bugün

türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük lideri önderi olan bir kişinin , nasılda ülkeyi çağdaş muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracağına vurgu yapan birey söylemidir.

atatürk yaşasaydı kesinlikle kopenhag kriterleri olmazdı. ne o ilerleme raporları filan. türkiyenin ev ödevi v.s...
yok yok! atatürk yaşasaydı biz şuan a.b. deydik. hatta yunanistanın kurtulması için 5 milyar euroluk yardım paketini onaylamamız için diğer avrupalı ülkeler gözümüzün içine bakıyordu...
atatürk yaşasaydı ab türkiyeye girerdi.
doğru bir önerme falan değil, nesnel bir bulgudur.
atatürk yaşasaydı buna gerek kalmazdı...
kurucu ülke bile olurdu. anladınız siz.
ahh ahh dedirten bulgudur. bukadar ulusalcı bir dahi milletin başına kolay kolay gelmez. dahi olur topcu olur, popcu olur, para için yapmadığı şey kalmaz. devleti de sömürür hatta. dahi insan bulmak zordur fakat iyi terbiye edilmiş bir dahi bulmak çok daha zordur. ülkenin en kötü nında bulunması ise çok çok daha zordur. örneğin fatih sultan mehmetin istanbulu fethi çok iyi bir olaydır ama atatürkün türk milletinin namusunu kurtarması çok daha büyüktür.
bukadar büyük bir dahi 123 yıl yaşasaydı sağlıklı bir şekilde vay bu ülkenin haline. abartmak istemiyorum ama bence dünyada barışı bile sağlayabilirdi.
bu yüzdendir ki ab filan kalmazdı artık.
atatürk yaşasaydı, sırf kendi çıkarları uğruna katliam yapan avrupayı ve onun rezil birliğini yerle bir eder; yerine türk birliği gibi bir şey kurardı.
atatürk yaşasaydı ab ye postayı koyar, türk birliğine doğru sağlam adımlarla ilerlerdik.

'türkiye bir maymun değildir. hiçbir milleti taklit etmeyecektir. türkiye ne amerikanlaşacak, ne batılılaşacaktır. o, sadece özleşecektir.'

bu milli ruha sahip olan bir liderin ülkesi, götü boklu bir birlik için değerlerinden, kültüründen taviz vermezdi.
atatürk yaşasaydı ab ye girmezdik, bugün ab ye girmeyi reddeden rusya gibi bağımsız ve güçlü bir devlet olurduk.
ab ye girerdik değil onlar almak isterlerdi.
yanlış önermedir.giremezdik.

milletler cemiyetinin türkiyenin birliğe katılması için atatürkün kapısında yattığı gerçeğini ele alırsak, 2.dünya savaşı ile kendini feshetmiş cemiyetin yerine kurulacak yeni topluluğun lideri türkiye olurdu kanısındayım. biz onları almazdık.

not: atatürk ısrarlara artık dayanamamış cemiyete girmeyi kabul etmiştir. ancak en fazla 7-8 yıl sonra çıkacak savaşın cemiyeti dağıtacağını da belirtmiştir. ki aynen söylediği gibi de olmuştur. büyüksün m.kemal...
kim kime giriyor lan yavaş olun biraz. ulu önderimiz atatürk yaşıyor olsaydı ab türkiye gibi stratejik konumu inanılmaz önemli, toprakları verimli, insan kapasitesi tüm avrupa ülkelerinden yüksek olan bir ülkenin afedersiniz sikinde bile olmazdı. alıp almamalarını değil girip girmemeyi tartışırdık belki.
sanırım atatürk hayatta olsaydı kendi birliğini çoktan kurmuş avrupa bizim birliğimizin önünde diz çökmüş olurdu.
desteksiz bir "atatürk yaşasaydı" fantezisidir. avrupa birliğinin ilk kurucu anlaşmaları ikinci dünya savaşının ardından atılmış olsa da, bir ekonomik ortak pazar olması 1960 lara, politik bir proje haline gelmesi 1980'lere ve "avrupa birliği" halini alması 1990'lara denk gelir. atatürk'ün daha ne kadar uzun yaşaması; yaşasa bile aktif politika'ya ne kadar katkısı olması beklenebilir? atatürk fidel castro'dan bile 45 yaş büyük bir kere.

zaten türkler'in bir türlü idrak edemediği hadise tam da budur: avrupa birliği denen yapı akşamdan sabaha kurulmuş bir örgüt değil, altmış senedir hala kurulan, geliştirilen, genişleyen ve yeni anlamlar kazanan bir inşaat. nesilden nesile aktarılan bir yol. oysa türkiye denen memleket böyle nesiller boyu sürecek bir gelişme prensibi ile değil, o an moda olan ne ise onun ışıklarını yakan bir dükkan mantığı ile işletilir.

"bu dükkanı bize açan büyükbabamız yaşasaydı herkes bizimle iş yapmak için delirirdi"... acaba büyükbaba'da kendi zamanında böyle mi düşünmüşdü? sanmıyorum.
(bkz: 130 yaşındaki atatürk)
ab totaliter bir ülkeyi kabul etmeyeceğinden olmayacak olan durumdur.
zihniyete bak amk. atatürk yaşasaydı onu yapardık, bunu yapardık. biz ab'ye girerdik, sonra ab bize girerdi, daha sonra birleşip her beraber abd'ye girerdik. tabii bu süre zarfında hepimiz ibne olmuş, birbirimizi sikiyor olurduk. dimi lan?

olum onu bunu bilmiyorum da, olurda bir gün bütün türk ulusu anıt kabire gidip, ey atam uyan dese.
sonrasında bir mucize gerçekleşse, harbiden dirilse. millet tüm heyecanla kabirin kapağını kaldırıp, çıkmasını bekliyorken. atatürk kafasını köşeden çıkarıp "hepinizin amk, şimdi siktirin gidin. ben yine ölcem amk" demezse ben bişey bilmiyom.

olum siz ne sikik bir milletsiniz, bu kadar mı çapsızsınız amk?

ha atıyom şuan hitler hayatta olsaydı, şu memlekette yaşayan herkesin akıbeti benden soruluyor olsaydı. "atatürk yaşasaydı" diyen bütün götverenleri tutup hitlere "al kardeş bu mallardan sağlam sabun olur" sözüyle teslim ederdim. hani o kadar insancıl biri olmama rağmen böyle birşey yaptıktan sonra acaba kötümü yaptım demezdim. diyeni siksinler.

birşeyleri yapacak götü niye bulamıyorsunuz ki kendiniz de?

beyin ölümü gerçekleşmemiş, halen umudu olan birileri varsa şayet; eskilerin ayak izlerinden gitmeyin, aradıklarının peşinden gidin.
(bkz: atatürk yaşasaydı abnin amına koyardık)