bugün

agos gazetesi yazı işleri müdürü ve hrant dink' in oğlu.
(bkz: kabus geri döndü)
(bkz: dink li başlıklar)
turklugu asagilamaktan 1 yil hapis cezasi alan kisi.
aha bu delikanlı.
http://www.haberturk.com/kuturesim/hrantdinkogl.jpg
küçük ogünleri alarma geçiren kişi. bitmiyor bu alarma geçen it sürüleri. faşist arif'te yazmıştı bitmez karadenizde. yanlış yazmış. bitmiyor bu ülkede. sözlükte bile gösteriyorlar kendilerini. yazık.
(bkz: 301 madde kapsaminda dava acilacak basliklar)
karanlık ellerin göstermeye çalıştığı yeni hedef. 301'in yeni yemi. allah koruyası.
hakkında babası gibi 301. maddeden dava açılan ve tehditlerden sonunun babası gibi olacağını kestiren arat dink ülkeyi terkederek belçika'ya yerleşmiştir. beraber yaşama kültürümüz çok güzel hakkikatende. ermeniler, kürtler falan hepsini ite kaka, yıldırıp, tehdit edip bu ülkeden göndrebilirsek çok müreffeh bir ülke olacağız. gözaltında emniyet tarafından faili meçhul bir şekilde öldürülen nijeryalı festus okey'in tabutunda "gidiyoruz, teşekkürler türkiye" yazıyordu. gidiyorlar birer birer bu ülkeyi sahiplerine bırakarak, içiniz rahat olsun. arat'da gitti yüce türklük şuurumuz büyük bir yükten kurtuldu. aferin bize.
(bkz: aratiyurum aratiyurum bulamayirum)
babası gibi suçsuzken suçlu konumuna düşürülmeye çalışılan kişi. türklüğe hakaret ettiği söylenen baba oğulun ne gibi bir hakaret ettiği hiçbir zaman gösterilememiştir, bu da işin diğer bir komik yanı. ya bu adamlar türkçe bilmiyor, okuduğunu anlamıyor da bu insanların alnına bu kara lekeyi sürüyor (hrant'ın deyimiyle) ya da sadece karalama politikası. ikisi de mümkün görünüyor. yasin hayalciklerin hayallerini süsleyen kişidir ayrıca arat dink, karşısına çıkamayıp arkasından vurmaktan bahsediyorum. sonra türk bayrağını da alıp resim çekinirler komiser amcalarıyla, faşizmden beyni körelmiş zavallılar...

yasin hayal'in askerleri için gelen edit: eksileme niyetinde olan saftirik cahil; bak eksilemeden önce özel mesaj at. anlat derdini, nedir seni bu entryde rahatsız eden? mesela de ki bu iki ermeni dölü de (mhp'li meral akşener ablama selamlar) türklere hakaret etti de, sonra kanıtla bunu. bilimsel verilerle ama... ha bunu yapamayacaksan ve buna rağmen eksileyeceksen sadece korkak olduğunu ve aslında savunduğun aptal ideolojinin pek de savunulacak bir tarafı olmayan zehirli ve boktan bir şey olduğunu kabul etmiş olacaksın.
--spoiler--
Katillerin aldıkları bir şey de çocukların babalarını yenme hakkıdır.
--spoiler--

can yakıcı bir yazının baş kahramanı ona bu lafları ettirenlerin utanması gerekirken halen saldırgan tavırlarını sürdürmesi bir başka hikayeye kalır ve sonra deriz ki ırkçılık bu mudur? evet tamda böylesine bir şerefsizliktir!
son yazısında babasından hiç bahsetmeyen genç. sadece bir bakanın saçmalaması üzerine konuşmuş, kendince bir şeyler karalamış. babasıyla ilgili tek kelam etse gam yemeyeceğim. bambaşka bir şeyden bahsediyor.

bir de, babası öldürüldüğü halde ve daha sayamayacağım birçok haksızlık yapıldığı halde memleketinden gitmeyen, gidemeyen ermeniler için gidecek hiçbir yer yoktur. arat için de yoktur. ermenistan'a mı gitsin, avrupa'ya diasporaya mı gitsin ermeniler? barınabilirler mi onca nefret dolu ırkçının içinde? sanmam. "türk aşığı" deyip orda da hainlik mertebesine yükselecekler.

ermeniler için, arat dink için gidecek hiçbir yer yok. var olabildikleri, kalmak istedikleri ülke burasıdır. arzu ettikleri ise sadece herkes için güzel bir ülkedir.

