bugün

kimin yakınıysa artık, torpili kimse eğitimini tamamlamasına izin vermemiş anlaşılan.
belkide kibarlaştığını sanıyordur.
Anadolu insanı söylemi.
zamanında "asgari ücret" dediklerinde ben de askeri ücret anlıyordum. sanıyordum ki askeriyede çalışan kişilere verilen maaş... maldık, saftık ama mutluyduk be krdşm.
Cavus maasi 5tl alirdim.
Askerlere dağıtılan aylık mayış.
bir ülkede askerin alması gereken en düşük ücret.
(bkz: inanmayın bence)
asgari ile karıştırılan ücret. mal çok ülkede.
(bkz: asgari ücret)
Er maaşlarına zam beklediğim ücrettir.
Askere verilen maaştır.
Almayanı döverler.evet.
(bkz: mahkeme açmak).
Askerde alınmasi mecburi ücret.
50 kurus dahi olsa Almama gibi bir lüksün yok.
Gençtik, biz de yanıldık vaktiyle biz de askeri ücret dedik ama ey güzel ülkem, artık bu hatadan vazgeçmenin zamanı gelmedi mi?

Asgari olacak o. Yani en az ücret anlamında. Yeter artık usandık. 40 yılda bir ülke bir adım ilerlemez mi yahu! Gerekirse bir bilim kurulu da bunun için kurulsun, ülke genelinde testi yapılsa vaka sayısı 30 milyonu bulur, 20 milyonu kronik entübelik. Tamam; çocukken kelime dağarcığımız dardı, asgari azami bilmiyor, yakın diye askere benzetiyorduk ama büyüdük, büyüdünüz. "Hımm askeri olamaz çünkü tüm askerler aynı maaşı almıyor" diye mantıksal olarak yaklaşıp doğru yolu bulamıyor musunuz? Adam askeri ücret tespit komisyonu diyor ve 60 yaşında. Dayı bu komisyonun adı senin dediğin olsa başında tuğgeneral filan olmaz mı? Elimde değil, askeri ücret diyen insan nezdimdeki tüm itibarını o dakika kaybediyor. Sonrasında söylediklerini rahmetli babamın ustası olduğu dinler gibi yapma taktikleriyle sahte göz temaslariyla dinliyorum. Bak şimdi bir anım depreşti. 17-18 yaşında filanım babamla araba pazarına araba almaya gittik. Şimdi degerlendirdigimde araba pazarına domates almaya gitmeyerek çok tutarlı bir davranışta bulunmuşuz. Neyse. Bir arabaya müşteri olduk. Adam başladı dramını anlatmaya. "Abi bu arabayı zorda kaldığımdan satıyorum " babam üzüldü ve tüh tüh dedi. Adam "işimi kaybettim dedi babam yine tüh tüh dedi. Adam aslında epey arsam var ama ortaklı ve anlaşmazlık var kardeslerimle o yüzden paylaşamıyoruz dedi. Babam "tüh tüh"
Rahmetli baktı hep benzer şeyler söylüyor, kulağını fuzuli yormamak adına dinlemeksizin tüh tühü seriye bağladı. Ancak adam tüh tühün anlamlı cevap niteliginde olacağı 8-10 cümle sonrası başka türden şeyler söylemeye, arabasını övmeye başladı. "Abi araba da gıpgıcır kokusu duruyor" babam "tüh tüh" adamın garibime gitti ama şansını denemeye devam ediyor. "Abi 4 lastik de sıfır ayarında" babam: "tüh tüh" Adam bana bakıyor ne oluyo la burda edasıyla. Bir daha babama dönüyor. "Abi teybi orjinal teyp kötü olduğundan paynırla değiştirdim" babam "tüh tüh" en son baktım adam kovalayacak bizi, dürtükledim rahmetliyi.

Buraya nerden geldik. Asgari ücretten. Arkadaşlar asgari. A s g a r i. Bu ücretin şanlı ordumuz ve mensuplarıyla hiçbir ilgisi yok. Asgari ücretle ilgili konuşacakken bir dakikalığına durun ve gözünüzün önüne ismail Hakkı Karadayı'yı ya da ne bileyim Yaşar Büyükanıt'ı filan getirin ve kendinize şunu sorun. Bu adamlar bugün asker olsa 2029,5 lira mı maaş alacaktilar? Cevabınız hayırsa lütfen asgari ücret deyin. Saygılarımla.
yanlış telaffuzunda ısrar edilen kelime.

hatadır olur eyvallah amaa,
işin ironik kısmı nüfusunun neredeyse alayına yakını asgari ücret alan bir memlekette doğru kullanılmaz nedense.

(bkz: siqorta)
(bkz: istetme)
(bkz: şarz)
(bkz: bağaç)
ve daha niceleri!

bu nedir moruk!!
silahlı kuvvetler mensuplarına ödenen mebla.
askeriyenin içerisinde dağıtılır, askere gitmemişlere verilmez.
bedelli ücretidir.
gerçek adı asgari ücrettir. insanların geçinemediği ve genel olarak iliğine kemiğine kadar sömürüldüğü işler için verilen bir mebla.
profesyonel ordularda askerlere verilen ücretin adıdır.
askerlerimiz çok kazansın, daha da artsın inşallah.
11406 lira 37 kuruş olacaktır.
askerlerin aldığı ücrettir.
doğrusi için (bkz: asgari ücret).
disipline edilmiş ücrettir.
17 bin 2 tl olmuştur.