bugün

askerlikle ilgili kanunların, meclisten geçmesi gerektiğini bilmeyen insanların haykırışlarıdır. tsk, çözememiş, düzeltememiş gibi cahilce yakarışlardır. yalvar tayyip amcana, askere gitmek istemiyoruz diye, bakalım ne diyecek. *
-askerlik güzeldir, sabah uyandığında hayatın boyunca göremeyeceğin, köyünden ilk kez dışarı çıkan, bir kaç kelime türkçe bilen, çoban mehmet'i görürsün.
-geceleri sessizce ağlayan, 3 çocuklu urfalıyı görürsün.
-komutanına mezar kazan deliyi görürsün.
-annesi babası olmayan, sivilde işi olmayan, askere geldiği için mutlu olabilen insanlar görürsün.
-kışla içinde cami görürsün, 'aaa cami var lan' diye şaşırırsın. namaz kılan askerler görürsün 'gerçekten kılıyorlar lan' dersin.
bu cümleyi söylemek bir gün gerçekten serbest olursa ve kanun nezdinde de tanınırsa milleti vatan millet diye gazlayanları ya da onların çocuklarını görmek isterim.
ibreti alem olsun diye gerillalarin arasina birakicaksin bunu, tasdelen baskinini izleticeksin, o igrenc kurt krolarinin baskin esnasindaki gulusmelerini, zafer cigliklarini dinleticeksin buna, sonra diyceksinki siktir git ananin amina kadar yolun var.
bir şekilde uluslararası sermaye gruplarının dostu ve her dem onların destekçisi olan sürünün peşinden giden aslan yürekli ateşli gençlerin katılmadığı slogan.
her türk asker doğar sözü beynine zorla sokulmuşların söyleyemediği cümle. türk insanını bu kadar saftirikçe tanımlamak da neyin nesi ? neden her türk sanatçı, sporcu, bilim adamı değil de asker doğuyor ? bu halkın kafasına yıllarca sokmuşlar militarizmi, bir türlü kurtaramıyoruz.

e tabii ordunun üst sınıf yetkilileri memnun. profesyonel orduyla falan uğraşmak zor iş. fakir çocukları toplayıp gönderirsin dağlarla, geri kalanlar da işte postal cilalar, çay getirir falan. hem ego tatmini hem de para kazancı.
(bkz: #6484917)
her türk erkeğinin dileği olup gün geldiğinde tıpış tıpış uyduğu bir kuraldır. (bkz: her türk asker doğar)
Bizim askerlik yaptığımız zaman böyle bir tip vardı. Komutanın ona dediğini biliyorum. "oğlum yarın yunan gelse ananı bacını alsa napıcan, silahsız nası savuncan diye sormuştu"
eğer böyle bir düşünce varsa allah belasını versin dediğim söylemdir. birileri gecenin bilmem kaçında eksi 20 30 derecelerde hudutta beklerken askere gitmek istemeyen diğer başkaları ise msn de facebook da hatun kaldırma olayındadırlar. şimdiye kadar kaç bin kişi şehit oldu o topraklarda sen ve ailen rahat uyu diye. profosyonel askerlikmiş peh ! senin devletin o kadar zengin mi? madem o kadar zengin ekonomin neden bukadar kötü işçilerin neden açlık sınırında. ayrıca madem askere gitmek istemiyorsanız en güzel yanı gidin alın güzel güzel pembe teskerenizi o yakışır size !
zorunlu askerliğe karşı olanların söylediği slogan.

askerliğin bir meslek olduğunu kabul etmek lazımdır bu sloganı anlayabilmek için. nasıl ki belli bir yaştan sonra zorunlu öğretmenlik yok, zorunlu mühendislik yok, zorunlu askerlik te olmamalıdır. nasıl ki bu meslekleri gerekli eğitimi gören ve başarılı olanlar yapıyorsa, askerlikte de durum aynı olmalıdır. her türk öğretmen, mühendis, doktor vs doğmadığı gibi asker de doğmaz.

askere gitmek istememek vatan hainlidiğidir diyen yazarcanlar. tek bir soru soracağım size; şu anda askerde olan gençlere "askerlik artık zorunlu değil, isteyen şimdi gidebilir, gönüllü olanlar kalabilir" dense ne kadarı kalır?

terörden birileri rant sağlayacak diye boşu boşuna ölen şehitleri öne sürenler de var. 5000 şehit vermişiz. yetmedi galiba daha fazla verelim istiyorlar. gerekli eğitimi almış asker olsaydı o şehit olanlar belki de büyük bir kısmı şu an hayatta olacaktı. askerlik yapmak, askerliği işi haline isteyerek getirenler şehit olduğundaysa, böyle bir olasılığın her zaman olduğunu bilerek, "kendi seçimlerini" yapmış olacaklardı.

vatan haini ya da erkek olmadığından söylemiyor adam bunu, anlatabiliyor muyum?
Burada sen sıcacık odanda rahat rahat entrylerini girebilesin de askere gitmeyi protesto ederken vatan sınırlarından düşman girmesin diye şu saatte -20 derece soğukta 01-00-03:00 nöbeti tutuyor mehmetcik...

birileri de ötüyor işte cik cik cik!

