilde tanrının olmadığını bilmektir. ateistler inanmazlar, bilirler. inanmak, insanları küçük düşüren bir şeydir. oysa ki her insan inanmak yerine, "bilmek" ifadesine sahip çıksa ve ellerinden geldiği sürece bir şeyler bilmeye çalışsalar belki dünya daha iyi bir yer olur.

tekrar söylüyorum: doğan kişi ateist doğar, sonradan bu insanların kafasına din gibi saçma dogmalar yerleştirilir ve o kişi hayatı boyunca bu saçma dogmalara inanarak hayatını şekillendirir.
insanlığın baş belası.
Yokluğunu ispat et desen edemez. Madem öyle Nereden biliyorsun olmadığını? Bunu sana kim söyledi? Yada seni kim kandırdı? Kainatta herşey bir başlangıçla başlamışken, sonra da faniye giderken, insanın kendi ahirini ve akıbetini görüp dururken başlangıcını ve evvelini inkar etmesi ne kadar da ahmakça oysa. Madem ki herşeyin bir başı sonu var, o halde bunu yoktan vareden de olmalı. Öyle ya, kendi kendine olmadı herhalde bütün bunlar. Kudretin sahibini göremiyorsan kâinata bak ve kudretinin eserini idrak et ve düşün. Neden var bu alem ve kâinat? Biz niçin varız? Sor bir kendine. Ölmek için mi doğduk yani sadece?

Onca matematiksel ve astrofiziksel ve kimyasal işlemler niye var o halde? Bu kadar basit mi herşey? Elbette değil. Yok saymakla yok edilemez hakikatler.
Hak dindir. Evet
Ülkemizde ergen özentiliğidir. Sadece islama saldırılır. Feminizm kadar pistir ülkemizdeki ateizm.

işinin ehli ateist kardeşlerimize helal olsun. Rabbim yollarını açık eylesin.
ergenlerin popülerliğinde olan, insana karakter kattığını düşünen bireylerin dinlere bakış açısı. ardından 25 30 lu yaşlarda bir gün aklına gelip "ben neden ateistim?" diye sorduklarında yeniden islama sarılıp töbe ederler.
Her sene sayıları ve nüfusa oranı git gide artan akım.
görsel
yıllara göre dünyada ateist nüfusu şöyledir:
*1800 - 10 bin
*1900 - 230 bin
*1970 - 166 milyo
*2000 - 136 milyon
*2013 - 136 milyon.
Kaynak http://www.christianityin.../religion-statistics.html
https://www.instagram.com/ateistecevap/ arkadaşlar ateist olanlar ya da kafası karışanlar bu sayfaya sorularını sorabilir. ön yargısız bir şekilde. sayfa tüm soruları sorabilirsiniz diyor.
Ateist çok arkadaşım var.
Gayet de bilgili, zeki insanlar. Ancak ateist olup çomar olanlar da yok değil. Onlar insanlık için oldukça tehlikeli bir güruh.
Bilimde yeri olmayan anlamsız şeylerin var olmadığını düşünerek ilerlemek.
Ateizmde bir inançtır aslında. Hiçbir şeye inanmamakta bir inanç değil midir? insan doğası gereği boşluk kabul etmiyor. mutlaka bişey o boşluğu doldurur. Bu nedenle diyorum ki ateizmde bir inançtır.

Bu arada, ateist arkadaşların şu kitabı okumalarını tavsiye ederim.

https://www.kitapyurdu.co...mp;manufacturer_id=214595
Bence ateizm inanç değil, inançlardan arınmaktır. Herşey sorgulama ile başlar ve sorgulama ile biter.
Bu kadar mucizevi olay varken, böylesine bir evren var olabilmişken tanrıyı reddetmek gerizekalılıktır aga net yani. Deizm yine bundan çok daha mantıklı bir şey. Agnostizm ise ikisinden de iyi.
akıl hastalığıdır. insanın her uzvunun organının bir kapasitesi olduğu gibi beyninin de bir kapasitesi vardır. ucu bucağı bilinmeyen evreni ve evrendeki her şeyi aklına mantığına oturtmaya çalışırsan beyin error verir. inanç sadece akılla olmaz kalbin de devreye girmesi lazım. devreye girmezse akıl inkarı seçer.

evren yoktan geldi, sonra kendi kendine cansız bir şey canlı bir hücreye dönüştü sonra dünyadaki her şey ondan meydana geldi sonra yok olup gideceğiz hiç yaşamamış gibi öyle mi... öyleyse bu varlığın anlamı ne? çok komik geliyor. şunlara inanmak için idrak perdesinin önünde bir perde olmalı. yani masallar bile daha gerçekçi. bir de islamiyetteki mucizelerle dalga geçerler kendilerince...