bugün

1962

görsel
Ankara da yaşayan başka yerde yaşayamaz demiş dangalağın biri

19 yılımı verdim şu şehre şimdi izmirde yaşıyorum ve şöyle söyleyeyim kardeşim sevdiklerim olmasa yakınına bile uğramam.

sığ insanları göt donduran soğuğu yazın açık giyinemezsin o sıcakta.. serserisi zaten.. hayat 8-9 gibi durur mesela 7 milyon nüfusu var 6.9 milyonunu henüz görmedim çünkü çıkmıyorlar evden efendim.

kışın gelen üniversiteliler olmasa bildğin bizim köy daha işlek..
havasını suyunu siktiğim.

gideni bozar. her şeyiyle itici bir şehir.
Gideni bozarmis diyen arkadaş haklı onu severken öğrendim..
Mükemmel dostluklar kurduğum şehir... Kendisine beni bağlayan yanı da bu zaten. Sığ insanlar her yerde var...
Bir şehir tamamen gerizekalı kaynayıp başka bir şehirde aydınlar kendini sanata,bilime adamıyor zaten.
ve aksine Ankara'daki genç nüfusun daha bilinçli olduğunu düşünüyorum ben. Tabi kimlerle muhattap olduğun ve nasıl bir ortamın içinde bulunduğunla da alakalı.
kimine göre vazgeçilmez kimine göre de gayet vazgeçilebilir bir yerdir. açıkçası pek sevemiyorum.
seviyorum ben ankarayı. 6 senedir burdayım, daha çok yıllar da olacağım.
Sanki bir şekilde yavaş yavaş sevmeye başladığım şehir, garip bir çekiciliği var kimse neden sevdiğini bilmiyor ama seviyor.
Farklıdır Ankara Bebesi , Simit atmaz martıya , sapan çeker kargaya .
Yine kıçımızı sert bir şekilde dondurmaya başlayan şehir.

Evden çıkmayan dostlar sıkı giyinin.
istanbula sahip ola ola ankara'nın başkent olması ayrı bir hava veriyor bizlere.
kar yağışı başlamış şehirdir, tutsa bari.
garip memleket.burada bulunduğunuz zaman yer yer bunalırsınız,boşlukta hissedersiniz kendinizi.uzaklaşınca da garip bir özlem başlar ulan halbuki ankara da olsanız yapacak birşeyiniz de yoktur.
Cok sogukdan da cok soguk olan sehir.
2.75 oldu mu ya? vay be. okumaya geldim kendimi hiç başkentte gibi hissetmiyorum anca ankamall, kızılay.
Özleyeceğim hemde çok.
Beş yıllık üniversite eğitimimi tamamladığım güzelim başkent ömrümün en güzel zamanıymış o günler keşke bunu bilseydim ve daha çok tadını çıkarsaydım .
her yerinde bi anı...
Köy falan olmayan şehirdir.
Rahat insanlar yoktur, soğuğu pistir, herkesin suratı asıktır, siyasi çatışmalar yoğundur, para derdine düşenler çoktur, nem olmasa bile sıcağı da soğuğu kadar pistir ama yaz geceleri gibisi de yoktur. Yine de yaşanılır yahu. Meclisi için, egzoz kokan Kızılay'ı, sabah yedi gibi alacakaranlık olan gökyüzü için yaşanılır. Hem hiç sevmiyorum hem de çok bağlıyım.
çok da numarası olmayan bir şehirdir. iyi ki başkent olmuştur, olmasa bartın gibi çoğu insanın haritada yerini bilmediği yüz ölçümü büyük bir köy olarak kalması muhtemeldi.
metro istasyonlarında ücretsiz duş alabileceğiniz şehir.

görsel
1960lar. sanki bir film seti gibi.

görsel
Sevmediğim sevemediğim şehir.

Burda yaşayacağıma cennet Antalya'da yaşarım bin kat daha iyi.
her yeri ayrı bi' güzel
bu şehir sevilmez mi şimdi.
Burada öğrenci olarak yaşayanları ve öğrencilikten sonra yaşamaya burada devam edenleri kıskandığım şehir.