O Kafayı tıraşlayacaksın arkadaş! 3 numara beş numara her neyse...
O geniş ayağını ilk başta rahatsız eden Botu giyecek ve sana muhtemelen uymayan kamuflaşı çekicen üstüne.

Koşmaktan ayakların yara olucak!
Yıkayacaksın sabunlu suyla iyice kabaracak!
Sabah 5 de donmuş buz kütlelerinin içinden sigara izmariti toplatıp mıntıka temizliği yaptıracaklar sana...

Askerlik önce sizin nefsinizi yenecek! kibrinizi bitirecek!
Ta ki siz Askerliği içinize sindirinceye kadar
Her Türk Asker doğar diye içinizden gelerek bağırıncaya kadar ki* Tuvalet, ayakkabılık, Nöbetleri Tutacaksınız acemi asker olacaksınız. Şaplı Kara şimşek yiyeceksiniz her gün!

sonra usta asker olacaksınız...

Silah sorumluluğu alacaksınız... Vatan sorumluluğu verilecek sizlere!
Parolayı bilmeden gelen Kardeşin olsa dahi önce Vatan deyip cephaneliği korumayı öğreneceksiniz.

Askerlik bittiğinde ise işte o zaman

Bir türkün asker olarak doğduğunu, Askerliğin bizim Ruhumuza uyduğunu, o gurur içinde yaşarken;
Bir kere daha çağırsalar yine giderim diyerek söylersin,
işte o zaman anlarsın profesyonel askerle arandaki farkın ne olduğunu!
bunu diyen kişiler kesin taraf gazetesi okurudur.
Askere gitmeyi reddedenler;
Askerlik yapmayacaklarından ve eğitim almadıklarından silah tutmayı öğrenemeyeceklerinden, gelecekte olası bir savaşta;
annelerine veya kızkardeşlerine tecavuz eden bir düşman gruba karşı,
insanlık ve vicdan gereği öldürmek istemiyorum zaten silah eğitimini almadım diyerekten olayı görmezlikten gelerek ellerinde beyaz bayrakla -> Barış istiyoruyoruz diyerekten, düşman askerlerine teslim olacak kadar karaktersiz ve haysiyetsiz insanlardır!

çünkü söyleyecekleri tek şey ingilizce olarak -> Don't shoot me, Please!

Erkek olun Lan !

Mantığı şusu busu bahanesi yok! Gidilecek işte! Askerliğini bitir bi şeyler öğren Ne bokun varsa ye!

Ama Erkek ol!

Ölürsende Şehit ol!
(Tabi... Biraz inanç ve Milliyet meselesi bu!)
bu ülkede boktan bir savaşa kurban gitmek istemeyenlerin ya da askerliğin gerçekten de gereksiz olduğunu düşünenlerin azınlıkta da olsa kafa yoranların söylemidir. yok neymiş efendim türk asker doğarmış neymiş efendim at ana avrat üçlemesiymiş. onlar orta asyada kaldı bak biz neredeyiz anadoluda. bu ülkesini çok seven gençler var bizde arada uluyan falan bak onlar hiç korkmaz böyle dağda savaştan yapsınlar onlar neden kasıyorsunuz ki. bu vatan için canını verir onlar bir yandan da iktidardayken milyon dolarlık ihaleyle bu vatan toprağının üstünde yaşayan herkesin kanını emerler. asker olmak adı üzerinde bir meslektir herkes asker olmamalıdır. o yüzdendir nedensiz bir savaşta ölenlerin hepsi rütbesiz askerler. neyse kafam bozuk bitti.
askere gitmek istemiyorsunuz da elinize ne geçiyor? her türlü gideceksiniz, yok okumuşsunuz, yok bu ülkeye faydalı olacakmışsınız. okudunuz da kaçınız bilim adamı oldu? ilk elinize geçen fırsatta kolay yoldan para kazanmak uğruna rüşvet, kaçak mal vs gibi yolsuzluklara şerefsizliklere imza atacaksınız, soran olursada yaşam kavgası hayat pahalı ne yapsaydım açlıktan ölsemiydim diyeceksiniz. zaten bu şerefsizliği askerlik yapsanız da yapacaksınız bari şerefinizle askerlik yapın.