bunu yaparken de omuzlarına yükledikleri ve şu zamana dek ağızlarını açıp bir kere bile anlatamadıkları acılarını dillendirme haklarını da alamaz kimse ellerinden. biz anlatmasak, aydınlar anlatmasa bu halk ne 6-7 eylül vahşetini hatırlayacak, ne de evinde barkında, işinde gücünde, etliye sütlüye karışmayan kendi halinde insanların alınıp yollara döküldüğünü hatırlayacak. malesef unutmak, unutturmak değil, hatırlamak ve ders çıkarmak önemlidir. bununla utanılacak bir şey yapmış olmayız, aksine onurlu ve erdemli bir şey yapmış oluruz.
yokluğum türk varlığına armağan olsun başlıklı yazısı tarafta yayınlanan hrant dink in oğlu. yargılanma ve aldığı ölüm tehditleri yüzünden ülkeyi terk edecektir kendisi. *
an itibariyle yoğun kar altındaki insanlara sesleniyor. "üç yıldır bizimle dalga geçtiler", konuşurken sinir kontrolü yapamıyor. *
siz koca yüzyıldır bizle dalga geçiyorsunuz demek istediğim kişi.
haklıdır bir o kadar da haksızdır. haklıdır babası neticede öldürülmüş. haksızdır ilk babası öldürülen kişi değildir. bu ülkede nice gazeteciler öldürüldü. hrant ermeni diye diğer öldürülen gazetecilerden daha değerli değildir. arat dink ve annesi her anma zamanında cama çıkıp konuşma yapmaktan vazgeçsin artık. bu ülkede yaşayan herkes bu ülkenin adaletine güvenmeye mecbur. sana uygulanan bize de uygulanıyor delikanlı.
'Hintli bir yaşlı usta, çırağının sürekli her şeyden şikâyet etmesinden bıkmıştı. Bir gün çırağını tuz almaya gönderdi. Hayatındaki her şeyden mutsuz olan çırak döndüğünde, yaşlı usta ona, bir avuç tuzu, bir bardak suya atıp içmesini söyledi. Çırak, yaşlı adamın söylediğini yaptı ama içer içmez ağzındakileri tükürmeye başladı. Tadı nasıl diye soran yaşlı adama öfkeyle acı diye cevap verdi.

Usta kıkırdayarak çırağını kolundan tuttu ve dışarı çıkardı. Sessizce az ilerdeki gölün kıyısına götürdü ve çırağına bu kez de bir avuç tuzu göle atıp, gölden su içmesini söyledi. Söyleneni yapan çırak, ağzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken aynı soruyu sordu: Tadı nasıl?

Ferahlatıcı diye cevap verdi genç çırak. Tuzun tadını aldın mı? diye sordu yaşlı adam. Hayır diye cevapladı çırağı. Bunun üzerine yaşlı adam, suyun yanına diz çökmüş olan çırağının yanına oturdu ve şöyle dedi:

Yaşamdaki ıstıraplar tuz gibidir, ne azdır, ne de çok. Istırabın miktarı hep aynıdır. Ancak bu ıstırabın acılığı, neyin içine konulduğuna bağlıdır.

Istırabın olduğunda yapman gereken tek şey ıstırap veren şeyle ilgili hislerini genişletmektir.' kıssasını kendisine anlatmak istediğim çocuktur. o balkondan hiç inme arat. 'hepimizi' gör.
babasını aniden kaybeden bir evlat gibi düşünün sıradan içimizden biri. eğer ben olsaydım onun yerinde babasının kanı yerde kalmış bir insan olarak çok daha fazla sezenişte bulunurdum diye ekran karşısında gözlerimin dolmasına sebep olmuş insan.
haklıdır.
herşeyden önce 'babasını kaybetmeyen bir insan' onun ne hissettiğini anlayamaz!
malum kar başladı, yollar çamur olacak yine. ayakkabı seçimine dikkat etmesi gerekir. aman çorapların ıslanmasın arat ! belki senin de baban gibi paran yoktur ve altı delik ayakkabı giyiyorsundur. eğer öyleyse sana bir ayakkabı bağışlayabilirim. ne de olsa insanlık ölmedi.

edit: işbu entry'de kimseyi tehdit etme amacı güdülmemiştir.
'bu dünyanın camını çerçevesini kırmak istiyorum... babamın büstünü de kırmak istiyorum... büstleri değil, insanları seviyorum'.

(bkz: hislere tercüman olmak)
annesi rakel dink, acısı çok tazeyken, 2007 yılında, içimiz öfkeyle doluyken, abimiz aramızdan koparılıp alınmışken vakurdu, en ufak bir şey demedi. nasıl yaptı bunu? kimse inanamadı. ve 3 yıl dayandı bu insanlar. arat dink'in konuşmasını biraz önce dinledim. haksızlığa uğramış ve "hukuk" mefhumuna asla inanamayacağını bilen tüm insanların umutusz öfkesini taşıyordu.

o kadar yakın hissettim ki kendisine kendimi o an! ah sinirli ve üzgün çocuk... ne kadar haklısın bir bilsen.
"Hiddetim, öfkem ve acım nedeniyle bazı arkadaşlarımız cam çerçeve indirmesin. Ben bu dünyanın camını çerçevesini kırmak istiyorum. Babamın büstü var içeride, onu oda kırmak istiyorum. Ben büstleri değil, insanları seviyorum."

demiş insandır.
tanım: hrant dink'in oğlu.
kendinden başka, herkesin öldürüleceğini bildiği ve öldürülen babasının arkasından, acısını dışa vurması niçin tepkilere neden oluyor. hala adamın ölüsüne, delik ayakkabısına ve eşine ahlaksızca hakaret ediliyor yahu.
el insaf. ve kardeşim ermenilerin vatanı, anadolu topraklarıdır hem de dört bin senedir. yani ordan burdan göç etmemişlerdir ne kafkasya'dan ne bulgaristan'dan ne de ermenistan'dan. beğenmiyorsa gitsin diyenlere sözüm, sen git.
hem babasını, hem hrant dink'i kaybetmiştir.

babasının boylu boyunca yattığı kaldırımın karşı penceresinden iki kat bir öfkeyle o konuşmayı yapmak kolay mıdır?

değildir.

katillerin elini kolunu sallayarak gezdiği bu ülkede acın acımızdır arat.