bugün

gürcüler akla geliyor ama orda lazlar da var arkadaşım. Bizde varız.
(bkz: cengiz kurtoğlu)
(bkz: beyazıt öztürk)

bir de şehir merkezinde trafik lambası olmayan il diye bir haber çıkmıştı zamanında, o.
sekiz plaka kodu.
erkan can'ın vermiş olduğu röportaj gelir.

- beni herkes temel rolünden sonra artvinli olarak biliyor ama bursalıyım. nerelisin diye soran olursa burtvinliyim diye cevap veriyorum.
artvin'i anlamak için ömer bedrettin uşaklı'nın şiirlerine bakmalı.bütün o güzel şiirlerini artvin valisi iken yazmış. o yalçın dağların arasına sıkılmışlığı ne güzel ifade eder.denize hasret şiiri vilayet binasının önünde yazılıdır. gerçi şimdilerde çoruh öyle bozbulanık akmıyor. o nun yatağı da kontrol altına alındı. o'nun o kükreye kükreye gelişi yok artık. köylere o sis inince ben de ömer bedrettin gibi olurum. o sis beni adeta boğar. güzelim doğa bile etkileyemez artık beni. boğulurum sanki ben siste....
Dünyadaki bitki Çeşitliğinin en yoğun olduğu yerlerdendir ve dönerini yemeden gitmeyin.
yokuşlar.
cağ döner, çoruh nehri ,alabalık.
(bkz: şavşat)
(bkz: ama öldü efendim)
Atatürk heykeli.
Yusufeli döneri.
Cağ kebabı.

Kısaca memleket.
"benim için üzülme" dizisi geliyor. Artvin'de çekiliyordu galiba.
hay sizin canınızı yiyeyim ben. ne kadar güzelsiniz.

artvin denilince aklıma fonda kazım kayuncu eşliğinde, çorum'a el sallayarak geçilen uçurumlu yollar gelir.
'toprah başan', 'görestin mi beni oğul', 'paranın peşinde goşmaynan heçbi sikum olmaz', 'ağzan sıçem' gelir.
babaanne, anneanne, dede gelir. mezarlıklar gelir.
mezre'de evin önünde içilen buz gibi ve hayat kokan su gelir.
kuymak gelir lan. daha ne olsun.
aydın insanlar gelir.
yıllarca boş kalan hapishaneleri gelir.

hepsine selam olsun.
(bkz: komunistimam)
(bkz: pangaea)
eğitim seviyesi, trafik ışığı olmaması.
08 plakalı ilimizdir.
Kafkasör, maçayel-camili.
yeşil, bol bol yeşil gelir..
Huzur gelir. Huzurdur oralar.

(bkz: Karadağ)
akla ilk olarak spor takımlarının aldıkları art niyetli galibiyetler geliyor.
Memleket.
Gördüğümüz en güzel dağlara sahip yer.

http://bizeherguntatil.bl...tanbuldan-gurcistana.html
ayhopa.
Dünyanın gövde yüksekliği olarak en yüksek ikinci barajı.
Deriner barajı 255 metre galiba.
Çok çelişkili bir doğa, bazı yerler ot bile olmayan dar vadiler iken, az ileride cennetten bir köşe yemyeşil muhteşem bir doğa.
Şavşat karagöl, borçka nın muhteşem kestane ormanları, şavşat, ardanuç ve yusufeli nin çok güzel yaylaları, arhavini dağlarının sahilden görünüşü, hopa mı? Siktir et gitsin hiç bir bakımdan bi halta benzemez ayrıca insanı Karadeniz in en çirkef insanıdır.