peşinen edit: eksileyin....daha cok eksileyin....karma s.k.mde degil

sonradan gelen edit: çok az geldi sayınız? askere gitmek istemeyen topu topu 3-5 çapulcu mu? bende bir şey sanmıştım
yeteri kadar erkek olamayanların söylediği söz.
normal bir insanın sarfedeceği sözlerdir.
(bkz: her türk asker doğuyorsa askerlik neden zorunlu)
bu istekte bulunanlara söylenebilecek tek şey var gideceksin.çaren yok,yapıp geleceksin.
(bkz: vatan borcu namus borcu)
aslında militarizm içine işlememiş mantıklı insanların askere gitmek istemediğini bedelli askerlik muhabbetinden hemen anlayabiliyoruz. bedelli askerliğe karşı çıkan askere gitme yanlısı genç şu şekilde cümleler kuruyor:

"yok ya, olur mu amınkoyim öyle şey, fakir çocuğu gitçek orda askerliğini paşa paşa yapçak uzun dönem, zengin piçleri parayı verip askerlikten yırtçak. yok öyle yağmaa!"

e güzel kardeşim zaten "askerlikten yırtmak" diye bi ifade ağızdan kaçabiliyorsa laf arasında, yani yırtılması daha cazipse, askere gitmek o kadar da yüceltilesi bir olgu değil demek ki. ölünce şehit olunuyormuŞ! kimse bana gelip sormuyor ki sen şehit olmak istiyor musun diye? elimize pimi çekilmiş bombayı verip canımızı aldıktan sonra tabuta sarılıyor naaşımız şehit diye postalanıyor memleketimize, bu mu şehadet, kendi ülke sınırları içinde kendi insanınla savaşırken ölmek mi şehitlik? eğitim zayiatı da olabilirdik ama di mi, iyi şehit sayılıyoruz.
bir istek ki mantikli bir istek. bir tarafta hayatini silerek daglara cikan insanlar öteki tarafta sevgilisi, nisanlisi, karisi, cocuklari, anasi, babasi, isi olan 20 yasinda bir genc. aklinizi basiniza devsirip öyle düsünün. bir tarafta kaybedecek birseyi olmayan yaz kis ver allah ver o dag senin bu magara benim gezen, sürekli talim yapan bir tarafta askerlige kadar annesinin kucaginda büyümüs bir genc. kaybedecek birseyi olmayan adamin karsisina cikartirsan o genci korkudan tetige basamaz. o askerlige de gitmek istemez. ya adam gibi parali askerin olacak ya böyle sapir sapir genclerin kara topragin bagrina gidecek.
tarihe damgasını vuran roma imparatorluğu. tamamen paralı lejyonlardan oluşuyordu.

çok övündüğümüz osmanlı imparatorluğu ordusunun büyük bir bölümü paralı askerlerden oluşuyordu.

hayatında call of duty aksiyonları yaşamaktan başka savaş görmemiş tipler; gideriz, pkk'nın amuğa koruz gibi atıp tutmaktalar. sen şimdi ordan atıp tutuyorsun ama, dostum savaşta işe yaramayacaksın bil bunu.

hayatında hiç savaş ortamında bulunmamış, ona göre eğitim almamış askerlerle ne derece başarı yakalayabiliriz? 3 aylık eğitimde rpg'ler patlıyor mu? mermiler gecenin zifiri karanlığında kafanızın yanından geçiyor mu? pusuya düşürüldüğünüzde ne yapacağınız gösteriliyor mu? el kitapçığına, "allah allah" diye bağırarak saldırın yazmakla olmuyor. belki bu konuyu askere gitmek istemeyenler açtığı için tepki görüyor. ama mantıklı olan budur. hem savaşı falan geçtim arkadaş, sen nasıl beni dövebilirsin ya? gecenin bi köründe dize kadar kar varken arabanı nasıl yıkatabilirsin? ben bunu kabul etmiyorum arkadaş, edemiyorum.
bir süre sonra...

(bkz: bizi sike sike askere aldılar)

edit : yalan oğlum. eksilediniz de ne oldu?
desteklediğim öneri. bu ülkenin 24 saatte pkk'yı bitirebilecek bi ordusu var ama neden bi bok yapılmıyor? biraz düşününce bazı, aklımızın ucundan bile geçmiycek kurumların neylerden beslendiği şüphesi bile bu durumu desteklemek için yetiryor. banane amına koyyim, baştaki şerefsizlerin yaptığı kanlı oyunlardan. ben niye askere gidip onların piyonu olıyim bir hiç için. neden bi insanı öldürmeye kalkıyim onların kanlı planları için.