bugün

insan vucudunu inceleyen bilim dalı..söyleniş zenginliği.
eğer unutuluyorsa derhal o meslekten vazgeçilmelidir. insanlar canını kime emanet ediyor anatomi bilmeyen doktorlara mı?
fizyoloji ile birlikte tıpın en önemli ve en akılda kalcı dersi.
laboratuvar sınavına zilli sınav denilen ve sınavından çıktıktan sonra acaba üzerimde pavlo'nun köpeği gibi deney mi yapıyorlar diye sorduğum derstir.
tıpta 2 sene görülen bu baş belası anatomi dersini tam 4 seneye bitirdim, öyle bir ders işte.
dibini bulan görülmemiştir, götte bile onlarca damar var öle söyliyim.
aslına bakılırsa zevkli bir derstir.
çalışması oldukça zevkli girdabın içine çeken bir derstir lakin bugünkü sınavda ne kadar eksiğimin olduğunu görmemle yerle bir edendir. o kadar çok seviyorumki anatomiyi sırf onun yüzü suyu hürmetine yaz okulunu kazandım anne.
lanet olasıca damar sinir kas kemik bir ton şekilsiz elemanlar topluluğu isimlerini söylemekte hep zorlanmışımdır ; muskulus sıternokıleidomasteidum = musculus sternocleidomastoideus
15. Yy in başlarında sanatçılar tarafından temeli atılan bilim.
Ressamlar, ilk kez çıplak vücut resmedebileme olanağı bulmuşlardir putperestlikten bu yana. ( o dönem hristiyanlardi)
kemiğin üzerindeki çizgiye bile isim vermiş adamlar dedirten derstir.
bu günlerde belam olmuş ve içimde bir tabu oluştuşturmuş Tıp fakültesi temel bilim dersi. Kendisi sayesinde insanlıktan çıkıp intiharın eşiğine gelmiştir bu bünye
(bkz: anan öle anatomi baban öle anatomi yetim kalasan anatomi)
vücudun kemik, kas gibi her bölümünün ve yapılan her hareketin kolları kaldırmak, başı sağa sola çevirmek vb. ayrı isimlendirildiği bilimdir. bütün isimlendirmeler latincedir.
çalışırken insanın ömründen ömür alan, canlının(insan, hayvan, bitki ve organizma olabilir) vücudunu inceleyen ömür törpüsü.
bu hafta beni benden alacak ders. Ama seviyorum cok şükür bu dersi, saçmasapan diş hekimliği derslerinden daha mantıklı en azından.
2 yıldır istikrarlı bi şekilde f3 ile kaldığım derstir. saygılarımı iletiyorum tekrar kendisine.
Vücud geliştirme sporunda õnemli yere sahip kavram. Spora yeni gelen bazı kişilere eğitmen tarafından: " senin anatomin bu işe yatkın kardeşim " denir.
kopya ile geçtiğim ders. nasıl çektim bilmiyorum fakat çekebildim ve geçtim.
hayvanların ve bitkilerin yapısını, organ ve dokularının birbiriyle ilişkisini inceleyen bilim. Biyolojinin iki dalından biridir (öbürü fizyoloji). Çeşitli bölümlere ayrılır: Organ ve dokuları biçim, yapı ve gelişmeleri bakımından inceleyen dalına genel anatomi; organları, bağ­lantılı ve karşılıklı ilişkileri içinde inceleyen dalına topografik anato­mi; organların canlı gruplarına göre durumunu
ele alıp karşılaştırma­lı olarak inceleyen dalına karşılaştırmalı anatomi; organizmalarda has­talık sonucu ortaya çıkan maddi değişiklikleri inceleyen dalına pato­lojik anatomi, hastalıkların ve eklemlerin X ışınlarıyla incelenmesine dayanan dalma radyolojik anatomi denir. Anatominin tıp ve özellikle cerrahide önemi büyüktür. Plastik sanatlar açısından da önem taşır.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...om/anatomi/#ixzz2OPqKzyIX
okumak için tıp okunması gerekmeyen 4 yıl sağlık meslekte görülen hatta yarın sınavına giriceğim ders.
Biyolog olup da sanki tıp okuyormuşuz gibi insanların münasebetsiz espriler yapmasına sebep olan derstir.
Uludag uni.den ceyhun irgil hocadan aldigimiz ders.
1. ve 2. Sınıfta görülen temel bilimlerin cerrahisi denilen insan vücudunu anlatan ders. Zilli sınavlarıyla meshurdur. Çömlerin durmadan yakındığı ama ilerde karşılacakları dahiliyenin yanında hiçbirşey olan bir ders. Anatomi salonun girşinde '' burda ölüler dirileri eğitir'' yazar.
ahmet sınav gibi efsane bir hocadan dinlenince tadından yenmeyen ders (bkz: trakya üniversitesi tıp fakültesi)
"benim anatomiden anladığım
senin bembeyaz omuzlarındır sevgilim."