bugün

Sanki burda cok farkli elma orda 8 tl degil bikere senin ekonomin yuzunden euro 4 tl bu biiiiir.

Asgari ücret 2000 euro. Elmanın kilosu 2 euro olmuş neyime asgari ücretin yüzde kaçı yapar? Senin ülkende asgari ücret 2000 tl olsa elmaya verdiğin 2 tl ye acırmısın?

Euroyu tl ye cevirince korkunc rakam yapıyosada bu almanyanın degil senin sorunun.
Sana 2 tl neyse almanada 2 euro o kardesim. Tl ye cevirip beyin fırtınası yaratmaya gerek yok. Ona bakarsan dana etinin kilosuda 3 euro burda 75 tl. Hatta dün götü boklu limonun tanesine 1.85 tl bayılmış biri olarak söylüyorum bunu.
domatesin kilosu almanyada 10 tlymiş hahaha oturup kalkıp türkiyede domates yiyoruz zaten bu yüzden mecburen. 10 tl zaten 2.5 euro yapar ki tl ye endekslersen turkıyeyle aynı turkıyedede domatesın market fiyatı 3 tl. limonun tanesi türkiye topraklarında 1.85 bilginize.
görsel
Halamın damadı limanda çalışıyor. Bazen yurtdışına giden ürünlerden evine götürüyor. Böyle limon yok. Yumruk kadar ve içi komple su. Narın içinde hiç o beyaz kısımlardan yok, çok bol taneli. Portakal kan kırmızısı ve çok lezzetli.
Yani o kalitedeki ürünler Türkiyeyle kıyaslayınca hiç bakmayanlar için pahalı görünebilir. Ama aynı ürünler Türkiyede de o fiyatlarda satılıyor. Geçen yıl amasyada yolun kenarındaki bir satıcıdan 2,5 TLye kiraz almıştık. Bide çok iri bir kiraz vardı. Ona 6 TL istemişti adam. Yurtdışında satılacakmış ve 5 Tl den satmış.
Bizim ucuz dediğimiz domatesi adamlar almadığı için ucuz zaten.
Bizim yemeye kıyamadıgımız fındıklardan almanlar nutella yapıp bize satıyor. Neden cunku avrupaya en iyileri gidiyor bize cürük carık rzik büzük ne varsa onlar kalıyor onlarda orda ooo türkiyedekiler ne güzel fındık yio lezzete bak diyorlar. Biz öyle fındık hayatımızda gormemişiz halbuki.
türkiyedeki vaziyeti harikulade surette hülasa etmiş yazıdır. bu salaklar yüzünden ülkedeki genç nüfusun belirli bir kısmı zehirlenmektedir.
Bir ülkenin ekonomisinin kötü oldugunun en buyuk kanıtı memur maaşlarıdır. Eskiden memura kız vermezlerdi maaşlar aclık düzeyindeydi şimdi en düşük memur maaşı 4 bin tl özrl sektörde para yok binlerce firma battı ama haberlere bakarsan yürkiye büyüyor.
Fanatikliği nedeniyle aklını,mantığını terk etmiş biri kalkmış, halkının büyük çoğunluğuna açlık sınırına bile ulaşamayan asgari ücreti layık gören bir iktidarı savunmak uğruna, avrupa'nın en iyi ekonomisine sahip Almanya'ya ok atmaya çalışma komikliğidir. Bir yandan Almanya'yı batırıp Türkiye'yi yüceltmek suretiyle aklı sıra bir taşla iki kuş vurduğunu sanacak kadar da saftır. Ancak ne yazıktır ki ülkemizde bunlardan çok vardır.
Bu arada 1 kg elmanın bu tarihlerdeki normal fiyatı 0,50 eurocent civarındadır. 0,50*4,10 desek, 1 kg elma 2,05 TL yapar ki bu da iddianın ne kadar taraflı olduğunu göstermektedir.
Bizdeki Migros benzeri bir mağazadaki internetten satış fiyatını gösteren link : https://shop.rewe.de/apfel-granny-smith/PD4941071
başlık almanya daki elma fiyatlarıyla ilgili, içerik eskiye nazaran hayat standartları daha yakın diyor. bakıyorsun günümüze ilişkin yarım yamalak veri konmuş, geçmişe dair birşey yok!

otur yavrum, sıfır.
Turkiye de bir kilo etin 50tl olmasi kadar aykiri veviclrr acisidir.
tl ye cevirmesene olum.
HAzır istatistiksel verilerden gitmişken i işsizlik oranlarını, işsizken ödenen parayı, emekli maaşlarını falanda bir kıyaslasana yaprağım....
muhtemelen yoksulluk sınırının altında yaşıyorsun. (4.878 tl)

hala burda atıp tutuyorsun be kardeşim.

göt yalamaya devam avrupa bizi kıskanıyo.
Demek ki Artık huzur içinde açlıktan ölebiliriz.
sıradan bir durum.

şu bütçe fazlası vermeyi başarmış sanayi devi almanya'dan bahsediyoruz, değil mi?
ben hep 50 liralık alıyorum.
ben de her gün 50 liralık elma yiyorum.
elmayla armutu hep karıştırıyorum.
elmaya binip gitmiyoruz haci.

burada 100.000 e giden passat orada kac para ediyor sen ondan haber ver. en buyuk gider kalemimiz elma degil ev,araba ve benzin.
Euro 4 lira olduğu içindir. demek ki elmanın kilosu 2 euro yani bir alman için 2 lira gibi.

Şimdi siktirip gidebilirsiniz.
italya’da bir kilo kivinin 5.5 euro olması,
domatesin 2.5 euro olması,
bir sandiviçin 5 euro olması...
bu ürünler mi pahalı biz mi fakiriz?
Ayrıca bir saatlik yolcuklarda ki otobüs bileti 14 euro,
Tren bileti ise 8 euro. Bir kaç hafta daha kalsam iflas bayrağı çektirecektim şirkete amk.
Not: 20 dakikalık taksi yolculuğu 40 euroya geldi.
almanyada yasayan icin 1 euro=turkiyede yasan icin 1 lira

bu denkleme gore biz fakiriz, konu kilit dagilin. yoksa ekonomi coh eyi yani yanlis anlamayin.
(bkz: almanya da elma dilimle satılıyormuş)
Elma yaşamsal bir besin kaynağı olmadığı için çok da sorun teşkil etmeyen bir durum ona bakarsan bizde de 1 adet ananas 8 tl.
Geçtiğimiz günlerde tarım ve hayvancılık bakanımız halkımız protein alsın et yesin, süt içsin dedi ama Türkiye de Etin kilosu en az 40-50 tl den başlıyor. Asıl konu şu "Almanya da 1 kg Eti'n 17 tl olması".

A pardon, çok özür dilerim atlamışım; ekonomimiz Ceylan gibi maşallah.