bugün

bu gibi genellemeler, bakış açımızı daraltır, görüşümüzü köreltir.
Entari giymeyenlerinin çok taş olduğunu görmüşlüğüm vardır. Kokusunu bilemeyeceğim. Ne yazık ki o kadar yaklaşamadım.
tamamen irkci bir soylemdir. aralarinda hic temizi yok mu kardesim? irkciligi birakin guzel yonlerine bakin birazda.
en az, "yahudiler lanetlidir" kadar kısmi olması gereken bir genelleme. Arapları aldatarak Osmanlı Devleti aleyhine kışkırtıp isyana sevkeden ingiliz casusu Lawrence'in yardımcıları Nuri Said, Faysal ve Şerif Hüseyin ile birlikte Şam'da Türkleri katlettikten sonra "Evet onları isyana ben kışkırtmıştım. Ama böylesine vahşice kan dökeceklerini hiç tahmin etmemiştim. Bazı mahalleleri gezerken silahsız Türk askerlerinin nasıl öldürüldüklerine bakamadım, tiksindim bu vahşetten..." diyerek o zamanlarda bunu yapan arapların kokuşmuşluğunu böyle itiraf etmiştir.
ırkçıdır, eh tir kaka dır bu cümle ama, darfur'u düşününce hani insanda bir nefret olgusu oluşmuyor da değil. aynen cezayir'i düşününce fransa'ya karşı olan gibi.
genelleme olarak yanlis belki, ancak orneklerden yargiya varma acisindan haksiz oldugu soylenemeycek bir iddiadir. ayni mekanda araplarla bir sure yasandigi zaman, kokusmuslugun gercek manasini hakettiklerini dusunebilirsiniz. zira bu adamlarin gecenin 2 sinde kalkip pilav pisirdiklerini, o pilava elleriyle yumulduklarini, bitmeyen pilavi lavaboya * doktuklerini bu sebepten tikanan lavabolarinin kullanilmaz hale geldigini, zira zaten cok fazla kullanmadiklarindan bu tikanik lavabonun bir hafta boyunca icinde pis bir su birikintisiyle kaldigini gormuslugum vardir. yanlis anlasilmasin bu adamlari arabistanin kenar mahallerinden falan bulup cikarmadim baya baba parasi yiyip gezip tozan zengin arap bebeleriydi. kisisel bakimlarina ve hijyenlerine dikkat etmedikleri konusunda da su goturmez kanitlarim mevcut olmakla beraber hakaret gibi algilanma ihtimaline karsi o mevzunun detaylarina girmeyecegim. ancak ter ve ayak kokusunu kullandiklari en pahali parfumlerin bile bastiramadigini anektod olarak dusmek isterim. ote yandan kokusmuslugun mecazi boyutuna bakarsak, tarih boyunca zaten yapip yapmadiklari bilinmektedir bu milletin. ayrica gunumuzde de biz turklere karsi tepkili olduklarini, dini acidan onlara gore yetersiz bulduklari icin bizi kucumsemeye calistiklarini, ataturk' e dil uzattiklarini, pkk teror orgutunu de ozgurluk savascisi olarak kabul etiklerini soylemem yeterli olacaktir sanirim. sozun ozu araplar sevilesi bir millet degildir. bizi de pek sevmedikleri hem tarihimizden hem bugunumuzden anlasilir. ote yandan bizim icimizde arapliga ozenenler vardir ki kisisel tercihleri olup kendilerini kinamak ve uyarmak boynumuzun borcudur.
yargısı yanlıştır.

bir millet yada ırk hakkında yapılan genellemeler oldum olası yanlış olmuştur. bu tür önyargılı yaklaşımlar; bizleri istenmeyen noktalara götürür, kişilere ve olaylara objektif yaklaşabilme yetimizi köreltir. sonra bir de bakmışız ki, ırkçı olmuşuz.
ırkçı söylem. ırkçı ama gerçekliği tartışılabilir.

bir millete genel anlamda pis dediğinizde, genelleme yapmanın kötü yanları, faşizim, ırkçılık vs gibi sıfatlara maruz kalırsınız, bu normaldir, ama sözlükte ayar verme niteliği olanlara sinir oluyorum. araplar pis dediğinizde hemen başlarsınız siz ırkçı diye... hiç konuşmayalım tartışmayalım, basmakalıp düşüncelerle sözde idealist sağdan soldan duyma adalet, eşitlik, din kardeşiliği vs yorumlar yapalım hem de hiç tartışmadan. sonuç sıfır. biri pis der, diğeri de onu susturmaya çalışır.

-almanlar soğuk insanlar
-faişt, sus uleyyn...

-amerikanlar vurdumduymaz, emperyalist.
-sus ulan!..

-zenciler iyi basketbol oynarlar...
-ırkçılık yapma.
-...?

-ya bu jaopnlar çekik gözlü?
-adi herif sus!

-araplar pis!
-faşist, ırkçı.

-türk erkekleri çok yakışıklı..
-heh, canım benim gel şöyle.
somut anlamında kullanılmışsa eğer, doğru sayılabilecek tezdir. zira çoğu arap cidden pisdir, pasaklıdır, hijyen düşmanıdır. sokakları leş gibi kokar ve kimse de rahatsız olmaz. dinlerine bağlı olduklarını sanarlar, bilemem ne kadar iyiler bu konuda, ama benim gördüğüm an itibarı ile sekse, uyuşturucuya, alkole vs gibi bütün pis işlere çok meraklı olduklarıdır. genel anlamda arap ülkelerine baktığımızda ülkelerinden ne kadar petrol çıkarsa çıksın, ne kadar turist akınına uğrasalarsa uğrasınlar yine fakir yine fakir. bunun sebebi yüzde bir bile olmayan sadece ufak bir kesimin inanılmaz lüks bir hayat sürmeleridir.
fakirliğin, kokuşmuşlukla bir alakası var mıdır? dolaylı yoldan belki evet.
ama konu bu değil.
zeka seviyeleri çok gerilerdedir. bunu gittiğinizde görebilirsiniz yani illa ki test yapmanıza gerek yok. anlaşılıyor bir şekilde.
sağlıklarına önem vermezler.
sokaklarda saygı denilen şeyden eser yoktur. trafik kurallarına uymazlar. çöpleri ortalardadır leş gibi kokar yine de birşey yapmazlar.
iyi yönleri var mı bu arapların bilemiyorum.
olayın tarihsel boyutu da var, tamam.
ama yirmi birinci yüzyılda bile en azından aktif sömürge bitmiş iken, bu kadar darmadağın olmaları, kendilerini toparlayamamış olmaları, evet, kokuşmuş bir millet oldukları gerçeğidir.
ırkçı vecizelerden biridir. bunlardan bir ton bulabilirsiniz, alın karşınıza bir ırkçı kendi ırkı dışındaki diğer ırkların, halkların adlarını teker teker sayın bakın daha ne cevherler çıkartacaktır.
osmanlı devleti'nin yıkılması sürecinde izledikleri politikadan ve özellikle yemen'de türk zabitlerinin üniformalarının bir düğmesi karşılığı ingilizlerden bir altın almak için ,zabitlerin bağırsaklarını dahi parçalamalarından çıkarılacak sonuçtur.
hain bi milletciktir. eger peygamberimiz, efendimiz o milletten olmasa hiç kahırları çekilmez yani.